Безпечне небо

Під час “Євро-2012” прикарпатські винищувачі братимуть усі НЛО на приціл.

Вже з 25-го травня і на весь час «Євро-2012» небо над Україною стане територією особливого контролю. Військові вартуватимуть повітряний простір у бойовому режимі. Невідомі об’єкти будуть збиті, попереджають вони власників легких літаків і гелікоптерів. А таких на Прикарпатті – кількасот.

Літак – не ровер, небо – не поле

Вже тиждень над Прикарпаттям удень і вночі чути рев військових винищувачів. Це тренуються льотчики 114-ої Івано-Франківської бригади тактичної авіації на МІГ-29. Триває підготовка до охорони неба під час Чемпіонату Європи з футболу, пояснює підполковник Тарас Грень (Західний регіональний медіа-центр Міністерства оборони України).

Під час вильотів військовики відпрацьовують схеми взаємодії між авіаторами та іншими родами військ, які «триматимуть» безпеку «Євро -2012». А також відновлюють навички з перехоплення та супроводження повітряних цілей різного класу. Про те, що такі можуть бути, йшлося під час перевірки Головної інспекції Міністерства оборони України, яка на початку місяця працювала в усіх військових частинах і установах Івано-Франківського гарнізону. Командування бригади порушило перед інспекторами питання про те, яким чином буде налагоджена співпраця з власниками легких літальних апаратів. На Прикарпатті є майже сотня власників гелікоптерів чи невеликих літаків. Не всі літальні апарати зареєстровані, а отже, є нелегальними – літають без дозволу та погодження із авіадиспетчерами.

«Усі вони перебувають на приватних територіях, і наш доступ до них ускладнений, – наголосив у розмові з головним інспектором МО України Валерієм Фроловим командувач повітряного командування «Захід», генерал-лейтенант Станіслав Павлович. – На жаль, більшість власників цих літальних апаратів не звітують, коли і куди вони літають чи хочуть полетіти. Ставляться до перельотів як до прогулянки на велосипеді: захотів – сів і поїхав. Як правило, це не є проблемою військових, адже існує чимало інших структур, які повинні контролювати такі польоти. Однак коли на нас покладена безпека неба під час «Євро-2012», то потрібно навести лад. Бо якщо ми відстежимо неакредитований літак чи гелікоптер у небі, то він буде розцінюватись як об’єкт потенційної загрози – терорист. І мимоволі перетвориться на ціль…»

Небесна магістраль

Зазвичай небо розмежовується: 500 метрів над землею – простір вільного пересування малої приватної авіації, вище – територія великих цивільних і військових літаків. Проте на час «Євро-2012» розподіл скасовано. «Військові контролюватимуть весь повітряний простір, умовно кажучи – від нульової висоти і до космосу, – розтлумачує підполковник Грень. – Тому всі приватні повітряні судна повинні бути зареєстровані. Військові отримали чітке завдання: будь-якою ціною не допустити терористичних загроз. От уявіть собі: є у дядька літак. Раз – і пропав. А його вкрали, напхали вибухівкою і підняли в небо… Такі сценарії, як свідчить міжнародний досвід, виключати не можна. Відомі й інші прикрі випадки. Під час останньої повені на Верховинщині впав приватний гелікоптер без розпізнавальних знаків. Пізніше з’ясувалося, що машину по запчастинах привезли з-за кордону і тут склали. Літав на ній бізнесмен у своїх потребах. Не легалізував. Створював загрозу іншим у небі… Таке під час масштабного масового заходу просто не допустиме».

Наразі достеменно невідомо, скільки «крил» осіло на території області. Різні джерела називають різні цифри. Військові вважають, що літальних апаратів у приватних руках може бути від однієї до чотирьох сотень.

