Експорт в Європу вдосконалює бізнес

  • Івано-Франківськ впевнено збільшує кількість відправлених до Європи товарів. Експортуємо геть усе: від техніки до дитячих іграшок. Підприємці стверджують, що співпраця з європейцями має безліч переваг, та хизуються історіями успіхів. Що виготовляють у нас для іноземців, чому ми зараз вибагливіші до якості, а виробництвам стало легше дихати – дізнавався «Галицький кореспондент».

    Угода відкрила двері

    За короткий термін Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом змогла допомогти виробникам вдихнути на повні груди. Як наслідок, Івано-Франківська область збільшила обсяг експортованих товарів майже вдвічі.

    Для сторін Угода означає, що Україна та ЄС стануть ближчими на основі спільних цінностей, поглиблять економічні та торгівельні відносини, зокрема, шляхом створення зони вільної торгівлі. Українське виробництво стає кращим та якіснішим, а можливості просування його за кордоном – значно більшими.

    За умовами Угоди, українські правила та регламенти, які стосуються бізнесу, мають відповідати правилам та регламентам у Європі, аби забезпечити вільний рух товарів і послуг між двома сторонами та уникнути дискримінації компаній, товарів і послуг на території України та ЄС.

    З січня 2016 року просувати власний бізнес українцям допомагає також Поглиблена та всеосяжна зона вільної торгівлі між Україною та ЄС. Торгівельна угода спрямована на зменшення та скасування тарифів, які застосовуються сторонами щодо товарів, спрощення доступу до ринку послуг.

    У головному управлінні статистики в області тішать: обсяги експорту з Прикарпаття за січень-липень 2018 року збільшилися в 1,7 раза, з експорту ми посідаємо 15-те місце в Україні. Найчастіше підприємства везуть товари до Румунії, Словаччини, Індії, Туреччини, Польщі, Чехії, Італії, Білорусі, Латвії та Російської Федерації – всього до 102-х країн світу.

    Найбільше іноземних покупців цікавлять полімерні матеріали, пластмаси та вироби з них, продукція хімічної промисловості та пов’язаних з нею галузей, механічні й електричні машини, деревина та вироби з неї, мінеральні продукти, живi тварини, продукти тваринного та рослинного походження.

    Позитив – у якості

    Українським виробникам Угода дала можливість збільшити свій прибуток, розголосити своє ім’я за межами країни та покращила репутацію, адже європейський ринок означає європейську якість.

    Володимир Устинський, заступник начальника міського управління інтеграційного та економічного розвитку, пояснює, що експорт, який колись був поширений на країни СНД, зараз охоплює Європу. «Експорт наших товарів і після початку зони вільної торгівлі й набуття Угоди з ЄС, безперечно, збільшується, і то з кожним місяцем і днем. З відомих причин зараз відбулася переорієнтація і збільшення експорту до європейських країн. Той факт, що експортувати товари можна не в одну чи дві країни, а декілька, є позитивний. Йде збільшення напрямків експорту. Товари везуть у ЄС і не тільки», – зазначає чиновник.

    Він наголошує на тому, що співпраця з Європою гарантує якість товарів, адже іноземці у цьому питанні дуже вимогливі. Вищі стандарти потребують значних зусиль, однак це нові знання, технології та можливості.

    «Європейці одразу перевіряють експортовані товари на якість. На ринок не так просто потрапити. Крім того, що ви були на виставці, маєте всі сертифікати, вас потім ще супермаркет перевірятиме – візьме пробну партію і проводитиме дослідження. Нещодавно була ситуація, коли європейці закупили яєчний порошок в української фірми, зробили аналіз і виявили там антибіотики. Все, після цього товар не прийняли», – розповідає Устинський.

    Насправді ж вимоги до якості місцеві підприємці вважають не лише перешкодою, а й наголошують, що це дало свої позитиви і допомогло стати успішними. Олег Цимбалюк, комерційний директор ТОВ «Інтелком», пояснює, що якість їхніх товарів є особливо важливою, бо ж продукція фірми – дитячі іграшки.

    «Новий ступінь підходу до якості товарів для нас є перевагою. Європейський ринок більш вимогливий та більш конкурентний. Ми повинні забезпечувати кращу якість, там краще сприймають новації, нові дизайни та нові підходи до виробництва», – каже він.

    Якість іграшки говорить сама за себе, саме тому «Інтелком» знають як надійних експортерів. З іншими країнами співпрацюють вже понад 15 років і створюють не лише дитячий транспорт, але й те, що тільки набуває популярності в Україні – іграшки, які дозволяють дітям робити щось своїми руками, до прикладу, іграшку-вишиванку.

    Свій успіх у фірмі пояснюють виключно наполегливою роботою, високими вимогами та постійним бажанням працювати. Техніка для створення іграшок коштує великих грошей, та економити на ній не можна. Варто також забезпечити гідні умови праці для робітників. Співпраця з іноземними країнами у підприємства налагоджена давно, і добивалися цього, як розповідає директор ТОВ «Інтелком» Володимир Окрепкий, тривалий час. Поїздки на виставки, презентація товару, знайомства та налагодження контактів – такою є постійна робота підприємців, які прагнуть добитися високих результатів.

    «В Україні наші товари купують саме через якість. Але так, на сайті і в рекламі ми розповідаємо, що вже багато років працюємо з іншими країнами – це гарантія європейської якості іграшок», – пояснює керівник.

    Знайти переваги

    Прикарпатські підприємства експортувати не боялися ніколи. Дехто продає товари за кордон вже десятки років, але й вони погоджуються, що Угода мотивує на кращу роботу.

