З візою чи без…

  • Українці занепокоєні ситуацією з відмовами у відкритті шенгенських віз. Навіть попри чергові кроки України до безвізового режиму, девальвацію гривні та зниження платоспроможності населення, кількість охочих отримати візу не зменшується. Навпаки, погіршення економічної ситуації підштовхує українців шукати заробіток за кордоном.

    Нещодавно у ЗМІ з’явилася інформація про те, що кількість відмов українцям у відкритті віз до Європейського Союзу різко зросла. Про це говорять між собою і пересічні громадяни, які планують відпочити, вирушити на навчання чи роботу за кордон. Більшість жителів Західної України зверталися у польське консульство. Тут лояльно ставилися до українців, рівень відмов був дуже низьким, порівняно з консульствами інших країн. Нині ж ситуація змінилася, а люди отримують необґрунтовані відмови саме від сусідів. То що все ж таки відбувається?

     

    Відмови з минулого року

    «Відмови у відкритті віз польським консульством почалися минулого року. Причин на це може бути кілька. Як мені вдалося з’ясувати, однією з підстав збільшення кількості відмов може бути великий потік емігрантів з «гарячих точок», зокрема з африканських країн. Деякі з них намагаються проникнути в Європу через Польщу, адже митний контроль на кордоні Угорщини, Румунії жорсткіший. Відтак Польща також посилила заходи безпеки. Крім того, часто українці відкривають робочі візи в Польщу, а самі їдуть працювати в інші європейські країни. Це дало негативні наслідки. Ще однією причиною є те, що українці створили схему: просили політичного притулку і отримували грошову допомогу у розмірі 1,5 тис. євро», – розповідає Петро Пасічник, керівник програми «Новий світ волонтерства» в Івано-Франківській області, член фонду впровадження міжнародних програм ООН в Польщі.

    «Фонд впровадження міжнародних програм ООН» реалізує програму «Новий світ волонтерства», – зауважує керівник. Міжнародний досвід волонтерської діяльності набагато ширший, багатший, ніж український.

    «Ми прагнемо обмінюватися знаннями, практикою, вміннями на території як Польщі, так і інших країн ЄС. Самі ж волонтери хочуть навчатися, розвиватися. Ми зі свого боку допомагаємо, організовуємо курси, відкриваємо візи. Відповідно до міжнародних договорів, волонтери не оплачують консульський збір під час відкриття візи», – продовжує Пасічник.

    З вересня до грудня минулого року з 25 осіб, які подавали документи в рамках волонтерської програми «Новий світ волонтерства», шестеро отримали відмови. З нового року з 12-ти осіб відмову отримали 11 – лише одній людині відкрили візу.

    «Серед людей, яким відмовили у відкритті шенгенської візи, були такі, що мали відкриті британські візи. Це не зовсім зрозуміло, адже консульство Британії перевіряє все дуже серйозно. А ще відмови отримали люди, які матеріально забезпечені, працевлаштовані, а в паспорті – багато попередніх віз. Відмови безпідставні, скажімо, «не підтверджена мета поїздки» або щось схоже», – наголошує Пасічник.

     

    Безпідставно не відмовляють

    Щоб зрозуміти ситуацію з відмовами, ми звернулися за коментарем до візового центру в Івано-Франківську. Там відмовили, запропонували подати офіційний запит на юридичну адресу у Львові.

  • Як пояснює підприємець Максим Мурзов, який надає консультативні послуги з працевлаштування за кордоном, у візовому центрі коментарі давати не можуть, адже ця структура виконує функції посередника, жодним чином не впливаючи на прийняття рішення про видачу візи.

    «Візові центри лише приймають документи. Але проблема в тому, що вони не перевіряють належним чином достовірність документів, іноді приймають завідомо неправдиві, цим самим збільшуючи статистику відмов. Польське законодавство дуже швидко змінюється. На жаль, навіть самі поляки не завжди знають про всі зміни законодавства, зокрема у сфері працевлаштування. Крім того, всі розуміють, що більшість запрошень, необхідних для відкриття візи, куплені. Агенцій, які дійсно шукають для людей роботу, одиниці. За неофіційною інформацією, понад 60% робочих запрошень в тій чи іншій частині підроблені, мають невідповідності чинному законодавству або просто намальовані на кольоровому принтері. Якщо об’єктивно оцінити ситуацію, то 95% відмов консульства Польщі справді заслуговують на відмову. Не більше 5% – помилкові», – зауважує підприємець.

    Часто громадяни України скоюють порушення під час використання попередньої візи. Наприклад, робоча віза видана в Польщу, а особа їде по ній працювати в іншу європейську країну. Віза видана для працевлаштування у конкретного працедавця в Польщі, і якщо цього не відбулося – це порушення. Навіть якщо наступного разу людина подасть всі необхідні документи, велика ймовірність, що візу їй не відкриють.

    «Нині чимало говорять, що найбільше відмов у Вінниці. Це єдиний округ, де перевіряються довідки про доходи. Тут актуальне питання не так фактичного заробітку, як стану працевлаштування. Багато українців працюють неофіційно, звертаються до родичів-підприємців, їм дають «липову» довідку, після цього отримуються відмови. У таких округах, як Київ, Харків, Львів вірять українцям на слово, тож не перевіряють, чи людина дійсно працює», – зазначає Мурзов.

    Хоча палиця має два кінці, і в ситуації, що склалася, винні не лише українці. У Польщі й досі не створено реєстру робочих запрошень, за яким звичайний працівник консульства міг би перевірити наявність і номер запрошення. Тобто кардинально вирішити проблему ніхто не береться, наголошує підприємець. Крім того, щороку з початку березня неможливо подати документи на відкриття візи: великий наплив охочих отримати візу пояснюють сезонними роботами. Але в цьому частково є провина і консульства, адже якщо кожного року в цей період у багато разів збільшується наплив людей, то на це слід було б якось реагувати.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    P.S. Ми все ж подали запит на ім’я генерального консула Республіки Польщі у Львові Веслава Мазура. Сподіваємося на офіційне підтвердження чи спростування інформації щодо ситуації з відкриттям чи відмовою у видачі віз.

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!