Богдан ВОВКОВИЧ: «Сорок років тому був справжній хокей»

  • Нещодавно в обласному центрі Прикарпаття стартувала регіональна першість з хокею, в якій беруть участь клуби з Івано-Франківська, Коломиї, Бурштина і Заболотова. Таких змагань в нас не було більше тридцяти років. Про популярність хокею в минулому столітті «ГК» розповів один з ветеранів цього видовищного ігрового виду спорту Богдан Вовкович, який нині є головним арбітром обласної першості.

    – Богдане Григоровичу, Ви як один з ветеранів місцевого хокею, мабуть, добре пам’ятаєте, як цей вид спорту розвивався в обласному центрі Прикарпаття у минулому столітті?

    Хокей почав активно культивуватися в Станіславі у середині 50-х років минулого століття. Тоді цей вид спорту був зосереджений на місцевому стадіоні «Гірка»: на його території досі збереглася стара будівля, позаду якої і був хокейний майданчик. А першим, хто подав прикарпатцям урок канадського хокею, був москвич Сорокін. Саме він вчив нас основних навичок, а ми вже, як ті мавпи, робили копію з нього (посміхається). З того часу цей ігровий вид спорту почав активно розвиватися у Станіславі.

    – Чим вирізнявся хокей тих часів?

    Штучний залитий лід, на гравцях мінімум захисту – словом, все було по-чоловічому. Це зараз повна благодать – криті льодові арени, повний комплект амуніції тощо. Розкажу вам один випадок, який ілюструє хокей минулого століття. Якось грали ми у Харкові проти київського «Динамо». А воротарі тоді навіть не мали захисних масок, тож ймовірність травм була дуже велика. Зрештою, в одній з атак, коли хтось з «динамівців» вийшов сам-на-сам проти нашого стража воріт і готовий був нанести потужний удар, ми крикнули воротареві: «Миколо, зуби прикривай!» І справді, шайба мало не влучила йому в обличчя, проте гол ми таки пропустили.

    – Що раніше було визначальним для перемоги: техніка чи фізичні кондиції?

    Раніше через специфіку майданчиків хокеїстам доводилося більше бігати, аніж ковзати. Хто мав більше фізичної сили, той і перемагав. Благо, колись зими були дуже сильні, тож лід стояв до двох місяців. За цей час і встигали відіграти не одну першість.

    – За свою спортивну кар’єру Ви були не лише вправним гравцем, але й успішним тренером. Зокрема, п’ять років працювали у команді «Буревісник», яка, здається, навіть виборювала медалі чемпіонату країни.

    Так, у 1968 році команда «Буревісник», що складалася зі студентів теперішнього ІФНТУНГ, ставала призером національної першості, а за рік до того була срібним призером ДСТ «Буревісник» України. Разом із тим наш колектив чотири рази ставав чемпіоном Івано-Франківщини. За такі успіхи мене було призначено старшим тренером збірної команди області, з якою працював у період 1967-1973 років.

    – Відроджена нині обласна хокейна першість раніше проводилася регулярно. Чи справді вона була настільки популярна, незважаючи на те, що мала аматорський статус?

    Так, місцеві шанувальники спорту з великим інтересом відвідували хокейні матчі. У ті часи, особливо в 60-70-ті роки минулого століття, дійсно був справжній хокей. Щодо обласної першості, вона була надзвичайно цікава. У ній змагалися такі команди: «Буревісник», «Локомотив», «Авангард», «Колос», «Шкірзавод» і навіть команда майстрів «Спартак», яка складалася з футболістів. Чемпіонат проводився щороку, і так тривало майже до 80-х років. Дуже приємно, що нині першість Івано-Франківщини таки вдалося відродити. Та й загалом не можу не відзначити, що хокей починає поступово відроджуватися в нашому регіоні.

