Загадкова пара

  • Про що мовчить реклама Доларену?

    – Я тобі дам одну таблеточку, випий і посидь. Хвилин за десять має допомогти, – розфарбована білявка виймає із сумочки білосніжний блістер і бере останню пігулку. – Я завжди так рятуюсь!

    – Що це хоч таке? – попри нестерпний головний біль, запитує у неї подруга.

    – Це хороші знеболювальні. Не бійся, пий! Я завжди їх вживаю, коли мучить голова, зуби ниють або живіт, ну, ти розумієш – по жіночому! – не видає таємниці порятунку.

    – «Анальгін»? «Кетанов»? «Спазмолгон»?… – діалог перетворюється на вікторину.

    – Бачу, тобі вже допомогло – пішли!

    Обидві зникають за міцними дверима магазину. На лавці залишається порожня упаковка, на якій написано «Доларен». Ціна 11 гривень за упаковку з десятьма пігулками робить його популярним серед відвідувачів аптек. В 2010-ому він потрапив в тридцятку ліків, які найбільше купували в Україні.

    Що це за препарат

    Виробник «Доларену» – індійська компанія «Наброс Фарма Пвт. Лтд» – обіцяє знеболюючий, протизапальний та жарознижуючий ефект. І рекомендує приймати, коли болить голова, хребет, м’які тканини, зуби. Ще препарат повинен долати післяопераційний біль та допомагати при радикуліті й артриті. Протипоказання – дітям до шести років, людям з виразкою шлунка, алергіями, астмою, із захворюваннями печінки i нирок, із порушеним кровотворенням та під час вагітності. Випускається препарат у вигляді гелю та пігулок.

    Що всередині? «Доларен» належить до групи комбінованих препаратів. У кожній пігулці крохмаль, тальк, магнію стеарат, натрію крохмальгліколат, желатин, натрію метилпарабен, натрію пропілпарабен, целюлоза мікрокристалічна та барвник Сансет жовтий FCF. Все це – речовини для смаку, форми та кольору. Головні ж компоненти – діючі речовини – це півграма парацетамолу та 50 міліграмів диклофенаку.

    Ми звернули увагу на цей препарат з двох причин. «Доларен» і всі аналогічні за компонентами препарати не дозволені в США, Британії, Німеччині, Австралії, Канаді та Ізраїлі.

    А в Україні з 2010-го року з «Долареном» бореться Союз споживачів медичних послуг, лікарських засобів та виробів медичного призначення. Це громадська організація, яка викриває махінації на фармацевтичному ринку.

    У чому звинувачують «Доларен»

    Медичні служби розвинутих країн лякає в «Доларені» неперевірена комбінація – ніхто в Європі або США не переконався у безпечності поєднання парацетамолу та диклофенаку. До того ж парацетамол, як «Свідомо» вже не раз писало, сам по собі під вогнем критики в багатьох країнах світу. Багато вчених вважають, що тривале його застосування є небезпечним для печінки і може призвести до смерті. Наприклад, професор Південнокаліфорнійського університету Нейл Капловіц з колегами дійшов висновку, що основною причиною відмови печінки в Америці та Канаді є саме вживання парацетамолу. Експерти FDA – органу контролю за їжею та ліками Сполучених Штатів – виступають за обмеження застосування цього препарату і переведення його до статусу рецептурного.

    Український Союз споживачів медичних послуг, лікарських засобів та виробів медичного призначення спробував зібрати дані, де «Доларен» дозволений. За даними громадських дослідників, це – Маврикій, М’янма, Туркменістан, Казахстан, Киргизстан, Білорусь, Грузія та Україна. На нас, якщо вірити зібраним Союзом цифрам, припадає 85% продажу «Доларену» у світі.

    Чи перевіряли «Доларен» в Україні? На офіційному сайті «Наброс фарма» є згадка: у 1999-му році на кафедрі клінічної фармації Національної фармацевтичної академії України у Харкові вивчали дію препарату на хворих з остеоартрозом. Піддослідних було 30. «Результати дослідження підтвердили високу клінічну ефективність і хорошу переносимість препарату «Доларен», що дозволяє рекомендувати його для широкого застосування в клінічній практиці», – зазначає виробник.

    Про небезпеки для печінки – ані слова.

    Що про це думає наше МОЗ? Його відповідь стосовно «Доларену» перекладає відповідальність на виробника: «Питання щодо достовірності представлених на експертизу матеріалів реєстраційного досьє за міжнародною прийнятою практикою та чинним законодавством гарантує заявник».

    Голова Союзу споживачів медичних послуг Владислав Онищенко натомість відкопав давнє рішення консультативно-експертних груп Державного фармакологічного центру. Датоване воно ще 16 жовтня 2008 року. Під рішенням – 11 підписів тодішніх провідних експертів України у фармакології: «Не рекомендувати подальше медичне застосування зареєстрованих в Україні лікарських засобів, які містять комбінацію диклофенаку натрію та парацетамолу у зв’язку з тим, що така комбінація не призведе до зростання фармакологічного ефекту, а збільшить ризик розвитку побічних реакцій».

    Ми звернулися за коментарем до представництва «Наброс Фарма» в Україні. Нам повідомили, що відділ маркетингу та зв’язків з громадськістю повернеться до роботи тільки восени.

    Залишається хіба що нагадати, що вживати будь-яке знеболювальне без рецепту лікаря – слизька доріжка. Так ви можете роками «глушити» симптоми серйозного захворювання, яке в цей час буде прогресувати. Тільки медик може порадити препарат, який не просто вгамує біль, але й допоможе боротися з його причинами.

    Марія ЗЕМЛЯНСЬКА,

    бюро журналістських розслідувань «Свідомо»,

    для «Галицького кореспондента»

     

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!