Чому ремонт моста тріщить по швах

  • Ремонт моста на Пасічній – одна з болючих тем Івано-Франківська. Майже місяць через ремонтні роботи водії потерпали у годинних заторах, пішоходи перескакували через купи старого асфальту, викинуті на тротуар, а зараз на відремонтованому мості – знову ями. І знову водії та пасажири відчувають кожен шов. Люди згадують «незлим тихим словом» комунальників міста, але, як виявляється, справа не тільки в них.

    Ремонт моста через Бистрицю Солотвинську, який з’єднує центральну частину Івано-Франківська з мікрорайоном Пасічна, розпочали 14 вересня. Цей міст – чи не єдиний спосіб потрапити у місто з боку Пасічної. Можна, звісно, зробити гак приблизно 20 км і поїхати через приміські села Загвіздя, Крихівці, але це не найкращий вихід.

    Вже давно в Івано-Франківську говорять про необхідність побудови ще одного моста, але наразі все так і залишається на словах. До речі, новообраний міський голова Руслан Марцінків 18 листопада на своїй першій прес-конференції сказав, що новий міст таки буде. «Нового моста однозначно слід чекати. Ми будемо добиватися коштів на новий міст в Кабінеті міністрів, у президента тощо. Це не питання Марцінківа чи «Свободи», це питання громади міста», – зазначив він.

    Відомо, що пасічнянський міст збудований ще в 60-х роках минулого століття, тому уже давно потребував ремонту. Ще в минулому році під час перевірок з’ясували, що балки не витримують такого навантаження транспорту, яке припадає на них. За словами колишнього міського голови Івано-Франківська Віктора Анушкевичуса, міст був у дуже поганому стані. Тому якби ці роботи не розпочали цьогоріч, то наступного року довелося б повністю перекривати міст і здійснювати більш комплексні роботи.

    Природа вибоїни

    Тодішній мер дуже переймався ремонтом пасічнянського моста. Пан Анушкевичус навіть проводив виїзні наради на мості та особисто контролював процес ремонту. «Те, що ми бачимо на поверхні, це абсолютно не всі роботи. Вони ведуться ще й всередині моста і під опорами знизу. Міст будувався давно, але і за часів Радянського Союзу, і в час незалежної України жодних профілактичних робіт тут не велося», – казав він.

    З початком робіт комунальники заявляли, що ремонт триватиме орієнтовно півтора місяця. Через те, що ремонтні роботи проводилися вдень, місто паралізували кілометрові автомобільні корки. Ремонт, правда, завершився швидше, ніж планували, – ще на початку жовтня. Але не встигли люди натішитися оновленим мостом, як на щойно відремонтованих швах знову з’явилися вибоїни, а між ними – ями та ґулі.

    Як повідомив нам директор департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку Михайло Смушак, на ремонт верхнього шару моста витрачено 789,3 тис. гривень. Скільки ж загалом виділили коштів на ремонт моста, головний комунальник точно не пам’ятає, але каже, що приблизно 1 млн. 200 або 1 млн. 300 тисяч. У скільки місту обійшовся ремонт балок, він не може сказати, оскільки замовником цих робіт було КП «ДРЕУ».

    Михайло Смушак каже, що замовником асфальтування моста виступав департамент, який він очолює, а ремонт деформаційних швів і балок проводило КП «ДРЕУ», оскільки міст перебуває у нього на балансі.

    Директор комунального департаменту пояснює, що ремонт моста ще не завершений. «Деформаційний шов складається з декількох елементів. Це основа і несуча балка, яка є бетонною. Між цими балками є спеціальний захисний вібруючий шар і верхній шар товщиною приблизно 8-9 см, який йде по шву, – розповідає пан Смушак. – Щоб він не вибивався, цей асфальт має бути вибраний, тобто вирізаний по всій довжині моста, і замість нього закладається спеціальний матеріал, який на сьогоднішній день закладений не всюди. Тоді він, відповідно, вже тримається. Ями повибивалися на цьому верхньому шарі, а не на нижньому».

    Основна проблема, за словами керівника департаменту, полягає в тому, що довго не було того спеціального матеріалу, який привозиться з-за кордону. Тому через відсутність верхнього захисного шару на швах і утворилися вибоїни. Але пан Смушак запевняє, що то не біда, оскільки верхній шар все одно будуть вирізати, щоб залити спеціальний матеріал.

  • Шви сходяться

    Виходить, що немає нічого страшного в тому, що на мості знову утворилися ями. Але ж ще тиждень тому головний комунальник міста бідкався, що зараз уже немає відповідних погодних умов для того, щоб заливати шви.

    «Виконавці думали, що встигнуть зробити верхній шар, але зараз така погода, що не можна це робити. І тому, відповідно, асфальт тріскає. Думали, що він не потріскає, перезимує зиму так, але, оскільки він тріскає, то це все буде зароблятись, щоб там не було тріщин, – продовжує Смушак. – Розумієте, по-перше, потрібно, щоб не було морозу, а по-друге, щоб не було вологи. Тому що якщо дощі, мокра дорога, то воно все не буде триматися. Має бути сухо і плюсова температура».

    Щодо ям і ґуль на новому асфальті моста, Михайло Смушак каже, що не знав про це. Але обіцяє: якщо так сталося, що вони є, то це буде перероблятися. «Ми були замовником цього верхнього шару, і що в нас «полетіло», то підрядник за свої кошти буде ліквідовувати по гарантії», – запевняє він.

    Ремонт деформаційних швів і балок проводила державна компанія «Містобуд». Без тендеру. Чому саме вона? А тому, що, за словами головного комунальника міста, це чи не єдина спеціалізована організація, яка вміє виконувати такі роботи. «Просто нема в Україні багато таких організацій, які цим можуть зайнятись», – додає він.

    Ремонт моста непокоїть і нового очільника Івано-Франківська Руслана Марцінківа. 8 грудня, під час першої оперативної наради у міськвиконкомі за його головування, мер вказав директору комунального департаменту на проблеми з пасічнянським мостом: «Не може бути такого, щоб у нас після ремонту були такі проблеми – шви розходяться».

    І комунальники одразу взялися виправляти неполадки. Вночі почали вирізати верхній шар асфальту і заливати туди довгожданий спеціальний матеріал. Залишається тільки здогадуватися, що посприяло такій активізації робіт: погода чи вказівка мера? Хоча яка різниця? Аби міст зробили.

    Наталія КОЗАК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!