Вулична люстрація чи народні забави?

  •          9 квітня, у Чистий четвер напередодні Великодня, активісти «Правого сектора» вкинули у сміттєвий бак начальника головного управління юстиції в Івано-Франківській області і повезли його на екскурсію обласним центром. Облитий зеленкою і закиданий яйцями, під тиском стусанів Василь Кавацюк не написав заяву про відставку, як того вимагали так звані «люстратори». Подія викликала неоднозначну реакцію у суспільстві. Тим паче, що міліція розслідує кримінальне провадження не проти когось конкретно, а «за фактом».

             Цьому передувала прес-конференція, яка відбулася 7 квітня, де керівник обласного осередку військово-політичного руху “Правий сектор” Василь Абрамів та командир 4-го запасного батальйону ДУК “Правий сектор” Віктор Тихенький анонсували четвергові події. Однак що саме відбуватиметься, можна було тільки здогадуватися. «Це буде акція у форматі масового протесту. Екскурсія містом з атрибутами люстрації. Громадськість має зрозуміти, що владу контролюємо ми. Треба дати по зубах недобиткам старого режиму!” – зазначив Абрамів.

             Уже 9 квітня на Вічевому майдані в обласному центрі зібралися зо дві сотні громадян у військових одностроях. Серед них були і дівчата, і ще зовсім молоді на вигляд хлопці. Все виглядало пафосно і зі смаком: попереду колони несли банери з фотографіями осіб з «Опозиційного блоку» і написом «На їхніх руках кров українських героїв», далі – фото загиблих на Майдані та в АТО героїв, за ними – партійні та державні стяги. Позаду два чоловіки штовхали пластикові сміттєві контейнери. Активісти зачитали свої вимоги: відмова в реєстрації осередку «Опозиційного блоку» на Прикарпатті і відставка Василя Кавацюка, який очолює обласне управління юстиції.

             З вигуками «Слава Україні!» активісти прийшли під “білий будинок”, де зачитали звернення до депутатів обласної ради. І тут почалось… Швидким темпом колона пішла до будинку правосуддя, що на вулиці Грюнвальдській. У форматі західного блокбастера Василь Абрамів, стоячи на порозі позашляховика, через гучномовець попросив Василя Кавацюка вийти до народу. Кавацюк не відгукнувся, натомість вийшли працівники юстиції. Пікетувальників це не задовольнило, і тут, немов електричний розряд, проскочила фраза «Йдем всередину!». Розігрітий криками натовп ринув у вузькі двері. Охорона на вході сумлінно виконувала обов’язки, реєструючи усіх, хто входить всередину.

    Сидячи в кабінеті, Кавацюк відмовився виходити «до людей». Це Абраміва не дуже засмутило. Декілька реплік, штовханина – і начальник обласної юстиції уже в коридорі. В кулуарах ширились чутки: ймовірно, про такий розвиток подій знав і Василь Кавацюк, і його заступник Володимир Ковальчук. Є питання і до охоронців, які спостерігали, як чиновника не найнижчого рангу виштовхують надвір.

             Під дверима на Кавацюка чекали люди і контейнер для сміття, куди його одразу ж і вкинули, зверху прикидавши автомобільними шинами. Дорогий костюм, біла сорочка і червона краватка Василя Кавацюка перестали бути атрибутами влади і стали додатковим тягарем. Василь Абрамів попросив папір і ручку для чиновника, аби той написав заяву міністру юстиції про свою відставку. Після відмови анонсована «екскурсія містом» стала реальністю: Кавацюка у тому ж таки контейнері повезли містом до вокзалу.

             Коли процесія повертала з вулиці Грюнвальдської на Привокзальну площу, увагу привернув працівник ДАІ. Він перекрив рух автомобілів, а коли контейнер з чоловіком їхав поруч, інспектор просто повернувся спиною до натовпу і пішов у інший бік!

             Від вокзалу Кавацюка на чолі колони повезли через центр міста на Вічевий майдан. По дорозі чиновника закидали яйцями, облили зеленкою і змушували тримати голову рівно. На “стометрівці” якийсь хлопчина розірвав на Кавацюку майку. Показово, що участь у цій акції брала і обласна «Самооброна», і хлопці з батальйону імені Кульчицького.

    На думку координатора «Самооборони» Юрія , такі акції потрібні. «Можливо, трохи у іншій формі, без перегинання палиць, але люстрація має бути дієвою», – упевнений він. Лоп’янецький додає, що зараз франківська міліція масово розсилає повістки активістам з районів. Запрошення у міліцію приходять навіть тим особам, які 9 квітня не були в Івано-Франківську. І це при тому, що «народна люстрація» відбувалась на очах у працівників міліції, які лише «документували».

             Після «люстрації» «Правий сектор» скликав прес-конференцію, аби уникнути «неоднозначних трактувань події». Журналістам пояснили, що ця акція мала на меті народну люстрацію, а організатори цього заходу не планували зашкодити життю чи здоров’ю Кавацюка. Також Абрамів передав «привіт» ще десятьом прикарпатським чиновникам і зазначив, що «Чистий четвер» – то лише перший етап люстрації.

  • Цікавість журналістів викликали дуже молоді, на вигляд неповнолітні юнаки, які «катали» Кавацюка містом. Віктор Тихенький відрубав: «Там не було неповнолітніх, там була громадськість. Усі активісти «Правого сектора» повнолітні, дітей ми не залучаємо».

             Опісля в інтернеті поширили «Топ-5 корупційних діянь головного управління юстиції», звинувачуючи у корупції всю систему і Кавацюка особисто. У документі йдеться про те, що чотири з п’яти «гріхів» зафіксовані у Калуші, та й то ще з 2011 року. Залишається загадкою, чому люстрували не калуського управлінця, а обласного начальника. Риба гниє з голови?

             Під завісу всіх подій Івано-Франківськ сколихнула ще одна новина. Правник Ігор Фріс поширив текст документа, у якому «юридична спільнота Прикарпаття» і він сам заступилися за Кавацюка. Фріс пояснив, що він не є ініціатором такої заяви, а лише підписався під нею, як і ще дві сотні осіб. З’ясувалося, що підпис під документом поставили працівники юстиції, РАЦСу, нотаріуси та інші особи, більшість з яких мають пряме або непряме відношення чи то до самого Кавацюка, чи то до головного управління юстиції.

             Адвокат Володимир Бандура, який представляє інтереси «Правого сектора», стверджує, що захищатиме хлопців і під час досудового слідства, і, якщо до того дійде, то й у суді. «Закон про очищення влади має працювати. А особи, які про щось заявляють, не повинні приховувати свої прізвища. Мені цікаво, хто підписав звернення. Нехай, окрім Фріса, свою позицію озвучать й інші нотаріуси та юристи», – закликає прикарпатських правників Бандура.

             Схоже, що чисточетвергові події обростають чутками і суспільним інтересом. Цікаво, чи стануть вони центром снігової кулі. Лиш би снігова куля не стала перекотиполем…

     

     

    Микола ГУРАК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!