Цей день в історії Прикарпаття. 1 квітня

  • Міжнародний день птахів (відзначається з 1906 року).

    День сміху й обману

    1 квітня називають днем обманів. Якщо ви думаєте, що цей звичай має недавню історію, то будете праві лише у стосунку до нас, українців. Бо день розіграшів в наші міста прийшов ще в 17 ст. Серед сільського населення цей звичай і дотепер є маловідомим.

    А от у Європі й Азії першого квітня обманюють одне одного ще з давніх-давен. Його виникнення історики пов’язують з ушануванням різноманітних божеств. Наприклад, у індійців богині Сіти або Шіви, у римлян божества сміху –  Рісуса, а у ісландців – Скандеї.

    У Європі ж його походження пов’язується з тим, що у середньовіччі напередодні Великодня любили вистави зі сценами з Святого Письма, темою яких були Пристрасті, а саме – період, коли Ісуса водили від Каяфи до Пілата і від Пілата до Ірода, що означало даремність справи, обман.

    Хоча дехто з дослідників взагалі каже, що цей звичай існував ще у дохристиянські часи, однак ніяких документальних свідчень цьому поки що не знайдено. Як би там не було, день обманів прижився й існує й дотепер, напевно, це пов’язано з тим, що хоч один день на рік нам майже офіційно дозволяється брехати (ridna.ua).

    ПОДІЇ:

    – 1 квітня 1667 року Королівським універсалом вірменам гарантувалося право проживання у місті Станиславові.

     1 квітня 1889 р. –  І. Франко вперше виступив на вечорі, присвяченому Т. Шевченку.

    – 1 квітня 1906 р. молодь Станиславівської гімназії влаштувала концерт, присвячений 55-м роковинам смерті Тараса Шевченка. Вступне слово про поета мав проф. Рибчук. Вірш С.Яричевського «Устань, Прометею» читав Припхан, твори  Т.Шевченка – Д. Вітовський. Виступали також Д. Дем’янчук (фрагмент із п’єси «Палій»), С. Салига, Басараб та інші. Чоловічий хор під проводом Вебера у супроводі фортепіано виконав декілька пісень. Вокалісти Кисілевський (тенор) і Глинянський (баритон) дуетом проспівали пісню «Люблю дивитися». Виступив також у супроводі фортепіано квартет скрипалів: Шпербер, Гелертер, Лабенський і Піндельський, піаніст Мішкевич та змішаний хор української гімназії під диригуванням проф. Чайківського. Завершився концерт фрагментом вистави  В. Пачовського «Сон української ночі» (у ролі Т. Шевченка – Д.Вітовський).

    – 1 квітня 1923 р., Львів – відкрився з’їзд УРП. Прибуло 70 делегатів. Ухвалено програму УРП, її тимчасовий статут, обрано нове керівництво, прийнято резолюції про цензуру та про конференцію амбасадорів 14 березня 1923 р.

    – 1 квітня 1925 р., Східна Галичина – поліція провела масові обшуки та арешти серед українців з метою виявлення осіб, які належали до комуністичних організацій.

    – квітень 1948 р., Станіславська область – уперше після війни на Ріпнянському нафтопромислі запроваджено при бурінні свердловин роторні верстати.

    – 1 квітня – 1 жовтня 1958 р. – Станіславський раднаргосп разом з облпрофрадами провів конкурс на кращу раціоналізаторську пропозицію та винахід і краще підприємство з раціоналізаторської роботи. Учасники конкурсу запропонували 6600 рацпропозицій, технічних удосконалень і винаходів. З них впроваджено у виробництво 3800 пропозицій з економічним ефектом 22 млн руб.

    – 1 квітня 1960 р. – знижено в середньому на 14% державні роздрібні ціни на медикаменти.

    – 1 квітня 1961 р. – рішенням виконкому Станіславської обласної ради депутатів трудящих с.Хвалибога Гвіздецького району перейменовано на с.Руднівка.

    – квітень 1990 р., Івано-Франківськ – упродовж дев’яти днів проходив українсько-молдавський театральний фестиваль «Березіль-90».

    – 1 квітня 1992 р. – Коломию відвідав Тимчасовий повірений Республіки Австрія в Україні Міхаель Венігер.

  •  

    ІМЕНИНИ: Інокентій, Клавдій, Дарина, Софія, Маріана


    НАРОДИЛИСЯ:
    – народився Іван Юзюк (1 квітня 1939, с. Семаківці Коломийського району Івано-Франківської області) – український диригент, заслужений артист України, народний артист України (2009).

    – народився Мирослав Стефанишин (1927 р., с. Бовшів на Івано-Франківщині) – хоровий диригент, музикознавець, фольклорист, композитор, керівник Волинського народного хору. Заслужений діяч мистецтв України.

    ЦІКАВО:

    – 1 квітня 1889 р. – у Чикаго з’явилася в продажу перша посудомийна машина, створена Джозефіною Кокрейн.


    «Дозвольте вашій дружині зайти до вітальні» –  реклама посудомийної машини

     

    Читайте також:

    Цей день в історії Прикарпаття. СіченьЛютий, Березень

    1.04.2015

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!