Заберіть чорта на сніданок

  • В Україні відбулися масові акції протесту з вимогою відправити у відставку міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова. Під гаслом «Авакова у відставку» люди зібралися у Києві під Верховною Радою, а також біля урядових будівель у Львові, Дніпрі, Харкові та інших містах. Не оминула акція й Івано-Франківськ.

    На своїй посаді Арсен Аваков перебуває вже сьомий рік, тобто від 2014-го. Він опинився у міністерському кріслі одразу після Революції Гідності,  втримався у ньому усі п’ять років президентства Порошенка і єдиний із міністрів-попередників продовжує працювати в уряді при президентові Володимирові Зеленському.

    Аваков очолював МВС попри зміну очільників уряду – Арсенія Яценюка, Володимира Гройсмана, Олексія Гончарука та Дениса Шмигаля.

    Разом з тим діяльність міністра Авакова та недореформованої Нацполіції супроводжують гучні скандали. Його вже давно прозвали «чортом», та це не заважає йому впевнено почуватися на посаді і бути ледь не основною фігурою української політики.

    Протест у Франківську

    5 травня активісти прийшли під стіни ГУНП в Івано-Франківській області вимагати відставки Арсена Авакова. Вони стояли із плакатами «Поліція з народом чи міністром?», «АвакOFF», «Я не хочу бути наступним», «А мене схаваєш на сніданок?», «Аваков у відставку», «Аваков чорт»…

    Організатор акції Олег Саїк розповів, що активісти вийшли з однією чіткою вимогою – Арсен Аваков повинен піти у відставку. «Розпорошувати увагу на інших представників правоохоронних органів не будемо. Мова йде тільки про відставку міністра, бо риба гниє з голови. А голова – це очільник МВС».

    За словами активістів, відколи Аваков отримав посаду, реформа поліції була повністю провалена, сам міністр перебуває в епіцентрі скандалів та займається більше політикою, ніж правопорядком та протидією злочинності.

    «Міністерство внутрішніх справ узурпувало владу: долучило до себе прикордонників, створило Національну гвардію, яка може розганяти мітинги, вдало озброїло цей підрозділ матеріально-технічними засобами. Я думаю, такими питаннями має займатись армія, а не МВС. Це відомство мало би захищати нас, але я цього не відчуваю», – наголосив Олег Саїк.

    Франківець Денис Квасов під час мітингу додав, що у них вимога проста – жити нормально і гідно. «Мені не подобається, що мене можуть “хавати на сніданок”, а мою жінку – ґвалтувати. Або мене і друга можуть заарештувати просто так, бо треба козла відпущення на якусь справу. Це ненормально, це не правоохоронна система. Це система, яка тримає людей у страху, яка захищає інтереси злочинців. Так не має бути», – зауважив активіст.

    Активіст Віталій Пасенюк пригадує: коли в Івано-Франківську з’явилась патрульна поліція, було відчуття безпеки та гордості за тих хлопців, які погодились служити суспільству. За останні роки, сказав Пасенюк, найкращі люди перейшли працювати в інші відомства або звільнились.

    «Це також велика і системна помилка міністра Авакова. Замість того, аби захищати патрульну поліцію і розширювати реформу, він вирішив просто відновити стару систему і лишити все, як є. Нас це не влаштовує», – наголосив активіст і додав, що єдиний вихід з ситуації – це зміна очільника МВС.

    Учасник акції Петро Говера зазначив, що на місце Авакова треба знайти людину, яка нормально візьметься за реформу поліції. За словами хлопця, з міністром пов’язано занадто багато негативних історій.

  • 55 підписів

    На початку червня депутати Верховної Ради України почали збирати підписи за відставку очільника МВС. Таку пропозицію підтримали фракція партії «Голос», депутати «Слуги народу».

    5 червня на засіданні ВРУ «Голосу» навіть вдалось зареєструвати проєкт постанови про відставку Авакова. «Підписи перевірили, електронні документи підготували… Постанова про звільнення Авакова пішла на реєстрацію. Чекайте найближчим часом на сайті ВРУ. Підписів 55. Рухаємося вперед», – написав на своїй сторінці у Facebook заступник голови фракції «Голос» Ярослав Железняк.

