Їдемо в ЄС: з біометрією і без

  • 6 квітня Європейський парламент підтримав безвізовий режим з Україною. Для безвізового перетину кордону з європейськими країнами необхідна ще підтримка Ради міністрів ЄС. Українські політики налаштовані оптимістично і сподіваються, що безвіз запрацює вже у червні цього року. Відтак залишиться небагато – виготовити біометричний паспорт і без обтяжливих візових процедур вирушати в Європу.

    Довга дорога

    Безвізовий режим – давнє і болюче для України питання. Нинішній уряд провів низку заходів, зокрема виконав взяті перед Євросоюзом зобов’язання, провів необхідні реформи, імплементував усі 144 пункти відповідного плану дій. Лідери ЄС неодноразово визнавали це, а також наголошували, що Україна може повністю розраховувати на підтримку ЄС.

    Відтак 2 березня Комітет Європарламенту з питань громадянських свобод, правосуддя та внутрішніх справ підтримав надання Україні безвізового режиму. 6 квітня 521 член Європейського парламенту проголосував за надання Україні безвізу. 26 квітня питання має пройти голосування у Комітеті постійних представників. Остаточне слово скаже Рада міністрів ЄС орієнтовно у травні.

    безвіз

    Без візи, але…

    Якщо Рада міністрів ЄС проголосує за безвіз для України, то він запрацює вже з червня. Відтак для перетину кордону з країнами ЄС необхідно мати біометричний закордонний паспорт, а також низку документів. Щоправда, на кордоні не обов’язково їх усіх перевірятимуть. Проте у випадку їхньої відсутності працівник митниці має право не дозволити в’їзд у країну.

    Щоб не створювати собі проблеми, краще мати при собі підтвердження платоспроможності – готівку (а це приблизно 50 євро на добу перебування для особи), або ж виписку з банку про стан рахунку, рух коштів за останніх три місяці, дорожні чеки, копію пластикової картки з чеком із банкомату про залишок готівки. Точна сума залежить від країни подорожі. До прикладу, 7 квітня Іспанія збільшила суму для українських туристів при відкритті візи до 70 євро на добу. Ймовірно, такі ж вимоги залишаться і після скасування віз.

    Крім того, прикордонники можуть запитати і про мету подорожі. Якщо це поїздка до родичів або друзів, слід мати від них запрошення. Підтвердженням можуть виступати бронювання готельного номера, запрошення від організаторів тих чи інших заходів. Водночас добре мати і зворотний квиток, він служитиме підтвердженням намірів повернутися додому.

    Як і раніше, для комфортного і безпечного перебування на території іноземної країни попередньо необхідно оформити поліс медичного страхування. Через зростання курсу валюти страховка недешева, але в екстреному випадку точно зайвою не буде – лікування там дороге.

    Водіїв автомобілів чи мікроавтобусів попросять також пред’явити поліс страхування цивільної відповідальності автовласника, але його і нині часто перевіряють на кордоні. Якщо у працівників прикордонної служби виникли сумніви щодо наявності в особи необхідної суми коштів, підтвердження мети подорожі, то вони можуть і мають право відмовити у в’їзді.

    На території ЄС можна буде перебувати до 90 днів щопівроку. Щоправда, безвізовий режим не дає права на роботу.

    Скільки і за скільки?

    Одне з найактуальніших питань після отримання безвізу – де, коли і за скільки можна отримати біометричний закордонний паспорт. В Івано-Франківську його можна зробити у кількох місцях, вартість буде різною.

    Традиційно закордонні паспорти виготовляють у Державній міграційній службі України (ДМС), що в Івано-Франківську розміщена на Гнатюка, 29, а в інших містах області – в районних секторах ДМС. Працює установа щодня з 9 до 18 год. (у п’ятницю – до 16.45), крім вихідних.

    За виготовлення паспорта до 20-ти робочих днів слід сплатити 557 грн. 32 коп. адміністративного збору. Якщо треба скоріше, до семи чи трьох робочих днів, то сума складатиме 810 грн. 32 коп.

