Як у Карпатському національному парку землі роздавали

  • Думаєте, отримати земельну ділянку під будівництво на території Карпатського національного природного парку (далі – КНПП) неможливо? Якщо ти прокурор чи начальник міського відділу поліції, то можеш усе! Так, у 2004-2008 роках шестеро правоохоронців отримали земельні ділянки, які фактично належать парку. Підстава – керівництво парку начебто відмовилось від землі.

    Розподіл з порушеннями

    6 жовтня член правління Івано-Франківської обласної асоціації учасників та ветеранів АТО Юрій Качак оприлюднив документи, що свідчать про порушення законодавства працівниками прокуратури. З його слів, генпрокуратура створила робочу групу з перевірки чесності прокурорів, яку очолив «чистильник» прокуратури Петро Шкутяк. До неї увійшло 20 активістів з усієї України, серед них і Юрій Качак.

    Він пояснив, що робоча група виявила акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства ще 27 лютого 2012 року з порушеннями при виділенні 6 земельних ділянок прокурорам у присілку Ямна міста Яремче, оскільки перед тим межу КНПП встановили неправильно і землі зарахували до території Яремчанської міської ради.

    Серед порушників – Василь Марчук, керівник Надвірнянської місцевої прокуратури, Любомир Перчиць, начальник відділу обласної прокуратури, Галина Янко, дружина тодішнього прокурора Івано-Франківська (тепер очолює прокуратуру Луганської області). Троє інших вже не працюють у правоохоронних органах.

    Як зазначив Качак, незважаючи на те, що згадані факти були відомі ще 2012 року, справа донині припадає пилом. «Навіть якщо відкинути працівників прокуратури, там були задіяні дуже багато посадових осіб, які допустили злочин», – наголосив він.

    Як випливає з документів, ділянки, відведені прокурорам, накладаються на територію КНПП, а отже, їхнє розподілення відбулося з порушенням земельного законодавства. Крім того, державні акти на право власності Яремчанська міська рада видала також із численними порушеннями.

    Так, місце розташування земельної ділянки, відведеної прокурору Марчуку, не відображається на копії з опорного плану та в схемі розміщення землі, а акт вибору ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку склали на 10 місяців швидше, ніж міськрада прийняла відповідне рішення.  Крім того, в акті встановлення та узгодження зовнішніх меж відсутні дата і підпис начальника Яремчанського міського управління земельних ресурсів.

    Не кращі справи і з виділенням ділянки Любомиру Перчицю. Основне зауваження до проектної документації та виданого на її підставі державного акту полягає в тому, що в документах, а також згідно з обмінним файлом (відмітка про його прийняття відсутня на титульному аркуші), конфігурація земельної ділянки чотирикутна з периметром 131,56 м, а в державному акті вона має трикутну конфігурацію з периметром 144,72 м.

    Під час виділення земельної ділянки у 2004 році дружині прокурора Янко теж не обійшлося без порушень. У висновку Яремчанського управління земельних ресурсів вказано, що він виданий з урахуванням позитивних висновків екологічної інспекції та органу охорони культурної спадщини, хоча насправді ці висновки ніхто не видавав.

    park

    Це було так давно…

    Щоб з’ясувати, чому міськрада прийняла ці рішення з порушеннями, і дізнатися про її подальші плани, ми звернулися в Яремчанську міську раду. Секретар Володимир Губарчук, який відповідає за земельні питання, одразу пояснив, що нічого по згаданій темі не знає. Мовляв, на посаді тільки 10 місяців, до того був на Майдані та в АТО, а «прийти на роботу і заглибитися в суть усіх справ, що діялись до тебе – нереально».

    Та секретар все ж старанно переписав у нас прізвища прокурорів і пообіцяв розібратися в ситуації. Сказав, якщо порушення підтвердяться, то сесія скасує рішення про виділення ділянок згаданим людям. На думку Губарчука, все сталося через те, що парк не має державних актів на землю, мовляв, земля його, а доказів цього нема.

