Один в полі воїн

  • Один в полі воїн                      

     Отже повернімось до найголовнішого та спробуємо розібратись із сюжетною лінією панорамного панно «Динамо».

            Найсуттєвішим є сама  історія поява футбольного м’яча і сам м’яч без сумніву чи перший прообраз м’яча однозначно придумали в Мексиці із каучуконоса чи з причини, що там було його багато або ж із усвідомлення того, що окрім каучуконоса в Мексиці нічого не проростало. Корінне населення (ольмеки) перетворювало каучуконос в резину, а резину – в м’яч. Згодом ольмеки додавали в м’яч стовбури ліани – так  м’яч ставав більш еластичним, однак вага була 1.5-2 кг. В такий футбол грали справжні чоловіки (безліч травм) та м’ячем потрібно було влучити не в «сьогоднішні ворота», а в кільце на певній висоті. Іспанський хроніст писав : «люди-гравці-синяки, було переламані, декотрі не доживали до кінця матчу». Гра носила сакральний характер. Команди полюбляли називатись та мали форму певних стихій – вода, вогонь, вітер тощо. Командира команди. Яка програвала приносили в жертву. Згодом гра а футбол в Мексиці втратила втаємничений характер та набрала азартний характер – люди приходили на матч похизуватись новим одягом або ж зробити ставки. Доречи індійці в старій Мексиці мали своєрідну «уламу» – грали в футбол спеціальними клюшками та м’яч був вкритий вогнем.

     Зараз впевнено можна стверджувати, що прабатьківщиною футболу не є Англія. Однозначно після зниклої цивілізації майя, традиції «гри м’ячем» продовжили греки (називалась «арпадзо»- грабувати ). Грецьку культуру перейняли римські легіонери (особливо передові 1-8 Легіони) та у римлян футбол називався «гарпастум». Отже в Британію традиції футболу принесли фанати римського «гарпастуму». Доречи, італійській (флорентійський) футбол називався «кальчо» і грали в цей футбол в епоху Відродження найкращі лицарі Медичи. Тому саме один з матчів, що було зіграно в 1766 році в Ліворно відвідав британський консул –і саме внаслідок цього Ліворно, а відповідно Англія стала батьківщиною футболу.           

      То ж Британія легітимізувала футбол. 500 років тому граф де Барді написав чи встиг написати трактат скоріше трактат-опус 0,в якому були прописані перші правила – 2 команди по 27 чоловік в кожній плюс 3 вратарі, матч триває 50 хвилин – гра нагадує американський футбол, жодних правил, потрібно будь-якою ціною занести м’яч на територію суперника. У 2006 році традиції було відновлено, хоча гра дійшла накала (багато травмованих). Так у повторному 2008 році матчі заборонили приймати участь тим кому за 40 плюс ті, що раніше судимі…

    Англія зробила для появи сучасного футболу дуже багато, і перетворився він та став похожий на сьогоднішній завдяки елітним закладам (Кембрідж та Оксфорд – де і 16 ст. були створені футбольні організації). Зокрема слово «футбол» вперше зустрічаємо в наказі Генріха 4, зокрема Генріх 8 ввів наказ про «шкіряні буци». Одним словом англійці окультурили футбол.

    «Масляничний» футбол вперше згадується в 1174 році. «Масляничний» футбол  (МФ) загалом не має конкретних правил : поле має  довжину 4 км., кількість гравців необмежена, ворота – це відстань поміх двома старими будівлями.  Ця традиція існує і дотепер, відкриває це «сакральне» дійство представники королівської  родини.

    До того ж вищезгаданий Кембрідж та Оксфорд та їхні футбольні організації у 1863 році створили Футбольну асоціацію (ФіФА), а перший міжнародний матч (між Англією та Шотландією) відбувся у 1870 році. На історії створення ФІФА можна поставити крапку. Це сюжет наступних двох новел(тобто наступних двох частин 2-3 частини), хоча 1-2 новели вже розказані та детально описані .

    Певні хвилювання та переживання є і все  ж таки митці розламують стереотипи: «Один в полі воїн…»

    З повагою Р. Бончук                 

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!