ЗНО високої проби

  • З 6 лютого до 17 березня в Україні проходила реєстрація на пробне ЗНО. Випускники 2017-го та минулих років могли ознайомитися як із самою процедурою, так і з характером тестових запитань.

    Досвід хоча б одного тестування запобігає стресам від самої процедури, в такий спосіб фактор хвилювання абітурієнта можна звести до мінімуму. Стає зрозумілим на практиці перелік необхідних документів для входу в пункт тестування, використання ручок тільки з чорною пастою, спосіб заповнення бланків відповідей, строгі вимоги щодо неможливості користування електронними пристроями збереження та відтворення інформації, складання тестів без телефонів, планшетів і навіть флешок-аксесуарів на в’язці ключів, жодних допоміжних матеріалів. Абітурієнти та їхні батьки розуміють, що за такий досвід є сенс заплатити 129 грн. – саме стільки коштує пробний тест з одного предмета.

    В Івано-Франківській області станом на 1 лютого на пробне ЗНО зареєструвалося 5313 осіб на 8252 тестувань. З них станом на 1 березня вже 4711 осіб (88,7%) оплатили хоча б одне тестування з предмета, а загалом оплачених тестувань з предметів на початок березня є 7289 – це 88,3% від заявлених.

    Побачити, як проходить пробне ЗНО-2017, вирішили й журналісти газети «Галицький кореспондент»: електронна реєстрація, електронна сплата вартості тесту, друк квитанцій з електронної пошти й заяви з ідентифікаторами. Згодом через сервіс «особистого кабінету» друк запрошення на пункт тестування. Час та місце події: 11 год. 1 квітня 2017 року, ЗОСШ №25 м. Івано-Франківська, предмет – українська мова та література. Приходити слід заздалегідь, бо вхід у пункт тестування передбачає кількаразову перевірку особи – як при вході в саму школу, так і безпосередньо у клас, де здійснюється тестування. На справжнє тестування ЗНО таки точно варто прибути завчасно, врахувавши всі можливі затримки по дорозі. Але що ще треба, то це добре виспатися й не бути голодним і виснаженим.

    17671107_10206749353771822_43754778_n

    Шлях на тестування

    Отже, вирушаємо на пошуки згаданої школи за адресою: вул. 24 серпня, будинок 13. Ближче знайомство з цим мікрорайоном обласного центру, напевне, заслуговує окремої публікації. Мало того, що нетутешнім абсолютно не зрозуміло, як можна доїхати до цієї школи, складається враження, що той простір, де мала бути дорога, просто забудували будинками. Сонце чимраз вище піднімається, стають помітні школярі, які прямують до пункту тестування «лосячими стежками», що розрізають майбутні газони, а зараз напівстихійні напівсмітники. Слава богу, що надворі суха погода, бо на великій території цього мікрорайону мешканці не чули й не бачили від міської влади ні асфальту, ні хваленої тротуарної бруківки.

    У тих, хто ніколи не був на вулиці 24 серпня в Івано-Франківську, може виникнути хибна думка, що вулицю назвали на честь Дня незалежності України, але короткі польові дослідження попелу, пилюки і бруду більше схиляють до іншої річниці – дня загибелі Помпеї в 79 році, коли несподівано вулкан Везувій поклав край тій метушні поблизу нинішнього Неаполя. Помпеї, між іншим, також розбудовувалось хаотично, без єдиного розпланування, як у інших містах. Є над чим подумати «отцям міста».

    Перед входом до школи стає гамірно. Є з «талмудами» кілька тих, про яких кажуть «як не наївся, то не налижешся». Нарешті двері відкриваються й потік тестувальників входить досередини. У кожного перевіряють пакет документів – паспорти й ID-картки, свідоцтва про народження, запрошення на тестування та квитанції про сплату за пробне тестування. До слова, на вже повноцінному тестуванні ЗНО квитанцій про оплату не буде, зате перевірятимуть також іменні сертифікати з голограмами.

    Після проходження першого контролю тестувальники знайомляться з номерами аудиторій, в яких будуть тестуватися. Так, на дошці оголошень всі прізвища посортовані за алфавітом, напроти кожного – номер аудиторії. Далі за вказівниками всі рухаються до тестувальних класів. Приміщення, що не використовуються, опечатані. Деякі при цьому виглядають досить кумедно – ну як ще може виглядати опечатаний кабінет з виховної роботи? Так і хочеться дописати: «На віки вічні, амінь».

    17671208_10206749396452889_1481089008_n

    Біля кожного класу, де відбувається тестування, є ще один контроль звірки документів абітурієнтів із пронумерованим списком учасників тестування, які приписані до кожної конкретної аудиторії. Номер учасника у списку відповідає номеру робочого місця й номеру тестувального зошита, який буде виданий учаснику тестування після початку тестування – процедури відкриття опечатаного сек’юр-пакету, прочитання типової промови інструктора з поясненнями правил тестування.

