А у вас в квартирі – газ?

  • А у вас в квартирі – газ?

    Нещодавно десять івано-франківських квартир несподівано залишилися без газопостачання. Мешканці стверджують, що газ їм відімкнули без жодного попередження. Чому так сталося і до чого це призвело?

    До редакції «Галицького кореспондента» звернулася одинока мама – пані Олеся, яка мешкає на вул. Північний бульвар, 8. Вона стверджує, що 5 жовтня відбулося несанкціоноване та неправомірне відключення постачання газу в квартири №№ 21, 25, 29, 33, 37 у її будинку та у квартири №№ 24, 28, 32, 36, 40 сусіднього будинку №8А. Тобто газ відключили в цих будинках по двох стояках.

    «5 жовтня, прийшовши ввечері додому, я зауважила, що в помешканні дуже холодно. Оскільки в мене індивідуальне опалення, то я намагалася включити котел, але так і не змогла цього зробити, тож вирішила, що він поламався. Але через деякий час я зрозуміла, що в мене просто немає газу», – згадує жінка.

     

    Хто перекрив крани?

    Наступного дня з колективною скаргою мешканці пішли в ПАТ «Івано-Франківськгаз». Начальник управління з експлуатації газового господарства (УЕГГ) Володимир Марич пояснив їм, що у них немає актів на періодичну перевірку та прочистку димових і вентиляційних каналів. Тому як тільки вони матимуть ці акти, газопостачання відновлять. «Він сказав, що наш голова ЖБК знала, що нам відключать газ. Але вона нам про це нічого не говорила», – додає пані Олеся.

    Жінка каже, що напередодні відключення, 4 жовтня, до неї приходили представники ПАТ «Івано-Франківськгаз», які проводили планово-технічне обслуговування (ПТО) без обов’язкового попередження. «Пояснивши, що вони проводять плановий технічний огляд газового обладнання, вони у мене його перевірили, я підписалася, і вони пішли. Вони нічого не говорили, що в мене закінчився акт на перевірку та прочистку димових і вентиляційних каналів. Крім того, тягу в моїй квартирі вони не перевіряли, відповідно, ніяких актів складено не було», – стверджує пані Олеся.

    Коли ж мешканці на другий день після відключення газу зателефонували у аварійно-диспетчерську службу 104, їм пояснили, що за їхніми адресами проводиться ПТО, та відмовили у приїзді аварійної служби. Також їх запевнили, що газопостачання відновлять протягом трьох днів. Однак коли у цю ж службу зателефонували зі скаргами мешканці будинку 8А, то їм уже повідомили, що за їхньою адресою проводяться аварійні роботи. Проте у службі оперативного реагування міськвиконкому мешканцям сказали, що за цими адресами ПАТ «Івано-Франківськгаз» ніяких аварійних робіт не проводить.

    Для того, щоб з’ясувати причину припинення газопостачання, пані Олеся пішла у газову службу, однак поспілкуватись з її начальником так і не змогла. «Я пішла 10 жовтня на зустріч з начальником. Він був на роботі, я його бачила. Але мені секретар сказала, що він на лікарняному і що мене прийме його заступник. Однак нашу бесіду захотіла протоколювати жіночка, яка представилась оператором. Я подумала, що якщо вона протоколює нашу розмову, то й я можу зі свого боку записати її на диктофон. Однак заступник директора відмовився зі мною говорити при ввімкненому диктофоні», – розповідає жінка.

    Повернувшись додому, вона побачила, що пломби, які були встановлені ПАТ «Івано-Франківськгаз» на газових трубах, зірвані. Мешканці сприйняли це як провокацію і написали чергову скаргу. Окрім того, колективну скаргу на відключення газу вони написали і в прокуратуру. «Там повідомили, що вони не мають важелів впливу на цю ситуацію, але сказали, що розглянуть скаргу», – каже пані Олеся.