«Міністерство оборони України готує офіційне звернення до всіх власників малої авіації. Військовики просять провести акредитацію літальних апаратів і повітряного руху. Тобто на час Чемпіонату Європи з футболу заявити про себе – де будуть перебувати, коли і куди літатимуть, – продовжує Тарас Грень. – Окрім того, буде проведено ряд заходів із залученням міліції та інших силових структур з виявлення незареєстрованих в Україні літаків і гелікоптерів та місць для їх посадки й утримання…»

На «Євро-2012» небо над Україною перетвориться на жваву транспортну магістраль. Над країною будуть ширяти сотні легких приватних літаків. На таких з-за кордону прибуватимуть не тільки заможні вболівальники, але й журналістський «десант» – репортери й знімальні групи великих медіа-корпорацій. Вони вже активно акредитуються.

НЛО просять не з’являтися

Акредитація (реєстрація) в авіаційній службі «Украерорух» означає, що військові знатимуть про пересування кожного приватного літального апарата і зможуть його ідентифікувати. Дані про всі «малі» літаки й гелікоптери ще до початку оголошення особливого стану в небі передадуть його патрулю.

«Зараз відпрацьовується багато сценаріїв з безпеки повітряного простору, – відзначає речник Західного округу МО України Тарас Грень. – Для цього наша армія має достатньо засобів. На Франківщині дислокується льотний полк. На Тернопільщині – армійський спецпідрозділ з протидії тероризму. У Львові – аеромобільний полк. Готуються сили протиповітряної оборони. Узгоджуються комплексні плани з МВС і СБУ. Координуються заходи з прикордонними силами інших держав…»

Якщо в небі над Україною з’явиться невідомий літальний об’єкт, його одразу ж візьмуть «на приціл». «Припустимо, піднявся бізнесмен на нелегальному літаку – захотілося йому туристів над Карпатами покатати, – моделює ситуацію Тарас Грень. – Військові одразу бачать його на радарах. Диспетчер посилає запит: «Хто ви?» Той не чує, бо не акредитований, отже, не знає, на якій хвилі диспетчер і які позивні… Відповідно, в повітря піднімається ескадрилья швидкого реагування, яка базується на нашій території. На перехоплення вилітають важкі вертольоти МІ-25. Їх ще називають «літаючі танки». При найменшій загрозі – неадекватній поведінці пілота тощо – є наказ: на ураження. Все дуже серйозно. Тому військовики просять до такого не доводити…»

На сьогоднішній день у Державному реєстрі цивільних повітряних суден України зареєстровано 1683 літальних апарати. Найбільшу кількість вильотів і посадок приватних суден «Украерорух» забезпечив в аеропортах Києва (Бориспіль), Донецька, Одеси, Харкова, Львова та Івано-Франківська. Минулого року з повітряними засобами, які не були внесені до Державного реєстру, сталося 5 катастроф і два повітряних інциденти. В них загинуло шестеро людей.

Наталія КУШНІРЕНКО

One thought on “Безпечне небо

 1.  Під час останньої повені на Верховинщині впав приватний гелікоптер без розпізнавальних знаків. Пізніше з’ясувалося, що машину по запчастинах привезли з-за кордону і тут склали. Літав на ній бізнесмен у своїх потребах. Не легалізував. Створював загрозу іншим у небі.

   

  Проблему потрібно шукати не в небажанні людей легалізовувати, а державній бюрократії, яка перетворює бюдь-яку процедуру на нервовість величезну витрату часу, незручності і витрати, витрати і ще раз витрати пусті за ніщо. Не зміниться це – не зміниться й ситуація з приватними літальними апаратами. 

   

  Існуюча бюрократична мажина не пропаде поки є несправжня “Україна”(покладаю надію на Західно-Українську Автономію). Військовим потрібно самим шукати шлях виявлення і розпізнавання незареєстрованих бюроктами літальних апаратів. Винуваті будуть вони і ці ж бюроктаи разом з політиками в один момоент спишуть все на “пілота, який помилився”.

   

Comments are closed.