«Золоті» боржники

  • Калуш може повернути мільйони гривень боргів за незаконне користування землею

    Майже 8 млн. гривень – саме стільки збитків через зловживання у земельній сфері нарахували у Калуші. Зловживають як малі підприємства, так і великі фірми. І всіх об’єднує одне – незаконне користування земельними ділянками, тобто використання комунальної власності без правовстановлюючих документів.

    Майже рік тому в Калуші створили комісію, яка виявляє боржників, спочатку пропонує їм погасити борги добровільно, а вже потім звертається до суду. Позиватися – дорого, але ефективно, вважають у міській раді. Адже у такий спосіб не тільки землекористувачів повертають у законне русло та наводять лад у земельній сфері, але й своєрідно інвентаризують землю і залучають до міського бюджету кошти, які можна використати на розвиток інфраструктури та фінансування міських програм.

    Не продовжені або й взагалі не укладені договори оренди чи користування землею – типове порушення у земельній сфері. У такий спосіб фірма чи підприємство користується землею й уникає плати за неї. У багатьох випадках збитки оцінюються у навіть не сотні тисяч, а мільйони гривень.

    У листопаді минулого року в Калуші створили комісію з визначення та відшкодування територіальній громаді збитків, заподіяних внаслідок використання земельних ділянок комунальної власності з порушенням законодавства. Функції комісії – виявляти випадки користування землею без правовстановлюючих документів та нараховувати збитки.

    «При цьому ми вирішили, що не будемо карати порушників штрафами чи нарахуванням пені. Лише змусимо платити те, що вони мають заплатити міській громаді», – каже начальник земельного відділу Калуської міськради Володимир Мельник.

    Щоб порахувати збитки, комісія бере до уваги нормативно-грошову оцінку землі, площу земельної ділянки та ставку орендної плати за видом користування. Потім боржникові надсилають мирову пропозицію – сплатити збитки добровільно. Якщо ж боржник звернення від міськради ігнорує, то готують позов до суду. Щоправда, в інтересах міської ради позивається прокуратура. Це важливо, але про це пізніше.

    З листопада минулого року, тобто з моменту створення, міська комісія склала, а виконком затвердив 19 актів про визначення збитків власнику землі. Зокрема:

    – на 841 тис. грн. за користування трьома земельними ділянками ПАТ «Укрнафта»;

    – на 2 млн. 216 тис. грн. за користування дев’ятьма земельними ділянками ПрАТ «ЛУКОР»;

    – на 2 млн. 616 тис. грн. за користування двома земельними ділянками Заводом баштових кранів;

    – на 1 млн. 179 тис. грн. за користування земельною ділянкою ТОВ «Виробниче підприємство «Сучасні біотехнології»;

  • – на 435 тис. грн. за користування земельною ділянкою підприємцем Гресько М.Р.;

    – на 294 тис. грн. за користування земельною ділянкою підприємцем Ароном Баком;

    – на 214 тис. грн. за користування земельною ділянкою фірмою «Сілор».

    Левова частка боржників – не з калуською пропискою: так, боргують фірми, які зареєстровані в Івано-Франківську, Києві, а одне підприємство навіть має лондонських власників. Калуських боржників – двоє, зокрема, і велике підприємство ПрАТ «ЛУКОР», яке посідає друге місце у списку за сумою заборгованості.

    Загальна сума збитків – майже 8 млн. гривень. З них приблизно на 4 млн. грн. уже є рішення судів, які набули законної сили; а на 2 млн. 350 тис. грн. – рішення судів першої інстанції на користь міської ради, проте тривають апеляційні оскарження. Крім того, ще майже на 1,5 млн. грн. готуються позови до суду. На сьогодні на рахунки міськради ще не надійшло жодної гривні за рахунок коштів, які відсудили у боржників. Однак судові накази вже направлені до виконавчої служби за місцем реєстрації боржників.

    «Ми рекомендуємо всім містам і навіть селам застосовувати судову практику у боротьбі з боржниками, – радить Володимир Мельник. – Як показує досвід, це доволі ефективно. З усіх судових позовів щодо стягнення заборгованості ми програли тільки один, і той – через не залежні від нас причини. Зараз готуємо повторний позов. Але навіть якщо до міського бюджету вдасться залучити не всі, а лише частину коштів, які мають надійти через виконання рішень суду, це вже буде великим досягненням, адже ці кошти будуть використані на розвиток міста».

    До боржників в інтересах міської ради позивається Калуська місцева прокуратура. Судовий збір за ці позови – немалий, тож для багатьох невеликих населених пунктів із обмеженим бюджетом це може стати серйозною перепоною. Скажімо, у позові до виробничого підприємства «Сучасні біотехнології» на суму 1 млн. 179 тис. грн. судовий збір становив 17,7 тис. гривень. Звісно, якщо позов судом задоволено, то судовий збір повертається за рахунок боржника. Але все одно ці кошти потрібно спочатку вкласти, щоб потім отримати результат.

    Тим паче, що йдеться про непорівнювані суми. Адже за кошти, які надходять від оренди землі, фінансуються, зокрема, міські цільові програми. А це і програма безкоштовного медичного обслуговування, і програма спорудження дитячих майданчиків, ремонту під’їздів тощо.

    Цього року в Калуші несуттєво, але все ж зросли надходження до міського бюджету від орендної плати за землю. Так, якщо за перше півріччя минулого року надійшло 30,7 млн.  грн. орендної плати від юридичних і фізичних осіб, то за аналогічний період цього року – 35,7 млн. При цьому план надходжень було навіть перевиконано. Збільшення надходжень від оренди землі у міськраді пояснюють індексацією та проведеними аукціонами. У березні в Калуші з аукціону продали дві земельні ділянки на проспекті Лесі Українки на загальну суму понад 710 тис. гривень. Цільове призначення землі – для будівництва й обслуговування об’єктів торгівлі та інших будівель громадської забудови.

    Оксана ПІЛЯНСЬКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!