14 запитань і відповідей про газ

  • У січні франківці отримали листи від ТОВ “Івано-Франківськгаз збут” із заявою-приєднанням до умов договору про постачання газу, а також із новими квитанціями – переважно з боргами. Звідки взялися ці борги у кількасот, а подекуди й у кілька тисяч гривень у тих, хто вчасно платить за показниками, як довести “газконторі”, що боргу не повинно бути, що робити з цією заявою-приєднанням, чому не вислали договір та ще кільканадцять запитань, змішаних з обуренням, люди вихлюпнули у соцмережах. На прохання “ГК” на запитання відповів Юрій Пилипів, директор ТОВ “Івано-Франківськгаз збут”.

    12674219_792874920822801_477805739_n

    1. Звідки взялися борги у квитанціях?

     

    “Отримавши рахунок за газ та послуги за грудень 2015 року разом із заявою-приєднанням, не повірив власним очам. Я завжди вчасно плачу за показниками лічильника, за грудень заплатив з урахуванням пільги 225 гривень ще кілька тижнів тому, а мені написали, що я боргую станом на 1 грудня майже 400 гривень! Як таке може бути? Як вони там взагалі рахують?” – обурюється пан Володимир С. Схожих дописів у соцмережах кількасот. Борги різняться кількома нулями, при цьому люди стверджують, що за грудень давно заплатили і боргу бути не може.

     

    Юрій Пилипів пояснює: “Розбіжності у нарахуванні за газ виникли у тих, хто не подав показник лічильника до 5-го числа – у такому випадку ми рахуємо обсяг спожитого газу за плановими показниками”.

     

    1. Як довести відсутність боргу?

     

     

    Якщо люди наступного місяця подадуть вчасно фактичний показник, усі непорозуміння з боргами зникнуть, запевняє Юрій Пилипів. Показник треба подавати до 5-го числа кожного місяця. Зверніть увагу: показник подається станом на 1-ше число. Якщо людина подає показник 5-го станом на 5-те, то вже будуть розбіжності у сумі. Проводити оплату бажано до 10-го числа.

     

    1. Чи треба фотографувати лічильник, щоб довести відсутність боргу?

     

    Отримавши квитанції з боргами, франківці намагалися з’ясувати ситуацію за довідковим телефоном контакт-центру. Кілька людей розповіли «ГК», що по телефону їм порадили сфотографувати лічильник і прийти з фотографією у «газконтору» та написати заяву, щоб їм списали борг. Юрій Пилипів запевняє, що цього робити не потрібно. Достатньо наступного місяця до 5-го числа подати показник лічильника, і борги автоматично перерахують.

     

    1. Чи зобов’язані споживачі щомісяця подавати показники лічильника?

     

    Так, відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» та нових Правил постачання природного газу. Зокрема, про це йдеться у «Кодексі газорозподільчих систем», затвердженому Постановою НКРЕ, яка зареєстрована у Мін’юсті.

     

    Розділ  IX Кодексу, підпункт 4 п. 4 «Порядок комерційного обліку газу на об’єктах газового господарства» каже: «Побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобов’язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п’яти діб (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу

     

    У разі неотримання Оператором ГРМ до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника газу та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний об’єм розподілу та споживання природного газу по об’єкту споживача за розрахунковий період визначається Оператором ГРМ на рівні планового місячного об’єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання побутового споживача, з урахуванням вимог цього Кодексу. Якщо за підсумками наступного місяця споживач своєчасно надасть покази лічильника газу, формування об’єму розподілу та споживання природного газу за період зазначеного місяця здійснюється з урахуванням наданих показань. Група споживання по кожному об’єкту побутового споживача, який розраховується за лічильником газу, визначається Оператором ГРМ згідно з цим Кодексом».

     

    Юристи підтвердили «ГК», що Кодекс є обов’язковим до виконання споживачами.

     

    1. Як можна подати показник лічильника?

     

    Франківці скаржаться, що додзвонитися за телефонами облгазу, щоб подати показник, неможливо.

    “Щоб не було суттєвих розбіжностей у нарахуванні за газ, дуже прошу всіх зареєструватися в особистому кабінеті на сайті ifgaz.104.ua і вносити показник через Інтернет або телефонувати в контакт-центр за номером 59-11-04. Там сидить 70 людей, і вони з 8 ранку до 20.00 приймають дзвінки від споживачів. Показники приймають без обідньої перерви і вихідних. Якщо до 5 числа кожного місяця ви подасте показник, жодних розбіжностей не буде.

     

    1. Що буде, якщо не подавати показників лічильника, але платити вчасно?

     

    Франківці, які не надто переймаються тим, щоби вчасно подавати показники лічильника, або й взагалі їх не подають, швидше за все, будуть отримувати квитанції з боргами. Втім, Юрій Пилипів запевняє, що раз на півроку постачальник буде звірятися з оператором газорозподільчих мереж, тобто з ПАТ “Івано-Франківськгаз”: “Контролери проведуть звірку показників та внесуть їх у базу”.

     

    1. Чи треба додатково повідомляти показник в “Івано-Франківськгаз”, якщо його вказувати при оплаті в банку?

     

    Оплачувати рахунки можна до 25-го числа, а вносити показник найкраще до 5-го. Якщо людина бажає, вона може оплачувати за газ до 5-го числа, подаючи показник, у такому разі розбіжностей у нарахуванні за газ бути не повинно. Але треба проконтролювати, щоб оператор банківської установи вніс зазначений показник. Дані від банків до газового господарства надходять в електронному вигляді.

     

    1. Що означає заява-приєднання до умов договору на постачання природного газу?

