До чого може привести надлишок або дефіцит йоду?

  • Одним із найважливіших мікроелементів у людському організмі є йод. Його міститься близько 25 мг, 15 мг з яких – у щитовидній залозі, інші зосереджені в нирках, печінці, передміхуровій залозі, яєчниках, шкірі, нігтях і волоссі. Як нестача, так і надлишок йоду здатні спровокувати серйозні проблеми зі здоров’ям.

    Добова потреба йоду становить 50-200 мкг. Він бере участь в утворенні тиреоїдних гормонів, які відповідають за розвиток і ріст організму, ефективність обмінних процесів, вироблення тепла. Брак йоду спостерігається майже у двох мільярдів жителів нашої планети. Дефіцит виникає в разі споживання мікронутрієнтів менше від встановленої добової норми, тобто менше 0,05 мг.

    Згідно з дослідженнями, при фізичному навантаженні потреба в йоді зростає.

    Людський організм не в змозі сам виробляти йод, тому його баланс постійно потребує поповнення за допомогою зовнішніх джерел. Ними можуть бути не тільки продукти харчування, але й атмосфера, повітря і вода.

    Наприклад, у людей, які живуть далеко від моря, рівень цього мікроелемента у крові нижчий, ніж у тих, хто щодня вдихає насичене йодом морське повітря.

    Ознаки нестачі йоду

    Навіть найменша нестача йоду в організмі здатна спровокувати головні болі, хронічну втому, дратівливість, проблеми з пам’яттю і концентрацією уваги.

    Щоб визначити потребу організму в йоді, необхідно виконати найпростіші маніпуляції: 5-відсотковим розчином йоду на ділянку шкіри нанести сіточку з тонких ліній частотою приблизно 1 см. Якщо протягом 6-8 годин лінії зникають, організм потребує йоду.

    Вчені з’ясували, що кількість йоду безпосередньо пов’язана з індексом IQ. Так, при нестачі цього мінералу IQ знижується на 10-15 пунктів.

    Нестача йоду веде до уповільнення метаболізму і, як наслідок, прискорення набору зайвої ваги.

    Для вагітних жінок дефіцит йоду може призвести до аномалій у розвитку плода і ризику викидня.

    Діти, які страждають від нестачі йоду, відстають у розумовому і фізичному розвитку, а їхня нервова система погано розвинена.

  • При дефіциті цього мікроелемента організм має труднощі з використанням глюкози як енергії. Щоб у подальшому уникнути їх, він змушений збільшити відсоток її переробки у жирові відкладення. Занижений рівень гормонів Т3 і Т4 позначається на реакції людського організму, роблячи його повільним, що сприяє ожирінню.

    Нестача йоду в організмі безпосередньо пов’язана з рівнем гормону росту. Низький рівень гормону росту не тільки не дозволяє набирати м’язову масу, але й всіляко перешкоджає процесу спалювання жирової тканини.

    Щитовидна залоза є своєрідним щитом не тільки на фізіологічному рівні, але й допомагає боротися зі стресовими ситуаціями. Для її повноцінного функціонування необхідно підтримувати рекомендований баланс йоду.

    У разі недотримання цього балансу щитовидна залоза починає давати збій у роботі, призводячи до таких психічних розладів, як параноя або панічні атаки.

    Надлишок йоду в організмі

    Надлишок цього мікроелемента виникає виключно у разі зловживання йодом, наприклад, при неконтрольованому прийомі йодовмісних вітамінів і харчових добавок, або роботою, що пов’язана з його виробництвом.

    Підвищений вміст йоду в організмі здатний призупинити вироблення тироксину. Синтез йодистих з’єднань у щитовидній залозі послаблюється через надлишок йоду і, як наслідок, призводить до виникнення гіпотиреозу.

    Поповнюючи запаси йоду в організмі, не варто перегинати палицю. Наприклад, разова доза йоду 3 г загрожує летальним результатом.

    Найбільше насичені йодом морська сіль і морські водорості, а також риба і м’ясо тварин, що харчуються цими водоростями. У продуктах, більш притаманних сучасному раціону, як-от крупи, молоко, яйця, масло, вміст йоду вкрай низький.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!