    Від «Європейської солідарності» за відставку Арсена Авакова підписалась тільки депутатка Яна Зінкевич. Більше ніхто із нардепів цієї партії не зголосився. Проте ще 2 червня депутат від «ЄС» Володимир Ар’єв на сторінці у Facebook написав, що вони проголосують за відставку будь-якого міністра, коли питання буде винесено на розгляд ВРУ. «Поки що йде лише політична тріскотня – проєкт постанови, скільки би депутатів його не підписали – Авакова не звільнить. Звільнить голосування в залі», – наголосив Ар’єв.

    Він додав, що їхня партія вважає, що треба міняти весь уряд, а не окремих міністрів. Вже 4 червня депутатка від «Європейської солідарності» Ірина Геращенко повідомила, що голова ВРУ дав їм підписні листи для збору підписів за недовіру уряду…

    До речі, президент України Володимир Зеленський прокоментував акції проти Авакова. Як пише «Українська правда», під час спілкування із журналістами він сказав: «Досі немає кращого міністра, так і є. Я вважаю, що він дійсно потужний міністр. Я розумію, через що страйк. Я відверто відповідав на це питання, що якщо людина взялася за якусь реально сенсаційну, гучну справу, вона повинна її довести і наполовину її не кидати (йдеться про розслідування справи Шеремета – ред.)».

    Чому Аваков має піти

    Перше і головне – чимало українців вважають проваленою реформу правоохоронних органів. Саме такий аргумент звучав із уст протестувальників в Івано-Франківську.

    Друга причина пов’язана з недавніми подіями: наприкінці травня вся країна була шокована свавіллям поліцейських у Караглику, що на Київщині. Двох правоохоронців звинувачують у побитті та зґвалтуванні жінки. Одразу після розголосу цієї історії їх звільнили, місцевий відділок поліції – розформували. Прізвища та імена уже колишніх правоохоронців оприлюднив заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко. Суд обрав їм міру запобіжного заходу – тримання під вартою 60 діб без права застави. Слідство у цій справі триває.

    Крім того, є ще давніша історія – вбивство п’ятирічного хлопчика на Київщині. Минулого року четверо п’яних чоловіків, серед яких було двоє правоохоронців, вирішили постріляти з вогнепальної зброї по банках у дворі житлового будинку. Однак куля влучила в дитину. Через декілька днів хлопчик помер у лікарні.

    «Після такої ганебної й трагічної події в європейських країнах міністр внутрішніх справ одразу подав би у відставку. Саме цього й вимагає українська громадськість, підписуючи петиції та організовуючи мітинги у всій країні. Але для Арсена Авакова європейський політичний етикет і думка українського суспільства – геть неважливі. У нього є тільки одна мета – втриматися в своєму кріслі. Влада для цього чоловіка означає все. І саме тому він має піти», – написав у 2019 році у своєму блозі в газеті «День» український письменник Андрій Любка.

    Також він додав, що підстав для відставки Авакова багато: і незнання державної мови, і незадовільне виконання своїх посадових функцій.

    Останній аргумент – найближчий до серця, бо ця історія сталася в Франківську. Йдеться про свавілля франківських поліцейських, які 30 травня  затримали двох хлопців. Виданню «Галка» один із них надав аудіозапис розмови із правоохоронцями. Вони принижували хлопців, били, погрожували розправою. «Я тебе спущу на землю, ти сопля ти йо****, я таких, як ти, хаваю на сніданок і зразу виси*** на***. Ти усьок бл***?» – казав один з поліцейських затриманому.

    Наразі двох правоохоронців, причетних до цієї ситуації, з лав поліції звільнили, ще трьох – притягнули до дисциплінарної відповідальності. Слідство триває.

    Однак перелік претензій до “вічного” міністра внутрішніх справ можна продовжити – «рюкзаками Авакова», перестрілкою у Броварах, досі не доведеною до кінця справою про вбивство Павла Шеремета…

    Людмила ОЛЕНЮК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!