Майбутнє прикарпатського хокею: невпинний занепад чи тимчасовий простій

  • Трохи більше місяця минулого з того часу, як припинив своє існування проект під назвою “Професійний хокейний клуб «Калуш», який мав представляти Івано-Франківщину в чемпіонаті Професійної хокейної ліги України.

    Амбітним планам побачити хокей найвищої якості на теренах нашого краю завадили фінансові проблеми новоствореного колективу, який спершу базувався в обласному центрі під назвою «Цунамі», а згодом переїхав до сусіднього Калуша. Але усього за кілька днів до старту сезону клуб було виключено з числа учасників. Втім, для багатьох такий розвиток подій не видався дивним, враховуючи сучасний стан хокейних справ на Прикарпатті. «ГК» вирішив поцікавитися баченням ситуації довкола ХК «Калуш», а також майбутніми перспективами зимового виду спорту у хокейних експертів, поставивши їм три запитання:

    1. Чому, на Вашу думку, так і не вдалося реалізувати проект створення на Прикарпатті професійної хокейної команди?

    2. Чи доцільно прикарпатським аматорським клубам брати участь у Західноукраїнській хокейній лізі?

    3. Чи є майбутнє у хокею з шайбою на Івано-Франківщині?

    Богдан ВОВКОВИЧ, ветеран хокею, суддя Всесоюзної категорії:

    Богдан ВОВКОВИЧ1. Створення нашої професійної команди мені чимось нагадало столичний «Будівельник» – клуб, який виник на початку минулого року, втім, жодної гри кияни так і не провели. Там набрали гравців, тренера, але не було на чому грати. Щоправда, у нас склалася дещо інша ситуація: грати якраз було де, але на заваді стали фінанси. Я місяць спостерігав за підготовкою новоствореного франківського клубу, дуже хороша була зібрана команда, класний тренер. Але фінансові тили клубу, які певний час закривав тільки власник «КГД», виявилися дуже слабкими. Відтак, не одержавши підтримки з боку обіцяних меценатів, проект було закрито. На що ж розраховували засновники? Адже всюди був даний клич, що в нас створено новий клуб, що він гратиме у Професійній хокейній лізі? Причиною, яка завадила Івано-Франківщині мати свою передову команду, я вважаю організаційні промахи, та й добрий клуб не роблять за тиждень-два. Це просто нереально.

    2. Участь наших клубів у Західноукраїнській хокейній лізі, звісно ж, не можна відкидати. Як би там не було, це добра ігрова практика як для молодих гравців, так і для досвідчених ветеранів. Проте я завжди виступав за те, щоб у командах грали виключно місцеві гравці, а не приїжджі хокеїсти. До того ж, мене тривожить і рівень організації цієї першості. З року в рік в ЗУХЛ практично бездіяльна в напрямку роботи з вболівальниками, які, фактично, навіть календар матчів розшукати не можуть. Навіщо тоді грати, якщо немає для кого грати?

    3. Майбутнє у хокею в нашому регіоні є, але воно прямо залежить від фінансування цього виду спорту. Скажімо, на папері в нас запланована достатня кількість змагань та заходів на новий сезон 2011-2012, як-от кілька дитячих турнірів, чемпіонат та кубок області, аматорська першість, традиційний Кубок Карпат. Але насправді ситуація виглядає не так оптимістично. В першу чергу, нам потрібно звернути увагу на дитячий хокей, заручитися підтримкою влади щодо будівництва хокейних майданчиків, нехай і відкритих, врешті – домогтися побудови в Івано-Франківську хокейного палацу, де б можна було створити хокейні відділення та секції.

    Ярослав ДОРОШ,голова Івано-Франківського осередку Федерації хокею України:

    Ярослав ДОРОШ1. Команда була зібрана дуже хороша, завдяки, насамперед, зусиллям тренера Олега Циркунова. Що й казати, якщо склад включав у себе гравців з Хабаровська, Воркути, Челябінська, Магнітогорська, Сиктивкара, Тюмені, Москви та Білорусі. Мені сподобалася робота головного тренера як людини, як спеціаліста. Мало я бачив в Україні наставників такого класу. Але команді не створили відповідних умов, яких потребують професіонали. Для прикладу, жодного тренувального дня у розташуванні команди не було лікаря! Що ж робило керівництво клубу? Так, вони ходили до голови облдержадміністрації, просили підтримки. Але невже вони думали, що Михайло Васильович [Вишиванюк – ред.] їм зробить команду? Так, він міг щось підштовхнути, десь посприяти. Але саме керівництво, ідейні засновники мали професійно підійти до питання створення команди такого високого рівня.

