Згустки в крові: Симптоми, що насторожують

  • Згортання крові важливе, оскільки саме воно перешкоджає великій втраті крові у випадку травми. Згустки у крові утворюються в результаті того, що кров змінює свій рідкий стан на желеподібний або навіть напівтвердий. Коли вони з’являються всередині кровоносних судин, наше здоров’я і життя опиняється під загрозою. Коли згустки в крові відділяються від стінок судин, вони можуть частково або повністю заблокувати артерію або вену. Це явище відоме під назвою тромбоз.

    Оскільки все наше тіло пронизують кровоносні судини, згусток крові може попрямувати, куди завгодно, і це дуже небезпечно. Якщо він блокує шлях до серця, мозку або легень, то у людини може статися емболія чи інсульт.

    Згустки крові бувають двох типів:

    • артеріальні – ті, що утворюються в артеріях і не дозволяють кисню надходити в головні органи. Такі згустки можуть викликати безліч ускладнень, починаючи від сильних болів і закінчуючи серцевим нападом, інсультом, паралічем.
    • венозні – повільно формуються у венах, тому і симптоми з’являються поступово. Найчастіше вони утворюються в руках, ногах або ділянці тазу. Як правило, ці згустки залишаються нерухомими, але ризик того, що тромб відірветься, є завжди, тому здоров’я під загрозою.

    Фактори ризику утворення тромбів

    Ось деякі ситуації і звички, які можуть збільшити ризик утворення згустків у крові:

    1. Перебування в одному положенні протягом тривалого часу перешкоджає нормальному кровообігу, оскільки судини стискаються.
    2. Тривалі поїздки (більше 4 годин) також можуть стати причиною утворення тромбів. Це пов’язано з тим, що в положенні сидячи кров не циркулює по всьому тілу належним чином.
    3. Тривалий відпочинок (у положенні лежачи).
    4. Прийом деяких протизаплідних таблеток.
    5. Сімейний анамнез.
    6. Малорухливий спосіб життя.
    7. Похилий вік.
    8. Ожиріння.
    9. Куріння.

    На що звернути увагу

    1. Незрозумілий кашель і труднощі з диханням. Згусток крові в легенях ускладнює процес оксигенації цих органів: приплив кисню стає повільним, що призводить до збільшення серцевого ритму. Прискорене серцебиття, яке супроводжується утрудненим диханням, зазвичай інтерпретується як застережливий сигнал легеневої емболії.
    2. Перепади настрою. Такі симптоми, як дратівливість, сплутаність свідомості, галюцинації або судоми можуть вказувати на наявність артеріального тромбозу в мозку. Це відбувається тоді, коли згусток крові блокує регулярний потік кисню і глюкози, в результаті чого мозок перестає функціонувати належним чином.
    3. Втома. За наявності згустків у крові організм активізує свої захисні сили, що викликає у нас відчуття сильної втоми. Причинами фізичного виснаження можуть бути різні захворювання, тому діагностувати за ним складно. Дуже часто люди почувають себе втомленими без очевидної причини, навіть якщо вони добре спали всю ніч.
    4. Набряки кінцівок. Цей стан відомий як тромбоз глибоких вен. Він перешкоджає нормальній циркуляції крові і призводить до того, що кисень не надходить у необхідній кількості в життєво важливі органи. Слід бути особливо обережними, якщо така набряклість розвивається швидко і супроводжується больовими відчуттями. Тільки не плутайте такі набряки із затримкою рідини в організмі, це різні речі.
    5. Біль у руці або нозі. Цей біль, як правило, локальний і пульсуючий. Больові відчуття виникають, коли ви йдете або згинаєте кінцівки. Іноді це супроводжується відчуттям оніміння.
    6. Розширені вени. Самі по собі розширені вени не викликають ускладнень і не спричинюють серйозних проблем. Але якщо згусток крові тисне на кровоносні судини, це може призвести до внутрішніх розривів і кровотеч (появи синців). Іноді в результаті венозного тромбозу розвивається варикозне розширення вен.
    7. Червоні смуги на шкірі. Якщо на шкірі раптом з’явилися червоні смуги або лінії уздовж вен, то необхідно бути уважним до інших симптомів. Слідкуйте за змінами свого настрою й іншими ознаками, щоб виключити можливість артеріального тромбозу. Такі червоні смуги ще роблять кінцівки теплими на дотик.
    8. Підвищена температура тіла. Якщо згустки крові потрапляють у кровотік, це може викликати лихоманку. Таке нездужання зазвичай супроводжується підвищеним потовиділенням, тремором, головним болем, зневодненням, загальною слабкістю і відсутністю апетиту.

    Рекомендації 

    Постарайтеся вживати продукти харчування, багаті на вітаміни B3, C і E, як-от часник. Ще в раціоні повинні бути мінерали, наприклад, цинк, магній, марганець, і різні мінеральні добавки. Це буде сприяти хорошому кровообігу.

    Киньте курити (якщо ви курите). Ця шкідлива звичка підвищує ризик утворення тромбів. Слідкуйте за своєю вагою, не забувайте про користь фізичних вправ. Ожиріння і малорухливий спосіб життя є головними причинами інфарктів через відірвані тромби. Крім того, будьте обережні з прийомом оральних контрацептивів, оскільки деякі гормони підвищують згортання крові.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!