Історія в’язниці: У Франківську Іван Бондарев презентував нову книгу “Діброва”

 • Сьогодні, 23 січня, в Івано-Франківську відбулася презентація книги “Таємниці Діброви” Івана Бондарева – краєзнавця та журналіста.

  Ця робота стала 45 в краєзнавчій серії “Моє місто”. Книга присвячена будівлі за адресою вулиця Чорновола, 119а. Її збудували в 1883 році як в’язницю. Будівлю швидко охрестили “Дібровою”.

  “У будівлі дуже багата історія. Її звели як тюрму за часів Австро-Угорщини, звідти втікав перший український терорист Мирослав Січинський, свого часу там був концтабір, а зараз базується 114-та бригада тактичної авіації. А особисто я там навчався на військовій кафедрі, і коли я вперше туди потрапив, то отримав просто культурний шок. Військові тоді мені розповідали про будівлю різні байки та легенди”, – розповідає Іван Бондарев.

  Над книжкою автор працював майже п’ять років, використовуючи різноманітні джерела – газети, архіви, мемуари самого Мирослава Січинського, спогади вже наших військових льотчиків тощо.

  “Там є старовинні потужні австрійські грати, вони збереглися досі – як і деякі малюнки, і кільця у підвалі, де знаходився карцер. Збереглось навіть меню – продукти, якими в тюрмі годували Січинського. І читаючи наші тюремні меню – розуміємо, що за часів Австрії годували краще”, – ділиться цікавими подробицями автор.

  Тюрма “Діброва” була розрахована на 1000 в’язнів чоловічої статі православного та греко-католицького віросповідання. Фактично тут відбували покарання здебільшого українці. Вона була оточена п’ятиметровим муром.

  Василь Іваночко, директор видавництва “Лілея-НВ”, додав, що займався оформленням обкладинки спільно із Зеновієм Жеребецьким.

  “У нас було кілька варіантів, ми дискутували. Зрештою обрали фото тюрми з початку ХХ століття, на якому видно цісарський герб і рушниці охоронців. А ще там помітно напис німецькою мовою – Willkommen, тобто “Ласкаво просимо”, – каже Василь Іваночко.

  Читайте також: на Прикарпатті з’явилася “Книга мудрості”

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!