    Галина Ковбас, директор ПАТ «Галичина», також впевнена, що вимоги до якості піднімають нас на вищий рівень. Фабрика працює за давальницькою схемою: з-за кордону сюди надсилають лекала, тканини та фурнітуру, і з цих матеріалів в Івано-Франківську створюють одяг, який потім відправляється в інші країни.

    Для того, щоб почати шити верхній одяг за кордон, свого часу довелося повністю змінити технологію, тому що в Європі своя специфіка обробки і у них потрібно було вчитися. Однак саме завдяки цьому фабрика вже багато років безперервно працює та стійко тримається на ринку. Свій успіх тут пояснюють просто – постійною роботою над собою та тим, що є фахівцями власної справи. Галина Ковбас каже, що знайти професіонала, який завжди готовий вчитися новому, не так і просто, але саме такі працівники тримають фабрику на високих позиціях вже багато років.

    Директорка «Галичини» вважає, що саме завдяки експорту товарів фабрика змогла пережити складні часи, у той час, як багато інших підприємств давно згорнули свою діяльність. «Переваги для нас у тому, що завдяки співпраці з Європою ми завжди в роботі, маємо за що закупити сировину, фурнітуру. Думаю, тим, хто працює виключно на внутрішній ринок, значно важче», – каже вона.

    На деяких підприємствах і зовсім не уявляють себе без експорту. На вітчизняному ринку вони продають лише малу частку створеного, решта ж відправляється за кордон.

    Компанія «Елітфіто» – виробник натуральних олій холодного віджиму, борошна, шротів та дієтичних сумішей, має великий досвід роботи за кордоном, але переваг в Угоді з ЄС не вбачає.

    Директор компанії Назар Дзюбанюк давно працює у цій сфері і мав змогу порівняти ринок у нас і за кордоном. Розповідає, що ринок України постійно падав, зараз 80% виготовленого «Елітфіто» продають за межами країни і лише 20% – тут. Якби не експортували, то підприємство просто не вижило б. Компанія одразу орієнтувалася на експорт, займається ним з 2010 року і не помічає змін, відколи Угода набула чинності. З 2014 року експорт зріс, однак зараз тримається на рівні 2016-2017 років.

    Дзюбанюк пов’язує успіх компанії з налагодженням особистих контрактів та відомим брендом.

    В Івано-Франківській торгово-промисловій палаті кажуть, що позитив від Угоди з ЄС однозначно є, але франківські підприємства поки що не в змозі його відчути з певних причин. На Франківщині, як пояснює віце-президент ТПП Ігор Бартків, фактично немає великих підприємств, а в основному – малий і середній бізнес, на який і лягає вантаж співпраці з Євросоюзом. Якщо проаналізувати структуру експорту, то дійсно для підприємств зручніше починати з давальницької схеми. Часто на ній вони і залишаються, бо їм так простіше. Тому Угода про асоціацію їх не зачіпає.

    Одразу визначити переваги чи позитивні зрушення від Угоди з ЄС жоден підприємець не зможе. Вони як працювали до цього з Європою, так працюють і зараз. Говорити про позитив можна, проаналізувавши конкретні випадки.

    «Для України – переваги величезні: спростилися митні процедури, великі підприємства отримали простіший доступ до митного оформлення, деякі отримали статус «уповноваженого експортера», відтак вони можуть самі собі видавати сертифікати про походження товару. Це економія та спрощення процедур. Експортувати справді стає простіше, але ми лише на початку шляху, і рано робити висновки», – зазначає Бартків.

    Втім деякі підприємства вже відчули на собі переваги Угоди. Зокрема, компанія «Таркетт Вінісін» займається експортом покриття для підлоги з полівінілхлориду на ринки Європи, Азії, Китаю, Індії, Середнього Сходу, США та дубового напівфабрикату на наші заводи в Європі (Сербія, Польща, Швеція), де відбувається його доробка у готовий продукт. Почали співпрацю у 2011 році, після отримання європейської сертифікації на продукцію.

    Серед переваг експорту в ЄС у компанії називають відсутність необхідності оформлення сертифікату EUR1 для кожного відвантаження на Європу після отримання підприємством статусу «уповноваженого експортера». Працює фірма активно і жодних труднощів зараз не відчуває. Як і в багатьох інших історіях, ця компанія давно відкрила для себе шлях до експорту, який забезпечує престиж.

    Можуть оцінити Угоду з Євросоюзом і місцеві виробники круасанів та печива «Лігос». Директор відділу по роботі з ключовими клієнтами та експортом Микола Ямненко хвалиться, що після Угоди їхній експорт зріс аж на 60%.

    «Позитив у тому, що Україну нарешті побачили і почули в Європі. Ми цікаві і потрібні на тому ринку, а зараз ще й стало простіше експортувати. Разом зі збільшенням кількості сертифікатів ми покращили якість. Один з недоліків, які можна назвати – це переповнені митниці, це для нас не дуже добре. Втім, переваги очевидні, і наші показники значно зросли завдяки Угоді між Україною та ЄС», – наголошує Ямненко.

    Європа ставить свої умови, і співпраця вимагає повної віддачі. Підприємці визнають, що навіть після багатьох років активної роботи закордонні стандарти змушують напружитися і працювати ще більше. В той самий час Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом дозволяє спростити процес експорту і дарує бізнесу України безліч нових можливостей: покращення якості, безцінний досвід та ім’я, відоме за тисячі кілометрів. Прикарпатські підприємства часто стають успішними саме завдяки експорту, який передбачає високу якість та постійну роботу над собою. Та навіть тут, вдома, престижна компанія – та, яку знають і шанують за кордоном.

    Марта БАРАНЕЦЬКА

     

    Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Просування реформ у регіони» за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid). Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю газети «Галицький кореспондент» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.

    Написати головному редакторові Тетяні Соболик: editor@gk-press.if.ua

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!