Хто крайній в електронну чергу?

  • У державний лікувальний заклад без черг? Звучить наразі доволі міфічно. Всі звикли, що на відвідини поліклініки чи іншої медичної установи слід витратити дві-три години, а то й більше. А ще гірше, коли для візиту в той чи інший кабінет слід знайти свою медичну картку, номер якої записали на якомусь клапті паперу. Коли медицина перейде на цивілізований облік пацієнтів, з’ясовував «Галицький кореспондент».

     “Доісторичний” підхід

    Скарги на систему реєстрації й обліку пацієнтів у медзакладах не поодинокі. Здебільшого люди нарікають, що під кабінетом у того чи іншого лікаря слід просидіти чимало часу, раніше, ніж за кілька годин на прийом не потрапиш. Чи не найбільше скарг пов’язані з дитячою поліклінікою на вул. Тичини в Івано-Франківську. Зокрема, мова йде про огляд дітей у різних фахівців – медкомісію. Батьки беруть необхідні для проходження такої процедури талони і вистоюють довжелезні черги. А потім висловлюють своє обурення повільною роботою медиків, недостатньою кількістю фахівців у закладах охорони здоров’я тощо: чинна система давно себе вичерпала.

    У деяких медзакладах просять брати талони на прийом до лікаря. В інших – пацієнтам пропонують відшукати свої дані, щоб працівник реєстратури змогла знайти відповідну картку. Або записують номер картки на листочку, якщо номера немає – заводь нову.

    “Невже місто чи область не може виділити кошти на два комп’ютери в реєстратуру міської, обласної та дитячої стоматологічної поліклініки? Люди, доки я буду збирати ті паперові квадратики-талончики з номером картки і постійно їх губити? Чому мені літня працівниця реєстратури повинна кидати журнал і казати: «Шукайте себе»? А як себе знайти, коли ти був у поліклініці 2-3 роки тому і прізвище в тебе поширене? Це в якому столітті ми живемо, щоб не вирішити таку елементарну проблему”, – висловлює обурення у соцмережі «Фейсбук» франківчанка Ірина Бабій.

     

    Медичні інновації

    Для поліпшення ситуації у медзакладах вводять систему електронного обліку пацієнтів Меdics. Віднедавна у дитячій поліклініці на вул. Тичини висить оголошення про необхідність попередньої реєстрації. “Ми вчимося здійснювати облік поки що на паперовому носії. Наразі це запис або за номером телефону, або у віконечку реєстратури. Цього тижня ми проводимо запис вже і до педіатрів у центральному корпусі, і до фахівців у філіях. Через короткий час буде здійснюватися запис і до вузьких спеціалістів”, – розповідає завідувач поліклініки, заступник головного лікаря з поліклінічної роботи міської дитячої клінічної лікарні Світлана Будащенко.

    Облік буде здійснюватися через електронну систему Medics, але наразі діє паперовий етап, адже технічного забезпечення поки що немає. Частина комп’ютерів для медзакладу надійдуть як благодійна допомога, на інші обіцяють виділити кошти, а ще частину заклад придбає за власні ресурси. У приміщенні також планують облаштувати термінал, де можна буде здійснити запис на прийом. У перспективі комп’ютерами мають бути обладнані всі кабінети, щоб можна було вести і зворотний зв’язок – лікар матиме можливість позначити, якщо пацієнт на прийом не з’явився.

    Нова система обліку впроваджується і в дитячій стоматологічній поліклініці, але рухається заклад до цього поступово. “Наразі підписаний договір з фірмою “Меdics”. Як працюватиме ця система, побачимо згодом, адже те, що обіцяють, і те, що буде, – різні речі. Коли саме запрацює ця система, я поки що не скажу. Це залежить не від нас, ніхто за один день впроваджувати це не навчився”, – зауважує головний лікар Івано-Франківської дитячої стоматполіклініки Тереза Стефанків.

    У реєстратурі стоматполіклініки є два комп’ютери, але система ще не запущена. Разом із запуском будуть навчатися і фахівці закладу, визначати інтервали, достатні для прийому, адже комусь треба 40 хвилин на прийом, а іншому достатньо – 20.

     

    Електронний пацієнт

    Попри електронний облік, актуальними залишаються і паперові документи, зокрема картки амбулаторного хворого. Вони затверджені Міністерством охорони здоров’я, і їх ніхто не скасовує, пояснює пані Будащенко.

    На сьогодні документообіг у медицині не скасований, підтверджує головний лікар Івано-Франківської обласної стоматологічної поліклініки Ігор Рудко. Навпаки, паперовий документообіг вимагається всіма нормативними документами. Якщо є та чи інша скарга або справа доходить до суду, перш за все до уваги беруться паперові документи. Тобто історія хвороби чи картка амбулаторного хворого зі всіма додатками, визначеними нормативними документами МОЗ.