    «Дуже мені незрозуміло, чому відключають газ в окремих квартирах по певних стояках, а не в цілому будинку чи під’їзді. Я вважаю, що газ відключили несанкціоновано. І це при тому, що вони були напередодні в моєму помешканні, – нарікає жінка, – вони вимагають в мене акт на чищення димового каналу. Я не відмовляюсь його чистити, але перевірте спочатку тягу. Не треба так безсовісно відключати газ. Тяга не була перевірена, про ПТО газова служба не попередила, про відключення газу – також».

  • Спершу газопостачання відновили так само раптово, як і припинили, у будинку 8А (хоча, як зауважує пані Олеся, його мешканці не мали відповідних актів), а потім і в будинку №8.  Проте ці дев’ять днів без газу жінка запам’ятає надовго. Каже, було настільки холодно, що вони з маленьким сином спали одягнені. Однак це все одно не вберегло його, і він захворів. «Через низьку температуру у квартирі моя дитина захворіла. Ми харчувалися одними бутербродами, а на чай кип’ятили воду кип’ятильником», ­– зітхає вона.

     5mmm

    Всі – за одного

    Провідний інженер з експлуатаційної діяльності ПАТ «Івано-Франківськгаз» Володимир Мацедонський повідомив, що причиною відключення стояків від газопостачання є відсутність тяги в димових каналах, яку виявили працівники відділення при проведенні ПТО. Для відновлення газопостачання необхідно, щоб Івано-Франківському УЕГГ надали акти перевірки справності димових та вентиляційних каналів від спеціалізованої організації, яка має відповідний дозвіл Держнаглядохоронпраці на виконання таких робіт.

    За його словами, при проведенні ПТО тимчасово припиняється подача газу, про що газове господарство повідомило мешканців багатоквартирних будинків оголошенням на під’їзді за п’ять днів до початку робіт. «ПТО проводилося у всьому будинку, однак тільки у двох квартирах за адресою Північний бульвар, 8 – 25-ій і 32-ій – було виявлено відсутність тяги в димових каналах газових колонок. З метою уникнення нещасного випадку мешканцям цих помешкань було запропоновано відключити газові прилади до усунення порушень, – стверджує Мацедонський. – Однак вони відмовилися і не надали доступу до приладів для їх відключення. У зв’язку з чим, відповідно до вимог пункту 5.7, глави 5, розділу V «Правил безпеки систем газопостачання», працівники Івано-Франківського УЕГГ були змушені відключити від газопостачання два газові стояки, про що складено акти».

    Крім того, Мацедонський зазначив, що відновлення газопостачання зупинених газових стояків проведено невідомими особами самовільно, а не працівниками ПАТ «Івано-Франківськгаз». Тож, можливо, газом мешканці цих десяти квартир будуть тішитись недовго.

    «Моральну шкоду повинен відшкодувати мешканцям голова ОСББ, який не слідкує за справністю димових та вентиляційних каналів, несвоєчасно проводить їх перевірку та не надає в Івано-Франківське відділення ПАТ «Івано-Франківськгаз» відповідних актів. Про необхідність обстеження та у разі необхідності чистки димо- та вентканалів голову ОСББ неодноразово попереджали, однак він проігнорував взяті на себе обов’язки», – підкреслює Володимир Мацедонський. Очевидно, він має на увазі голову ЖБК Галину Оркуш, оскільки в цих будинках ОСББ не створене.

    Також провідний інженер наголошує, що відповідальність за безпечну експлуатацію й техобслуговування димоходів та вентиляційних каналів у житлових будинках покладена на балансоутримувачів: в ОСББ – на голову, у приватних будинках – на власників чи орендарів. Вони повинні своєчасно викликати для чистки димо- та вентканалів спеціалізовану організацію, яка має ліцензію та дозвіл Держпраці. Після проведення перевірки відповідний акт повинен бути переданий до газорозподільної компанії. У свою чергу, фахівці газової компанії під час ПТО та інших робіт щодо обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання лише перевіряють наявність тяги, а не їх технічний стан, бо перевірка справності та роботи димо- та вентканалів входить до компетенції спеціалізованих організацій.

    Наталя КОЗАК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!