«Догмен»

  • Режисер: Маттео Гарроне

    У ролях: Марчелло Фонте, Едоардо Пеше, Нанзія Чіано, Адамо Діонізі, Франческо Акваролі

    Делікатний і доброзичливий Марчелло з любов’ю стриже собак і виховує маленьку дочку. У вільний від роботи і сім’ї час він грає з друзями в футбол і радіє майже щасливому життю. У цього «майже» є ім’я – це місцеве бидло Симон, колишній боксер, любитель кокаїну і уособлення страшного словосполучення «токсична маскулінність». Щоб вижити в бідному районі, Марчелло доводиться продавати наркотики і поневолі працювати з Сімоне, неодноразово порушуючи закон і раз по раз ставлячи під удар своїх близьких.

    Поет нижньої і кримінальної Італії Маттео Гарроне (за світську, як відомо, відповідає невтомний Паоло Соррентіно) повернувся до звичних тем після не дуже вдалого заходу в жанр фентезі. Італієць знову майстерно препарує відносини робітничого класу через кримінальну призму, додавши цього разу неоднозначні собачі метафори. Вийшло щось середнє між його ж «Гоморрою» і однією з історій фільму «Сука любов» Гонсалеса Іньярріту. При цьому «Догмен» твердо стоїть на лапах і навіть гавкає по-своєму, трохи абсурдно і гротескно, але, що дивно, навіть з гумором.

    Фільм Гарроне взагалі націлений на те, щоб дивувати. Замість млявої розповіді і напівдокументальності (картина базується на реальній історії з 1980-х), італієць вибирає ритмічне жанрове кіно, напружене і моментами надто жорстоке. Споконвічне і вже стерильне протистояння добра і зла тут шарується на близький вітчизняному глядачеві мотив «маленької людини» і раптово актуальну проблему «насильницьких відносин». У талановитих руках Гарроне ця суміш перетворюється на позачасову історію про те, що і на пружинку можна тиснути до пори до часу, поки вона з такою ж силою не віддає назад.

  • Ця проста історія чудово працює завдяки головній окрасі фільму – боязкому і витрішкуватому Марчелло Фонте. Він той самий друг, батько і простий роботяга, який змушений продавати наркотики, щоб звести кінці з кінцями і подарувати родині хоч надію на краще. Здавалося б, черговий герой, який живе на два світи, але завдяки таланту Фонте, його природності і міміці трансформація з емпатичного і жалісливого батька у мстивого злочинця навіть за півторагодинний хронометраж виглядає не просто справжньою, а й страхітливо виправданою. Здається, нагорода за найкращу чоловічу роль Каннського кінофестивалю – чи не єдина в конкурсі цього року, до якої не хочеться застосовувати умовного способу. Абсолютний тріумф маленького італійця в ролі маленької людини з великим серцем! Очевидно, порівнюючи людей з собаками і виводячи їх симбіоз у заголовок, Гарроне ніби ставить між ними знак рівності, скасовуючи принцип «ми відповідальні за тих, кого приручили». Не важливо, як часто ти підгодовуєш і рятуєш скаженого пса – якщо він укусив тебе один раз, то вкусить знову. Головне – вчасно зрозуміти, що, приспавши його, ти назавжди залишишся один.

    ФЕЛІНСЬКИЙ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!