    Чиновник додає, що обурений такими фактами, тим паче, коли парк програє суди і не може повернути собі незаконно відібрану землю. «Була ситуація, коли приїхали немісцеві панки, привласнили собі ліс, парк на них подав у суд і програв. Мене це обурює. Місцевим не можна, приїжджим – прошу», – каже Губарчук.

    Більше світла на цю справу міг би пролити перший заступник міського голови Тарас Клим’юк, який в часи, коли Яремчанська міська рада виділяла прокурорам землю, якраз був депутатом. Однак Клим’юк стверджує, що відтоді спливло багато часу, тому він нічого конкретного не пам’ятає, тим паче, що земельні питання не входять до його повноважень. «Минув час, я не пам’ятаю всіх цих нюансів. Дуже багато було різних заяв, звернень, може, навіть і такі є рішення. Може, мене не було на сесії, може, я й не знаю цих людей. В нас по земельних питаннях є близько 50-60 заяв кожного разу. І я навіть не знаю достеменно, де розміщена вся ця земля», – запевняє чиновник.

    «Парк не винен»

    Щедрішими на коментарі виявилися заступник директора з наукової роботи Олександр Киселюк та провідний інженер КНПП Василь Бойко. Останній одразу заявив, що землю треба забрати у прокурорів та віддати учасникам АТО. Мовляв, він знає, що каже, однак потім додав: «Я думаю, цього не станеться». А все тому, що судова тяганина може тривати близько п’яти років, і виграш зі сторони парку малоймовірний.

  • В адміністрації КНПП переконують, що їхньої вини у виділенні прокурорам землі, що належить парку, немає. Мовляв, вони можуть тільки погодити сторони ділянок, що межують з їхньою територією, і на цьому їхні юридичні можливості закінчуються. Киселюк і Бойко обурюються, що в таких випадках починають шукати винних серед працівників парку, а не в організаціях, відповідальних за державні акти на землю, чи в органах місцевого самоврядування.

    З’ясувалося, що Бойко 2012 року навіть брав участь у перевірці дотримання вимог земельного законодавства на території присілку Ямна, однак він переконує, що ані про результати перевірки, ані про складений акт нічого не знає. «Мені розказали про ці земельні ділянки, коли була перевірка, – розповідає чоловік. – Почалося з того, що Перчиць почав будувати біля дороги. В той час прокурором Івано-Франківської міжрайонної прокуратури був Павло Ляшенко. Він проводив у нас перевірки, і коли ми з ним їхали з Ворохти до Яремча, то додивилися, що триває будівництво. От він і почав перевіряти. Чим усе закінчилося, мені невідомо, бо Ляшенка перевели в іншу область». Однак, Бойко додає, ходили чутки, що прокурори відмовилися від ділянок.

    «У нас не записано, що маємо слідкувати за станом земельних ділянок у КНПП, не ми цим займаємося, це відповідальність прокуратури. От, наприклад, почали зводити будинок в урочищі, начальник відділення написав акт про це, ми подали його у правоохоронні органи, й далі вони мають цим займатися. Будинок вже добудовують, і ніякого результату. От скажіть мені, який сенс перевірки 2012 року? Що вона дала?» – обурюється Киселюк.

    Його підтримує й інженер Бойко. Каже, що з понад 30 перевірок та 10-12 позовів до суду дійшло тільки близько 5 справ. Крім того, люди бідкаються, що виграти справу КНПП дуже важко, бо часто суд виносить рішення не на користь таких організацій. А навіть якщо і визнають недійсними державні акти на право власності тої чи іншої земельної ділянки, то повернути їх у власність парку буде важко, адже ніде не прописана така процедура. «Є рішення Вищого господарського суду щодо трьох земельних ділянок про те, щоб повернути їх у власність КНПП. Але як це зробити, якщо офіційно їх не вилучали з території парку?» – нарікає Бойко.