    Перед початком тестування ЗНО на столах залишаються тільки паспорти, запрошення й сертифікати з голограмами. Всі інші особисті речі – одяг, сумки, вимкнені телефони, ключі з брелоками, аксесуари до ґаджетів, будь-які електронні носії пам’яті (карти, флешки) тощо – зберігаються окремо на видному місці.

    З собою на пункт тестування можна приносити воду, щоправда, етикетки треба буде зняти. Воду радять тримати не на столі, а на підлозі поруч, щоб випадково не розлити рідину на документи або бланки тестування. Якщо абітурієнту під час тестування буде необхідне користування медичними приладами, наприклад, портативними електронними глюкометрами, то про це слід повідомити інструктора в аудиторії до початку процедури тестування.

    Міністерство освіти й науки спільно з МОЗ передбачили також створення особливих (спеціальних) умов для проходження ЗНО. Для цього заздалегідь треба подбати про медичний висновок за формою первинної облікової документації №086-3/о «Медичний висновок про створення особливих (спеціальних) умов для проходження зовнішнього незалежного оцінювання».

    Мусимо сказати, що хвилюються не тільки учасники тестування, але й інструктори, адже процедура тестування строго регламентована, є спеціальна «дорожня карта» з чітким алгоритмом, що за чим треба робити. Дотримання всіх процедур – запорука того, що тестування ЗНО відбувається однаково у всіх пунктах тестування по всій країні і всі будуть перебувати в рівних умовах. Хоч передбачити, що в момент тестування хтось буде гудіти кутовою шліфмашинкою в сусідній новобудові й відволікати від зошита, складно. За чистотою процедури пильнують не лише самі інструктори, але можливе й дуже потрібне громадське спостереження, яке можуть здійснювати ЗМІ, громадські організації, батьківські комітети, піклувальні ради навчальних закладів. З відповідним положенням можна ознайомитися в наказі (із змінами 2016 р.) Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України №1354 від 25.11.2011 р.

  • 17742268_10206749382572542_1401078235_n

    Тренувальний політ

    Бланки відповідей і зошити роздано, наліпки зі штрих-кодами на бланки наклеєні, час пішов. На все про все – 58 завдань з української мови та літератури – 180 хвилин.

    Як виявляється, варто дуже уважно читати й розуміти завдання – помилка на цьому етапі вирішує все. В тесті з української мови та літератури це особливо стосується тих завдань, де йдеться про аналіз цілих речень, знайдення помилок або проведення редагування. Також це актуально для завдань 24-28 та 54-57, де для чотирьох пунктів є п’ять спільних варіантів, що збиває з пантелику. Так завдання тестів і придумували, щоб виявити справжні знання й виключити випадкове вгадування.

    Крім того, неправильне заповнення таблиці-матриці можливе через неуважність. Варто пам’ятати, що заповнення бланка відповідей вважається частиною тесту. Мало знати предмет – треба ще правильно заповнити бланк відповіді.

    Якщо ви закінчили школу недавно або ще вчитесь, то тести з мови абсолютно не є складними – цілком звичайні завдання. Якщо ж ви вже давно ходите на зустрічі з випускниками або не читаєте книжок із шкільної програми, то частина завдань згаданого тесту, яка стосується української літератури, буде досить складна. Тут вам і запитання про літературних персонажів, і запитання на зразок «Кому належать ці рядки?», і запитання про факти, які лягли в основу творів, і в кого який був псевдонім, і достатньо непростих питань з теорії літератури. А наостанок питання 58, улюблене – твір на тему певного висловлювання.

    Тут треба не скупитися – твір до ста слів буде оцінено в нуль балів. «Вільна тема», як колись, вже не проходить, за невідповідність темі – також нуль балів. Але й «розтікатися мислію по дрєву» теж не варто. По-перше, в бланку відповідей «Б», куди вписується це завдання, всього 64 лінійки з обох сторін, а по-друге, можна не встигнути із зошита, який використовується як чернетка, переписати все вчасно без помилок у бланк відповідей.

    17758063_10206749396892900_1896047954_n

    Після закінчення тестування (інструктор обов’язково попередить про це на самому початку) можна буде забрати свій тестовий зошит із власними позначками і вже вдома самостійно перевірити свої відповіді, проаналізувати свої помилки. Фактично, це останній тренувальний політ перед серйозним стартом у доросле життя.

    Після тестування школярі звіряли один в одного свої позначки у тестових зошитах, за кілька хвилин можна було виокремити нових «лідерів думок». І хоч правильних, перевірених відповідей та результатів на подвір’ї школи ще не було ні в кого, але вже дехто пішов додому усміхнений, а дехто трохи засмучений.

    Так і має бути. Бо це справедливо. З цього варто почати будувати Україну.

    Ігор ТКАЧ,

    спеціальний кореспондент, інформаційний аналітик

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!