Акваріуміст має бути терплячим

  • Нещодавно, розмовляючи з другом про нашу країну, я мимоволі порівняв її з таким собі акваріумом. Акваріумом, в якому дуже давно не міняли воду (не оновлювали склад політикуму), який потерпає від водорості (корупції), нестатку добрив для рослин (нестаток інвестицій) і т.д.

    І ось за цей акваріум взявся такий собі акваріуміст, можна сказати початківець (президент і народ). Цьому акваріумісту потрібна дуже велика витримка, щоб привести цей акваріум до ладу. Як правило, у такого акваріуміста немає грошей на обладнання та комплектуючі від Такаші Амано (крутих спеціалістів у своїх сферах), але дешеві та надійні, як-от фільтр для води (НАБУ, зампрокурора, глава поліції), нагрівач (міністр економіки), саморобні добрива (інвестиції та транші від МВФ) і т.д., аж до системи СО2 для рослин (міністр фінансів), він собі має. І може абсолютно спокійно створити такий акваріум, який не соромно буде сусідам показати. Але ж він початківець, а початківці завжди нетерплячі, і завжди здається, що варто додати трохи більше добрив, і рослини почнуть рости, акваріум заквітне і невдовзі можна буде насолоджуватись його красою. Але це не так.

    Якщо додати надто багато добрив (інвестиції), то рослини їх не встигатимуть переробляти, і почнуть зростати водорості (корупція). А якщо запустити водорості в акваріумі – можна забути про красу. Це найбільший ворог здорового акваріуму. І от таким чином цей початківець починає набивати собі ґулі, робити різні помилки. А тут ще близькі люди, друзі, знайомі починають шпиняти.

    Але акваріуміст має бути дуже терплячим. Він повинен розуміти, що за один-два дні не з’явиться красивий акваріум. Це щоденна праця. Згодом цей акваріуміст набереться досвіду, трохи автоматизує свій акваріум за рахунок різних систем на кшталт ProZorrо. Встановить автоматичну подачу добрив (інвестицій), налаштує кліматичну систему (покращення умов) для води (бізнесу), в фільтрі для води (силових структурах) розмножаться корисні бактерії, які будуть додатково очищати воду і нададуть їй особливої прозорості.

    Ось тоді в акваріуміста знайдеться час на інші справи, як-от дизайн, стрижка, творчість. А ось що найцікавіше – простіше привести до ладу маленький акваріум (Грузія, Прибалтика). Втім потім їх треба постійно підтримувати в нормі та приділяти їм увагу. А от великі акваріуми привести до ладу складніше, і часу на це потрібно більше. Вони мають певну інерцію, якісь внутрішні процеси, які закріпились. Тож якщо великий акваріум одужав, почав розквітати і радувати свого господаря, то екосистему в ньому підтримувати набагато простіше.

  • Він сам перемелює в собі всякі можливі негаразди і проблеми. В ньому з’являється такий собі замкнутий цикл. У моєму житті я мав доволі багато, як для любителя, акваріумів, і думаю, що саме акваріумістика виховала в мені терпіння та системний підхід до справи. І скажу чесно, що в нашому великому Акваріумі я починаю бачити паростки одужання. Так, водорості все ще лізуть з усіх боків, старі гнилі проблеми дають про себе знати, але є ознаки одужання. Нова поліція, ProZorro, Міноборони, Міністерство фінансів, НАБУ, прокуратура – це те, що подає надію. Підтримуйте їх словом, лайком, справою, а головне – контролем.

    Поки наш Акваріум не оздоровився, його треба постійно контролювати. Не зупиняйтесь, пам’ятайте, що наш Акваріум великий – тож інертний. Найстрашніше буде, якщо нам всім набридне доглядати за ним, і ми його закинемо. Ось тоді водорості вибухнуть. Але я впевнений, що нам стане розуму, сил, наснаги довести справу до кінця і побачити красивий і квітучий Акваріум, який не соромно буде не тільки показати знайомим, але і фото на конкурс відправити.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!