«Живемо у часі «потрібна допомога»: у Франківську обговорюють медичну реформу

  • Сьогодні, 16 червня, в Івано-Франківську відбувається дискусія «Про реформи: публічно і непублічно».

    Активна громадськість та журналісти зібрались, щоб обумовити нововведення медичної реформи, дізнавались, коли запрацює електронний реєстр лікарів і пацієнтів.

    Олег Рибачук, голова і співзасновник Центру UA, екс-віце-прем’єр- міністр із питань європейської інтеграції, що прибув на дискусію, розповідає про інфо-тур містами України і каже: «Найбільше ми вражені якістю молоді». Та жартує, йому, як заступнику міністра охорони здоров’я порадили не їхати сьогодні у Франківськ, адже сьогодні медики Прикарпаття святкують професійне свято.

    Рибачук ділиться, що зараз держслужбовці не комунікують, а інформують. Це помилка у роботі і приводить до опору у суспільстві. Натомість необхідно, як у країнах Європи, приймати рішення, обумовивши його першочергово з громадою, а не ставити її перед фактом.

    Інна Борзило, лідерка напрямку “Рівний доступ до політики” Центру UA та Олександр Ябчанка, експерт з медичної реформи Реанімаційного пакету реформ діляться, що з приводу медичної реформи сьогодні проводять дискусійні тури країною для того, аби обумовити нововведення реформи та обмінятися думками, щоб збалансувати інтереси влади та народу.

    Олександр Ябчанка впевнений: «Сьогодні держава обіцяє пацієнту медичну допомогу безоплатно. Але коли пацієнт приходить до лікарні 95% медикаментів він купує сам. Окрім цього, платить лікарю і благодійні внески. Зараз у лікаря заробітна платня біля трьох тисяч гривень і не може звести кінці з кінцями, може тільки гадати: отримає він «подяку» від пацієнта, чи ні. Резюме: держава обіцяє громадянам безоплатну медичну допомогу, а лікар обирає: бути йому жебраком, чи бути йому рекетиром. Відтак 640 тисяч родин щороку потрапляють у фінансову скруту, бо не можуть оплатити лікування і продають все, що можуть: квартири і машини, звертаються до близьких або до ЗМІ. Відтак ми живемо у часі: «потрібна допомога».

    Містяни звертаються за медичною допомогою тільки тоді, коли зі здоров’ям великі проблеми.

  • «Спочатку українець іде в аптеку і просить «якусь таблеточку», потім гуглить і намагається вилікувати себе сам, а вже тільки потім іде до лікаря. Відтак система охорони здоров’я стає системою вирішування проблем зі здоров’ям. Що пропонує сьогодні Кабмін: відійти від нездійсненних обіцянок безоплатної медичної допомоги. Держава пропонує перелік медичних послуг, які фінансуватимуться з бюджету», – додає експерт.

    Сьогодні Верховна Рада видає величезну кількість «законотворчого спаму». Адже щороку у парламенті реєструється біля восьми тисяч законопроектів. Зараз у Верховній Раді розглядаються проекти двох основних законів, які стосуються медичної реформи.

    «Тема медичної реформи стала топовою у публічному просторі. Ряд політичних партій блокує введення реформи. Мотивуючи це тим, що тепер доведеться платити. Але ж саме зараз змушені платити всі. Депутати кричать про геноцид. але не можуть запропонувати нічого іншого. Є ряд медиків, які зовсім не зацікавлені у цій реформі. Адже, коли ми відкриваємо е-декларації деяких головних лікарів ми бачимо, що у лікарні сиплеться стеля, але головний лікар їздить на Лексусі», – підсумовує представник Реанімаційного пакету реформ.

    Сьогодні людина хоче уваги від лікаря. Відтак пацієнти укладатимуть договори з своїм лікарем-терапевтом. Зараз країні потрібно йти до сімейної медицини, переконані експерти.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!