     

    У січні мешканці Івано-Франківщини разом із розрахунком за газ отримали заяву-приєднання до умов договору постачання природного газу від ТОВ “Івано-Франківськгаз збут”. Нова форма документа розроблена та затверджена державним регулятором (НКРЕКП). Процедура укладання договору є спрощеною та не вимагає від споживача зайвих зусиль. Щоб підписати договір, не потрібно нікуди йти. Споживачеві надсилаються лише заява-приєднання та супровідний лист до умов договору постачання природного газу. Договір вважається укладеним, якщо споживач підписав заяву та повернув її ТОВ.

     

    1. Чому треба підписувати заяву-приєднання, якщо споживачі вже мають укладені раніше договори з “газконторою”?

     

    У зв’язку зі змінами на вітчизняному газовому ринку урядовці зобов’язали споживачів газу укласти нові договори на постачання газу. Так, на виконання ст.16 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу», з 1 липня 2015 року ПАТ «Івано-Франківськгаз» здійснює лише транспортування блакитного палива розподільними трубопроводами та веде облік його обсягів споживання. Натомість, відповідно до постанови НКРЕКП, у споживачів Івано-Франківської області новий постачальник газу ­- ТОВ «Івано-Франківськгаз збут». Для зручності своїх клієнтів ТОВ «Івано-Франківськгаз збут» спростило процедуру оформлення договорів – тепер навіть не треба звертатися до офісів газової компанії.

    Іванофранківці можуть вдома укласти новий договір на постачання природного газу.

     

    1. Як заповнити заяву-приєднання?

     

    Перед заповненням і підписанням документа споживачам треба уважно перевірити свої персональні дані. Якщо вони вказані вірно, заяву варто лише підписати. На сайті https://ifgaszbut.104.ua є детальна інструкція заповнення заяви.

     

    У пункті 1 потрібно вписати лише вид об’єкта, до якого здійснюється постачання газу: квартира, багатоквартирний будинок, літня кухня тощо.

     

    У пункті 2 необхідно поставити підпис навпроти слова “Так” – “На підставі даних Оператора ГРМ”. Це означає, що нарахування за газ буде здійснюватись згідно показань лічильника споживача. У свою чергу, споживачі природного газу з лічильниками надають показники щомісяця з 1 по 5-е число станом на 1-ше число місяця наступного за звітним. Якщо лічильника немає, об’єм використаного газу визначається за нормами споживання.

     

    У пункті 3 можна обрати один із варіантів. Якщо споживач бажає, щб розрахунки здійснювались за квитанціями розрахункової книжки, яку він заповнює сам, то треба розписатися навпроти відповідної графи. Якщо споживач бажає здійснювати розрахунок за платіжними квитанціями, які постачальник щомісячно надсилає поштою, треба розписатися навпроти позначки “ТАК” у графі “За платіжними документами”.

     

    Під пунктом 3 споживач вказує дату підписання і ставить свій підпис. В примітках за наявності співвласників чи інших власників житла повинні стояти особисті підписи усх цих осіб.

     

    Інформацію щодо пільги споживач самостійно не заповнює. Якщо пільга актина, вона автоматично потрапляє до заяви-приєднання. Даних щодо субсидії у заяві-приєднання немає і вносити її не потрібно. Якщо споживач отримує пільгу, а відмітка про це у заяві відсутня, треба звернутися в абонвідділ ТОВ “Івано-Франківськгаз збут”.

     

     

    1. Що робити, якщо дані споживача у заяві-приєднання вказані не вірно?

     

    Якщо споживач має зауваження до персональних даних і хоче виправити неточності, необхідно звернутись до своїх районних відділів реалізації або дільниць ТОВ “Івано-Франківськгаз збут” та повідомити про зміни, надавши підтверджуючі документи. При зміні власника – копію витягу з Державного реєстру речових прав та нерухомого майна, при зміні кількості людей – довідку з відповідних органів або будинкову книгу, при зміні площі – копію техпаспорту тощо. Контакти газопостачального підприємства можна знайти на сайті https://ifgaszbut.104.ua

     

     

    1. Де можна отримати текст договору на постачання природного газу?

     

     

    З умовами договору усі бажаючі можуть ознайомитися на офіційному сайті підприємтсва ifgaszbut.104.ua в розділі “Договір постачання газу побутовим споживачам». Взірець договору можна завантажити та роздрукувати. Окрім того, документ опублікований в офіційному виданні – обласній газеті “Галичина” за 31 грудня 2015 року. Якщо споживач забажає особисто підписати договір, то може письмово звернутися до постачальника з відповідною заявою, договір буде надіслано упродовж 10 днів.

     

    1. Доки необхідно підписати і повернути заву-приєднання?

     

    Споживачам не варто хвилюватися про терміни підписання заяви-приєднання. Передати підписаний документ можна упродовж кількох наступних місяців. Це можна зробити будь-яким зручним способом: надіслати поштою, залишити в абонентських службах або передати контролеру під час його візиту.

     

     

    1. Чому в Ощадбанку знімають 3 гривні комісії при сплаті за газ?

     

    Юрій Пилипів: «На сьогодні розмір комісії, яку ТОВ «Івано-Франківськгаз збут» сплачує банку, становить 0,3% від суми платежу споживача. Саме така частка комісійного збору була визначена Кабміном у постанові №792 «Про забезпечення проведення розрахунків за спожитий природний газ». Однак Ощадбанк відмовився співпрацювати на умовах, визначених Урядом, встановивши натомість власний комісійний збір. Тобто комісія стягується банками не за те, що люди розраховуються за спожитий природний газ, а за послуги, які надають ці установи споживачам газу під час здійснення оплати».

     

    Наталка ГОЛОМІДОВА

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!