  • “Міністерством неодноразово робилися спроби введення електронного пацієнта чи, як нині називають, системи Medics. Але система ця повинна бути уніфікованою, а електронний пацієнт – один для всіх медзакладів. Відтак лікар матиме можливість побачити історію хвороби людини, хронічні, інфекційні, спадкові захворювання, протипоказання, алергічні реакції тощо. Тоді лікар буде розуміти, на що звертати увагу”, – розповідає медик.

    Введення такої системи – непроста справа, яка потребує фінансової підтримки, а також розуміння, як саме і де мають зберігатися бази даних, хто фінансуватиме їх утримання. Слід також навчити персонал користуватися системою. Мова не лише про працівників реєстратури, а й про увесь персонал лікарні, щоб вони могли вводити дані в базу, оновлювати систему. І це питання не двох комп’ютерів – слід налагодити цілу систему, створити мережу охорони здоров’я не лише в області, а й у цілій державі. Особливо в контексті безпеки, захисту персональних даних.

    “Однозначно, я за таку систему, вона б дуже сильно поліпшила роботу, в тому числі реєстратури, лікарів і інших працівників, адже багато часу затрачається на документообіг, ведення журналів тощо”, – висловлює позицію пан Рудко.

    У деяких медзакладах є практика використання індивідуального програмного забезпечення. На його думку, це неправильно, адже коли буде створена загальна система, а вона раніше чи пізніше все-таки буде, то бази конкретних закладів стануть непотрібними. Для реалізації такої електронної системи, як Medics, необхідні доволі потужні комп’ютери та швидкісний інтернет. А ще відповідне програмне забезпечення. У процесі розробки та впровадження системи мають бути тренери, які будуть проводити навчання персоналу.

    Як запевняє начальник управління охорони здоров’я Івано-Франківської міськради Марія Бойко, наразі йде робота щодо впровадження електронної системи реєстрації пацієнтів. В обласному центрі є п’ять дорослих поліклінік і дитяча поліклініка на вул. Тичини, в якої є свої філії. У планах – майже одночасне введення такої системи у всіх медзакладах міста. “Наразі в проекті беруть участь всі поліклініки – як дорослі, так і дитячі. Хто з них зможе швидше стартувати, буде працювати скоріше”, – пояснює керівник управління.

     Тривалий перехід

    Одночасно з тим, як проходить робота з лікарями, ведуть діалог і з пацієнтами, зауважує Марія Бойко. Їм пояснюють: якщо запис на конкретну годину, то ні скоріше, ні пізніше приходити не варто. Та не всі готові перелаштовуватися, для цього потрібен час.

    Батьків маленьких пацієнтів поліклініки слід також навчати, адже вони відкладають усі справи на останній момент, переконана Світлана Будащенко. “Часто конфліктні ситуації в установі виникають, коли треба здавати зішкріб. Але така довідка дійсна впродовж цілого місяця, тож уже з початку серпня можна робити цей аналіз. Але всі приходять перед першим вересня, ми виходили з ситуації, залучали більше людей, яких знімали з інших місць роботи, крім того, збільшували час роботи кабінетів. Це все через те, що батьки не мають часу на обстеження своїх дітей. Тому електронна система обліку – це дуже добре”, – каже вона.

    Фахівець переконана, що дуже швидко на нову систему перейти не вдасться, люди боляче сприймають зміни і не готові за місяць відійти від того, що працювало роками. Спершу намагатимуться навчити людей записуватися на прийом до лікаря. Нині ж, під час перехідного періоду, приймають усіх, але ті, що записані, мають пріоритетне право, адже йшли на визначений час. Інші ж змушені чекати. З часом прийматимуть усіх виключно по запису. “Вікна” у графіку прийому будуть, але лише для непередбачених ситуацій.

    Обслуговування викликів залишиться без змін. Дитячі медогляди також будуть відбуватися лише за попереднім записом. Якщо досі в адміністрації йшли назустріч пацієнтам і видавали 100, а то й 120 талонів, то в електронній системі такого не буде – не більше 60, як передбачено нормами. Дні залишаться незмінними: вівторок, четвер та субота. Це дисциплінуватиме батьків, адже вони не ходитимуть з талонами цілий тиждень, а знатимуть, коли і куди мають прийти, вважає фахівець. Перейти на нову систему обліку в закладі планують уже з нового року, але чи вдасться владнати всі технічні моменти, наразі невідомо.

    Пані Стефанків вважає, що самі пацієнти не готові передавати свої дані для використання системи. Хоча фірма дала зобов’язання, що зберігатиме цю інформацію у хмарних технологіях і хакерські атаки страшними не будуть. А от пан Рудко переконаний, що люди швидко адаптуються до змін, адже це вигідно і доступно. Біда тільки в тому, що в гірських районах інтернет провести до медичного закладу буде нелегко.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!