З прикарпатських криниць масово зникає вода через вивезення річкового гравію

  • 40-річний журналіст Євген Гапич причину цього бачить у крадіжках шутру – гравію з річок, фактично узаконених обласною радою ще у 2011 році.

    За один лише день із Прута біля його рідної Коломиї вивозять та продають близько 100 вантажівок гравію, від чого русло ріки пересихає буквально на очах, пише Радіо Свобода.

    Євген Гапич після Майдану та триденного полону у квітні 2014-го вирішив подвоїти зусилля і розкрити всі масштаби незаконної схеми. “Коли повернувся з полону, став свідком такого випадку. В Коломиї міліція зупинила шутриста (водія, який вивозить гравій – ред.). Я підійшов до них, і питаю: «Ну що, хлопці, зловили? Що з ним тепер робити будете?». А вони вже налаштовані його відпускати. Після цього зрозумів, що конкретно за кожним окремим шутристом немає сенсу бігати. І тоді вирішив взятися за так звані руслоочисні роботи, які на Прикарпатті є, фактично, узаконеним розкраданням корисних копали”, – розповів журналіст.

    У 2011 році Івано-Франківська обласна рада прийняла положення, що можна робити такі руслоочисні роботи. Що вже порушує водне законодавство. “Не можна робити такі роботи! Не можна вивозити взагалі ніякі корисні копалини з гірських річок!”, – обурюється пан Євген.

    Він пояснює, що от є офіційно руслоочисні роботи. Русло будуть пускати сюди – тобто є 50 метрів прокоп, довжина 1600 метрів. Для того, щоб не було повеней роблять тут прокоп. Але реально тут просто вибирають шутр. Тобто це – узаконена крадіжка шутру – піщано-гравійної суміші.

    Зі слів журналіста, тут замішані і облводресурси, і екологічні управління, і поліція, і СБУ, і прокуратура. Від них залежить, наскільки «успішно» будуть вивозити цей гравій.

    В Івано-Франківській області – 43 об’єкти, на яких проводять руслоочисні роботи. За чотири роки виконали лише сім. Тобто, просто вивозився шутер з річок, а потім договір розривався, коли там вже не було що вивозити. І все – немає ні прокопу, ні руслоочисних робіт, а є лише вивезений гравій і зароблені мільйони гривень.

    Євген Гапич запевняє, що змінити ситуацію можна лише на законодавчому рівні і втручанням прокуратури, втручанням депутатів Верховної Ради.

    Вже відкриті кримінальні провадження по деяких випадках розкрадання. Зараз, так само, поліція займається – є справи. Особливо по Надвірній, бо там депутати вже зробили подання.

    Нагадаємо, на Коломийщині викрили незаконне добування річкового гравію.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!