    Що ж до ситуації з виділенням ділянок прокурорам, чоловік пояснює, все сталося через неправильно встановлену межу парку. За словами Бойка, схема парку виготовлялася ДП «Карпатське підприємство геодезії, картографії та кадастру» 2001 року. Мовляв, підприємство подало схему з підписом директора, що межа парку проходить саме по вказаній лінії. «Спробуйте тепер пересвідчитися, що це не так, якщо у нас до червня 2012 року не було електронної версії державних актів. Тож іще тоді вказали неправильну межу парку», – продовжує чоловік.

    Однак навіть незважаючи на те, що в парку про це знають, подавати позов до суду, щоб повернути землю, не збираються – чекають, поки це зробить прокуратура. Заступник директора каже, що парк також може подати в суд, однак вони не бачать у цьому сенсу. «Хто фінансуватиме судові витрати? Був акт від 2012 року, який склала земельна інспекція, і безрезультатно, то що, знову подавати? Ви знаєте, скільки в прокуратурі є справ по земельних ділянках КНПП?» – каже Киселюк.

    Разом із тим, Василь Бойко переконує, що парк не зацікавлений роздавати комусь землі, бо якби так, то почали б зі своїх працівників, а не з прокурорів.

    Не прокурори, а парк?

    «Галицький кореспондент» звернувся з офіційним запитом до прокуратури Івано-Франківської області, однак наразі відповіді ще нема. А член робочої групи з перевірки чесності прокурорів Юрій Качак повідомив, що зараз в Івано-Франківську перебуває головний «чистильник» прокуратури Петро Шкутяк та прокурор Луганської області Володимир Янко, який вже дав пояснення. Також допитали Марчука та Перчиця.

    За словами Качака, правоохоронці за вислугою років мають право на виділення житла. Однак коли міським головою міста Яремче був Микола Палійчук, він виділив шістьом правоохоронцям земельні ділянки. У 2013 році прокуратура провела службову перевірку і встановила, що складу злочину у виділенні цієї землі немає. «У відповідь на запит прокуратури КНПП відписав, що це не їхня земля. Державна інспекція з сільського господарства відповіла, що ділянка Янко не належить до земель КНПП і розташовується на відстані 15 м від межі, – повідомляє Качак. –  А в довідці про результати проведення спільної перевірки при залученні спеціаліста держінспекції сільського господарства написано, що неможливо встановити фактичне проходження межі КНПП на місцевості, а відповідно, і встановити наявність порушень при наданні та використанні ділянок КНПП, зокрема громадянина Перчиця Л.З.».

    Крім того, у відділі держкомзему в місті Яремче архівні примірники державних актів на право постійного користування землею Карпатським НПП та землеупорядна документація до актів відсутні. Також нема і документації щодо перенесення на місцевість меж земельних ділянок парку. Тодішній директор КНПП Антон Яворський підтвердив відсутність первинної документації землеустрою і те, що при виготовленні державних актів на право постійного користування землею межі на місцевість не виносились, а частково це робили у 2006-2008 роках. Тож, згідно з документами, які отримала прокуратура під час службової перевірки, встановили, що виділені ділянки не входять до території парку.

    «З’ясувалося, що ніяких конкретних меж парку немає, тобто хочеш отримати землю – перекопуєш стовпчик вліво-вправо і міняєш межі, як хочеш», – обурюється секретар обласної асоціації учасників та ветеранів АТО й громадський діяч Андрій Фармуга.

    Відтак, атовці повідомили, що всі напрацювання по цій темі передадуть Петрові Шкутяку і Генеральна прокуратура вже зробить висновки, чи були порушення при виділенні землі прокурорам. А самі атовці звернуться до депутатів від Прикарпаття, щоб вони як законодавці вжили заходів щодо встановлення реальних меж КНПП, адже таке свавілля недопустиме.

    Наталя КОЗАК

    Журналістське розслідування проведене за підтримки проекту “Ні корупції”

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!