    При собі слід мати паспорт громадянина України, ідентифікаційний код, свідоцтво про народження для осіб до 14 років, усі попередні документи на право виїзду за кордон, заповнену заяву-анкету. Громадянам віком від 16 років паспорт видається терміном на 10 років, дітям від народження – на 4 роки.

    Для виготовлення документа треба буде здати відбитки пальців, на місці відразу зроблять фотографію. Це не стосується дітей – до 12 років відбитки пальців не беруть. Також необхідно принести фотографію дитини розміром 10х15 см, її відсканують і завантажать у систему.

    Попри біометричні паспорти, чинними залишаються і закордонні паспорти старого зразка. Якщо є відкрита шенгенська віза, вона теж актуальна. Якщо візи немає, то для перетину кордону слід звертатися у консульство чи візовий центр для її виготовлення.

    Особа може мати два документи для виїзду за кордон: паспорт старого зразка і біометричний закордонний. Лише при виготовленні біометричного необхідно буде написати заяву і висловити бажання залишити дійсним попередній паспорт.

    Уже за кілька днів до схвалення Європарламентом безвізу на вулицях міста активно роздавали листівки з рекламою «Паспортного сервісу» – державного підприємства «Документ», що в Івано-Франківську на Незалежності, 44. Засновником його є та ж ДМС, але за свої послуги структура бере окрему платню.

    Згідно з рекламною листівкою, вам пропонують оформити біометричний паспорт швидко, без черг та посередників, за 20 хвилин, і при цьому надають державну гарантію. У «Паспортному сервісі» повідомили, що наразі документи не приймають, але з дня на день повинні запрацювати. Вартість послуг тут складає 1245 грн. за сім  робочих днів, 990 грн. – за 20. Знижок немає. З листопада 2016 р. тут видаються лише паспорти нового зразка, зауважує дівчина за стійкою адміністратора.

    Біометричний закордонний паспорт можна також оформити в Центрі надання адміністративних послуг. Тут він буде коштувати так само, як і в Міграційній службі – 557,32 грн. та 810,32 грн. за відповідні терміни, додаткової плати немає. На місці можна зробити фото, здати відбитки пальців і оплатити адмінзбір. Документи тут прийматимуть з 9 до 20 год., у суботу – з 9 до 16 год. за попередньою реєстрацією в порядку електронної черги.

    Перевірка для безпеки

    Сервіси з виготовлення біометричних паспортів поки що не працюють – в установах проводяться перевірки.

    «У Києві сервіс з дня на день має запрацювати, після того – і в регіонах. Наразі СБУ заблокувала сервер, проводяться слідчі дії. Пояснюють це тим, що фірма, яка в «Паспортному сервісі» підключала систему, не відімкнулася від інтернету. Тобто захищена лінія, а це персональні дані, опинилася у вільному доступі для всіх. Щоб уникнути витоку інформації, сервер заблокували. Це сталося через «Паспортні сервіси» ДП «Документ», з якими у нас один сервер. ЦНАПи стали заручниками цієї ситуації», – пояснює заступник керівника Івано-Франківського ЦНАПу Сергій Мисько.

    У правоохоронній структурі пояснюють, що співробітники СБУ викрили несанкціоноване втручання комерційної структури у роботу телекомунікаційних мереж ДМС. Головним слідчим управлінням СБУ проводиться досудове слідство за ч.5 ст.191, ч.1 ст.328 та ч.1 ст.366 Кримінального кодексу України. За попереднім висновком експертів, це має ознаки несанкціонованого втручання в роботу автоматизованої системи ДМС та створює умови для витоку інформації з обмеженим доступом.

    На офіційному ресурсі Державної міграційної служби повідомляється, що з 6 квітня внаслідок слідчих дій працівників Служби безпеки України в одного з операторів зв’язку тимчасово призупинено оформлення і видачу біометричних документів у центрах надання адміністративних послуг та «Паспортних сервісах» на всій території України. Підрозділи Міграційної служби наразі працюють у штатному режимі. ДМС звернулася з листами до СБУ, Держспецзв’язку та державного підприємства «Українські спеціальні системи» щодо максимально швидкого поновлення роботи каналів зв’язку та відновлення можливості оформлення і видачі документів.

    Ірина ФЕДОЛЯК

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!