  • 2. Вже не один рік команда Калуша, ХК «Олімпія», виступає у Західноукраїнській хокейній лізі, свого часу ми були її переможцями. У новому сезоні ж зробили ставку на молодь, відтак у команді немає гравців після 20 років. Для них участь у ЗУХЛ – добрий змагальний вишкіл, юні гравці набираються досвіду. Натомість візьмемо команду «Цунамі» з Івано-Франківська. Свої домашні матчі вона зараз проводить у Калуші. Це ж смішно! В обласному центрі є «Льодова арена», де, як відомо, платний лід. Але чому міський голова Віктор Анушкевичус не може зібрати позачергову сесію, виділити кошти, оплатити оренду майданчика, врешті, подарувати хокей мешканцям 300-тисячного міста? Команда ж грає не за Крихівці чи Лисець – команда грає за Івано-Франківськ…

    3. Для розвитку нашого виду спорту в регіоні потрібно, насамперед, велику увагу приділяти дитячому хокею. Щоб врешті створити професійну команду, треба створити хоча б дитячу школу хокею в Івано-Франківську, якої досі не було. Водночас при Коледжі фізичного виховання треба відкрити відділення хокею, де б могли навчатися як перспективні місцеві хлопці, так і приїжджі спортсмени. Причому треба зробити так, щоб ці гравці були залучені саме в нас. І це питання мав би вирішити начальник управління спорту області, губернатор області, від яких прямо залежить майбутнє прикарпатського хокею.

    Андрій БАС, гравець ХК «Цунамі» (Івано-Франківськ):

    Андрій БАС1. Ідея створити професійну хокейну команду в нашому регіоні, як на мене, дуже хороша. Але часу для її реалізації було дуже мало. Втім, головною причиною, через яку ХК «Калуш» не вийшов на старт Професійної хокейної ліги, стали фінансові проблеми. А сама ж команда була зібрана дуже добра, гравці, як то кажуть, були «на ходу». Реально, з таким складом ми могли боротися за призові місця у ПХЛ. Та не склалося. Але прийде час, будуть гроші, і такий проект врешті запрацює.

    2. Головна мета участі прикарпатських клубів у Західноукраїнській хокейній лізі – популяризація хокею в нашому регіоні. Скажімо, наша команда «Цунамі» має зараз досить непоганий склад, який добре себе проявив вже у першому турі нової першості, обігравши ужгородських «Ведмедів» з рахунком 11:2. Приємно, що чемпіонат зібрав приблизно рівних за класом учасників, за винятком одного-двох клубів, тож буде цікаво. Шкода тільки, що «Цунамі» зараз змушений грати не в рідному місті, де треба платити за лід, а в Калуші, де лід державний. Я завжди казав, що там, де платний спорт, розвитку ніколи не буде. Але сподіваємось, що хоча б один-два матчі нам таки вдасться провести для місцевих шанувальників хокею.

    3. Майбутнє будь-якого виду спорту прямо залежить від розвитку дитячого спорту. У нас у Франківську розвиток дитячого хокею – практично на нулі. Дещо краща ситуація у сусідньому Калуші, де є безкоштовний лід, що само собою підтягує молодь. В обласному ж центрі зібрати дітей надзвичайно важко, адже треба за все платити. І справді, хокей з шайбою – досить дорогий вид спорту, через що розвивати його складно. Але будемо сподіватися на краще.

    Розмовляв Андрій МЕНІВ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!

    2 thoughts on “Майбутнє прикарпатського хокею: невпинний занепад чи тимчасовий простій

    1. Терміново вирішувати питання з землею під будівництво ПАЛАЦУ СПОРТУ на 5-7тисяч

      місць з тренувальним катком поруч.Відкрити ДЮСШ з хокею та фігурного катанняОрганізувати хокейні команди в Снятині,Надвірні,Рогатині,Городенці,Отинії,Тисмениці,

      Косові,Яремчі,Буковелі,Рожнятов,Верховині,Богородчанах Долині.Резервувати землю

      під ПАЛАЦИ СПОРТУ—Коломиї,Надвірні,Буковеліmn6O8kt

    2. Редакція помилилася,я Вовкович Б.Г —суддя Республіканської категорії з хокею та футболу.

    Comments are closed.