Гуртом оселю легше утеплити

  • Через постійне підвищення цін на комунальні послуги тема енергозбереження стає все злободеннішою. Утеплення стін, дахів і балконів, заміна вікон та встановлення модульних теплових пунктів з регулюванням кількості теплоносія, який подається, може дозволити мешканцям зекономити і понад 50% тепла та, відповідно, зменшити плату за газ та електроенергію. Сьогодні про енергозбереження дбає й держава – завдяки співфінансуванню жителі багатоквартирних будинків мають можливість зекономити кошти на утепленні осель. Як це відбувається в Івано-Франківську і що для цього потрібно, дізнавався «Галицький кореспондент».

     

    Зима лише закінчилася, але, добре пам’ятаючи приказку «Готуй сани влітку!», в Івано-Франківську вже почали приготування до наступної зими. Зокрема, продовжують утеплювати багатоквартирні будинки на умовах співфінансування.

    Сезон утеплення багатоповерхівок стартував ще в кінці березня. Перші роботи вже проводять у чотирьох будинках (зокрема на вул. Івасюка, 30), на черзі – ще двадцять. До речі, торік у місті вдалося утеплити чотири багатоквартирні будинки, загальна вартість робіт склала 416 тис. гривень. Ще у 85-ти під’їздах замінили вікна на суму 2 млн. 100 тис. гривень.

    «Ця тенденція є в Європі. Масово утеплює будинки Польща. Німеччина вже давно пройшла цей шлях, утепливши весь житловий фонд, який у них був. У Європі немає таких ситуацій, як у нас, коли є діряві вікна чи старі стіни. Ми тривалий час досліджували це питання, їздили і дивилися, як думають про енергозбереження за кордоном. Нам також потрібно думати про це, зважаючи на те, що ростуть ціни на газ, електрику», – наголошує директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак.

    Бажання і процес

    Головний комунальник міста зазначає, що цьогоріч у міському бюджеті передбачили 8 млн. гривень на утеплення будинків (з них 2 млн. грн. – на заміну вікон) та покращили умови співфінансування: 80% – з бюджету та 20% – від співвласників. Заміна вікон фінансується у співвідношенні 60 на 40, вікна плюс енергозберігаючі світильники – 70 на 30, енергозберігаючі світильники – 50 на 50.

    Чи утеплювати свій будинок, жителі мають вирішити самостійно. Якщо ж таке бажання є, то варто лише розпочати процес, а далі за справу візьмуться домоуправитель та міська влада.

    «Утеплюватися потрібно. У кожному багатоквартирному будинку є будинковий лічильник, він розподіляє тепло між усіма мешканцями. Чим менше утеплений будинок, тим більше потрібно гігакалорій для обігріву. Якщо будівля утеплена, вона споживає менше, а тепло затримується всередині. Це комфорт і економія коштів і за наявності центрального опалення, і для будинків з автономним опаленням. Зекономити можна і 30%», – аргументує М.Смушак.

    За його словами, якщо ви вирішити утеплитися, то вам потрібно зібрати підписи жильців будинку (75% буде достатньо) і звернутися до домоуправителя, надати йому протокол зборів та зібрані підписи. Далі управитель готує кошторисну документацію, проводиться експертиза, оголошується тендер (на якому ціна можна дещо знизитися) та визначається підрядник. Всі процедури, в найкращому випадку, займають близько півроку, якщо мешканці готові до діалогу та єдині у своїх намірах.

    Коли відома остаточна сума, починаються роботи, частину з яких фінансує влада. Мешканцям можуть надати також розтермінування до одного року, якщо вони не мають можливості оплатити свій відсоток одразу. Цю суму можна сплачувати помісячно разом із квартплатою.

    Нюанси співфінансування

    Схожа ситуація і з ОСББ, тільки їм звертатися можна у Фонд енергоефективності, де обов’язковою є співпраця з банками, або ж напряму до влади. При виконкомі створена комісія, яка розглядає такі заявки. Потрібно надати проектно-кошторисну документацію, а далі комісія затверджує проект. Нюанс полягає в тому, що у випадку з ОСББ свій відсоток жителі мають заплатити одразу.

  • А ось приватним ЖЕО фінансування не надається з тією мотивацією, що будинки мали б створити ОСББ.

    «Часто питають, чому є співфінансування для комунальних будинків, а приватним – не надається. У кожному будинку повинне бути створене ОСББ. Приватник ЖЕО мав би посприяти, згуртуватися з мешканцями та створити об’єднання. Тоді фінансування відбуватиметься як і у випадку з ОСББ, але формувати цей процес буде приватний ЖЕО», – пояснює М.Смушак.

    Якщо в будинку є субсидіанти, це також впливає на співфінансування робіт. Чим більша кількість жителів мають субсидії, тим більший відсоток фінансування лягає на Фонд енергоефективності, що може сягати і 70%.

    Мінусами програми для ОСББ, як зазначає головний комунальник, є, власне, співпраця з банками та обмежена сума коштів, що виділяються для утеплення.

    Комплексний підхід

    ОСББ «Надрічна-24» одним із перших у місті утеплило свій будинок на Набережній вулиці ім. Василя Стефаника, 24 ще майже 10 років тому. Голова правління об’єднання Геннадій Пономаренко розповідає, що ті люди, які були проти цього, свою думку справді змінили, бо результат відчувається і його видно на платіжках.

    У будинку були утеплені стіни і дах, замінені вікна й система опалення, встановлений індивідуальний (модульний) тепловий пункт з регулюванням кількості теплоносія.

    «Будинок почав економити близько 35%, але важливо не лише це – люди почали відчувати комфорт. Більше немає ситуацій перегріву, коли комусь надходить більше тепла, а іншим – недостатньо. Тепло в під’їздах, додаткові опалювальні прилади ніхто не вмикає, адже будинок тримає тепло. Влітку також не так спекотно, працює ця система, як термос, і тримає зручну температуру», – розповідає керівник.

    Помонаренко пояснює, що роботи потрібно проводити в комплексі, лише заміна вікон не дасть значного ефекту. Та й можливе таке покращення лише за умови роботи з людьми. Потрібно навчати, пояснювати, показувати цифри й позитивні приклади – лише так жителі зможуть переконатися в тому, що результати будуть не лише на папері, а й на ділі.

    Марта БАРАНЕЦЬКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!