Абонентська плата – частина плати за тепло

  • Порядком формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 10 липня 2006 року №955, встановлено, що підприємства для розрахунків зі споживачами застосовують двоставкові тарифи на послуги централізованого опалення.

    Кабінет міністрів України своїм розпорядженням за №229-р від 26 квітня 2007 року зобов’язав “міністерство з питань житлово-комунального господарства разом з місцевими органами виконавчої влади вжити заходів до запровадження двоставкових тарифів на послуги теплопостачання”.

    Теплопостачальні підприємства розраховують двоставкові тарифи з дотриманням вимог та вказівок Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженого Постановою КМУ від 10.07.2006 року №955 (далі – Порядок) та Правил розрахунку двоставкового тарифу на теплову енергію та гарячу воду (далі – Правила), затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 08.09.2000р. № 191 (зареєстрованих в Мін’юсті України 02 листопада 2000р. № 776/4997).

    Перед розглядом і затвердженням міськвиконкомом проекту розроблених підприємством тарифів на послуги теплопостачання та підігрів води підприємство подає розрахунки до Державної інспекції з контролю за цінами в Івано-Франківській області, від якої, відповідно до вимог пункту 95 Порядку, отримує висновок щодо економічного обґрунтування витрат на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води.

    Виходячи з Правил, двоставковий тариф складається з двох частин:

    Умовно-постійна частина (абонплата) – це річна плата за одиницю приєднаного теплового навантаження, що відшкодовує умовно-постійні витрати підприємства, пов’язані з необхідністю підтримання в робочому стані джерел теплової енергії та теплових мереж, а також теплоспоживальних установок (ЦТП, бойлерних, абонентських вводів), тобто споруд та обладнання, що перебувають на балансі підприємства, та включає в себе витрати на:

    • сировину та матеріали для забезпечення технологічних процесів;

    • природний газ, який витрачається на компенсацію нормативних теплових втрат у магістральних та розподільних мережах і на власні технологічні потреби котелень;

    • воду, використану на технологічні потреби та послуги водовідведення;

    • електроенергію, використану на технологічні потреби;

    • оплату праці, роботи та послуги виробничого характеру сторонніх організацій, експлуатації машин та обладнання, загальновиробничі, загальногосподарські та інші витрати, пов’язані з виробництвом теплоенергії;

    • відрахування обов’язкових платежів у бюджет та спеціальні фонди згідно з чинним законодавством.

    Абонплата нараховується щомісячно впродовж року та не залежить від обсягів фактично реалізованої теплової енергії.

    Умовно-змінна частина – плата за фактичний об’єм спожитої теплової енергії, яка компенсує витрати теплопостачальної організації на оплату:

    • природного газу за встановленими нормами, необхідного на вироблення обсягу спожитої теплової енергії;

    • електроенергії згідно з встановленими нормами, необхідної для транспортування обсягу спожитої теплової енергії.

    Умовно-змінна частина тарифу – це плата за фактичний об’єм спожитої теплової енергії, яка нараховується щомісячно, виключно впродовж опалювального періоду, за показами приладів обліку (за їх відсутності, як виняток – розрахунковим методом).

    Підсумовуючи викладене, можна сказати, що:

    • абонплата – це відшкодування перелічених умовно-постійних витрат;

    • плата за теплову енергію – відшкодування витрат природного газу на вироблення використаного споживачами обсягу тепла та електроенергії, затраченої на транспортування цього обсягу тепла до споживачів.

    Разом вказані дві частини двоставкового тарифу з урахуванням податків, встановлених законодавством, складають повну вартість теплової енергії на послуги теплопостачання. Отже, абонплата – це не додаткова плата за послуги теплопостачання, а складова тарифу на ці послуги.

    Формування плати за послуги теплопостачання за двоставковим тарифом має такі переваги:

    для споживачів

    • нарахування плати проводиться виходячи з фактичного, а не планово-розрахункового обсягу теплової енергії, отриманого конкретним будинком;

    • величина абонплати як складової двоставкового тарифу не залежить від зміни обсягів фактично реалізованої теплоенергії порівняно з передбаченими нормами обсягами.

    При цьому слід зауважити, що при формуванні плати за послуги теплопостачання за одноставковим тарифом у разі збільшення фактичних обсягів споживання, порівняно з передбаченими планом, її розмір збільшується на частку постійних витрат, що припадає на різницю обсягів споживання.

