Про радянську людяність і бездуховність капіталізму

  • Коли патріоти мертвого Радянського Союзу кажуть, що тодішнє суспільство було людянішим за нинішнє, а в сьогоднішньому світі чистогану, в агресивному капіталізмі неможливий подібний рівень душевної близькості, в них промовляє не лише стареча сентиментальність по втраченій юності. СРСР справді був, в певному значенні, людянішим.
    Самі по собі гроші в СРСР майже нічого не значили. Підпільний мільйонер Корейко складав свій капітал під ліжком, де той лежав мертвою паперовою цеглиною. Грошові знаки просто неможливо було конвертувати у матеріальні блага без “блату”, тобто без корисних знайомств. Людям, що виросли у вільному ринку, важко собі уявити, як так може бути: грошей у всіх більше, ніж досить, зате в товарній сфері тотальний дефіцит, а того, хто намагається цей дефіцит заповнити, називають спекулянтом і переслідують. При середній зарплаті в 122 рублі на рахунках злиденних радянських пенсіонерів в кінці 80-х накопичилися незліченні тисячі. Пенсіонери зазвичай казали, що то “відкладено на похорон”, бо не сподівалися витратити свої гроші за життя. Матеріальний успіх визначався не кількістю банківських знаків, а місцем у суспільній ієрархії, яке дозволяло бути ближче до джерела розподілу ресурсів. Фактично, то був ринок навиворіт, і його основою був натуральний обмін – “блат”.
    …Слюсар Василь ремонтує “москвича” сусідові Петру, жінка якого, Світлана, працює продавцем у м’ясному відділі, і коли в магазин, нарешті, завезуть свіжину, вона відкладе під прилавок кілька шматків, які Василь пізніше забере через задні двері. Донька Світлани, Галина, працює у профкомі хімкомбінату, де допомагає родичам та знайомим здобувати путівки на курорти. Вона спить з Олексієм, начальником відділу постачання, основна робота якого – за допомогою виїздів на полювання та відпочинку в банях налагоджувати дружні стосунки з апаратом міністерства важкої промисловості, бо тільки таким чином “снабженці” могли розраховувати, що їх підприємство буде вчасно забезпечене необхідною сировиною. За свою роботу Олексій отримує спецчеки (то була, фактично, паралельна радянська валюта), які отоварює у спецмагазині “Берізка” – купує імпортні парфуми, дарує їх Галині, чим викликає люту заздрість у її подруг. Якщо Олексій не буде докладати зусиль для побудови хороших відносин з міністерством, він приречений місяцями стирчати у приймальнях, випрошуючи потрібні для виробництва компоненти.
    Всі радянські невдахи, що не спромоглися знайти “блат”, не зуміли ні з ким вигідно задружитися, були приречені на черги. Просто так, за гроші, без черг, в магазинах можна було купити хіба морську капусту та березовий сік, банки з яким виставлялися красивими пірамідами у порожніх вітринах. Вся радянська економіка була величезною мережею знайомих, друзів, кумів, родичів, коханців і коханок, які обмінювалися між собою товарами. В сучасному мереживному маркетингу це називається “бізнес людських відносин”. Радянські патріоти називають це “дружнім, щирим суспільством”.
    Люди, які звикли, що матеріальні ресурси здобуваються не вмінням заробляти гроші, а майстерністю дружити, пити і спати з потрібними людьми, вільний ринок здається агресивним і бездушним царством долара. В 90-ті долар, наче дракон, вирвався з чорного ринку, спаливши у полум’ї девальвації дерев’янні рублі на радянських сберкнижках. Долар відмовився лежати мертвим грузом під ліжком мільйонера Корейка; укладений пачками в елегантний чорний дипломат, долар став головним героєм більшості пригодницьких фільмів 90-х. Долар є автономним дієвим механізмом, і працює у будь-яких руках, що спромоглися до нього дотягнутись. Звичайно, у царстві долара також можна хитрими петлями потрапити за потрібні столи, в потрібні ліжка, і тим вирішити свої матеріальні проблеми, але цей шлях перестав бути магістральним, перестав бути основним економічним принципом. Якщо ти заробив багато доларів, нікого не обходить, з ким ти спиш, дружиш і п’єш.

    Радянським людям така ситуація здається категорично бездуховною.

     

    Дмитро РІЗНИЧЕНКО, націоналіст, блогер, громадський діяч 

  •  

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!