    Розмовляв Андрій МЕНІВ

    Довідка

    Богдан ВовковичБОГДАН ВОВКОВИЧ

    Народився: 10 травня 1939 р. в Станіславі (Івано-Франківську).

    Виступав за хокейні команди:

    1952-1955 рр. – «Локомотив» (Івано-Франківськ), учасник чемпіонату області футбол/хокей;

    1956-1958 рр. – ДЮСШ «Спартак» (Івано-Франківськ), чемпіон області, призер чемпіонату України футбол/хокей.

  • Тренерська кар’єра:

    1967-1971 рр. – граючий тренер ХК «Буревісник» (ІФНТУНГ), чемпіон області;

    1967-1969 рр. – срібний призер ДСТ «Буревісник» України;

    1968 р. – бронзовий призер чемпіонату України з хокею, член збірної команди «Буревісник» України;

    1967-1973 рр. – старший тренер збірної команди області з хокею.

    Суддівська кар’єра:

    суддя Республіканської категорії з хокею і футболу (з 1971 року);

    незмінний арбітр Західноукраїнської хокейної ліги і чемпіонату Івано-Франківщини з хокею.

    До теми

    Ренесанс обласного хокею

    На старт відродженої обласної першості вийшли чотири колективи – франківський «Цунамі», коломийський «Локомотив», ХК «Бурштин» та «Покутські яструби» із Заболотова.

    Після швидкоплинного першого кола чемпіонату на чолі турнірної таблиці двовладдя – «Цунамі» і «Покутські яструби» набрали однакову кількість очок – 7, маючи у своєму активі по дві перемоги, а зустріч між собою завершили нічиєю (4:4). Третім у першості крокує «Локомотив» – 1 перемога і 2 поразки (3 очки), а замикає турнірну таблицю «Бурштин», який програв в усіх трьох поєдинках. Цікаво, що усі поєдинки першості проходили на «Льодовій арені» (ВСК «Цунамі», вул. Довженка, 29). Друге коло турнірну розпочнеться вже цими вихідними, 26-27 березня. Цілком можливо, що до четвірки обласних команд приєднається ще один учасник – команда «Олімпія», яка вже завершила виступи у чемпіонаті Західноукраїнської хокейної ліги сезону 2010-2011 на високому третьому місці (16 матчів: 11 перемог, 5 поразок), пропустивши вперед тільки ХК «Луцьк» і львівський «Експрес». Відтак калушани висловили бажання спробувати сили і в обласній першості. Якщо «олімпійці» таки поповнять число учасників першості, цілком очевидно, що матчі другого кола регіонального турніру будуть проходити не в обласному центрі, а в Калуші.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!

    2 thoughts on “Богдан ВОВКОВИЧ: «Сорок років тому був справжній хокей»

    1. Хокей в УКРАЇНІ буде тоді коли в кожному обласному центрі буде збудовано ПАЛАЦ СПОРТУ з тренувальний катком.Чемпіонати будуть проводити команди майстрів Вища ліга—16-18команд, І-а ліга -16команд,аматорська п-ть,відкрию-ть ДЮСШ,як державні так і приватні,відкриють спортмагазин з хокейним спорядженням для дітей,юнаків та дорослих.БУДУЙМО!!! Без штучного критого катка хокею НЕ буде. ПАЛАЦ СПОРТУ в Івано-Франківську -7-10тисяч місць,Коломиї–3-5тисяч місць,Надвірні–3-5тисяч місць. В КАЛГАРІ—69 критих ПАЛАЦІВ СПОРТУ із них 42 державні.

    2. Мер Івано-Франківська обіцяв до 350 річчя  збудувати  ПАЛАЦ СПОРТУ.

      Як вирішується питання підготовки до  ОЛІМПІЙСЬКОЇ БАЗИ в ВОРОХТІ-БУКОВЕЛІ-ІВАНО-ФРАНКІВСЬКУ.Щоб не вийшло так як з запасним варіантом  до ЄВРО-2012

    Comments are closed.