    • нарахування плати за послуги теплопостачання у частині абонентської плати щомісячно впродовж року дає можливість населенню спланувати свої витрати та зменшує частково навантаження на сімейний бюджет в опалювальний період;

    для теплопостачального підприємства

    • нарахування абонплати щомісячно впродовж року та плати за теплову енергію впродовж опалювального періоду дає можливість забезпечити своєчасне відшкодування фактично понесених щомісячних витрат підприємства;

    • нарахування абонплати як складової двоставкового тарифу, що не залежить від обсягів реалізованої теплоенергії при їх зменшенні порівняно з передбаченим планом обсягом дає можливість підприємству запобігти збиткам в частині відшкодування постійних витрат внаслідок зменшення обсягів надання послуг;

    • надходження коштів у частині плати за теплову енергію (умовно-змінна частина тарифу) впродовж опалювального періоду збільшує надходження від населення в цей період, що дає можливість своєчасно проводити розрахунки за використані енергоносії;

    • надходження коштів у частині абонплати в літній період забезпечує видатки підприємства на проведення ремонтних робіт, виконання заходів з підготовки теплового господарства до роботи в опалювальний сезон, на виплату заробітної плати працівникам підприємства;

    • нарахування плати за теплову енергію (в умовно-змінній частині) за фактично наданий (а не планово-розрахунковий) обсяг спожитої теплової енергії не потребує перерахунків нарахованої плати в кінці опалювального сезону і дає можливість підприємству реально планувати свою діяльність;

    • нарахування плати за теплову енергію за показами приладів обліку дає можливість швидко виявляти проблеми теплопостачання будинку як комплексу та регулювати кількість теплової енергії, що подається на обігрів помешкань.

    У зв’язку з виконанням програми оснащення житлового фонду приладами обліку споживання теплової енергії та на виконання вищевказаного розпорядження Кабінету міністрів України, виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради, відповідно до наданих повноважень, 21.08.2008 року прийнято рішення за №398 про встановлення з 01 січня 2009 року порядку розрахунків за послуги теплопостачання за двоставковим тарифом з мешканцями всіх будинків, які користуються послугами централізованого опалення.

    Досвід ДМП “Івано-Франківськтеплокомуненерго”, набутий в застосуванні двоставкових тарифів починаючи з 2001 року, визнано як передовий і більш прогресивний у галузі теплопостачання щодо впорядкування та удосконалення розрахунків за надані послуги та рекомендований до використання на інших теплопостачальних підприємствах. (Публікації у виданні “Кращі практики в місцевому самоврядуванні України» №4 за 2001 рік та №2 за 2004 рік).

    Поряд з нашим обласним центром, тільки в західному регіоні України двоставкові тарифи впроваджені ще в чотирьох містах: Львові, Луцьку, Тернополі та Чернівцях.

    За умови прийняття органами місцевого самоврядування відповідного рішення, нарахування абонплати може проводитися не протягом року, а впродовж опалювального сезону, при цьому сума щомісячних платежів зросте вдвічі, що значно збільшить фінансове навантаження на мешканців міста в зазначений період.

    Начальник відділу тарифної
    політики та планування
    “Івано-Франківськтеплокомуненерго”
    Людмила КОСТІВ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!

    4 thoughts on “Абонентська плата – частина плати за тепло

    1. а відшкодування мешканцям міста за несвоєчасне постачання гарячої води хто буде платит?

       

    2. А якщо приватні фірми, що надають послуги з опалення і які літом збирають умовно-постійну плату, до осені обявлять себе банкрутом, хто буде відповідати за зібрані з народу гроші, причому не маленькі (якщо взяти в масштабі 400-500-тисячного міста)? І що ж тоді робити людям? хто допоможе? Чому не економлять зимою, щоб не збирати з людей додатково літом?

       

    3. для людей тільки дві переваги, а для теплокомуненерго аж шість

    4. у моєму випадку Теплокомуненерго не надавало належних послуг з теплопостачання, своїми діями спонукало мене встановити   індивідуальне опалення (в приватному будинку), на моє прохання відключити будинок від теплопостачання письмово повідомили, що не можуть ремонтувати теплотрасу до мого будинку, бо це пов’язано із значними витратами ( 50 метрів від котельної). При цьому продовжували висилати квитанції до кінця року з сумою абонентської плати. Я, звичайно, не оплачувала ці квитанції, Тепер мені погрожують судом. Де логіка? Теплотрасу не ремонтували десятиліттями, тепло подали тільки 3 місяці з початку 2012 року, припинили без попередження в другій половині березня 2012 року, а по 106 грн їм оплачуй!

    Comments are closed.