Коцабу визнали невинним

 • Скандального івано-франківського журналіста та блогера Руслана Коцабу, звинувачуваного у державній зраді та перешкоджанні діяльності ЗСУ, виправдали. 14 липня, після 524 діб перебування під вартою, він був звільнений просто у залі Апеляційного суду.

  Здається, у такий вирок не вірив ніхто. Та й хто б повірив, коли прокуратура обвинувачувала його за двома статтями: перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань в особливий період (5-8 років позбавлення волі) і державній зраді (12-15 років). Щоправда, Івано-Франківський міський суд, який розглядав справу Коцаби майже півроку, не побачив у його діях державної зради і засудив його тільки за першою статтею. Врахувавши пом’якшувальні обставини, Руслану Коцабі дали 3 роки і 6 місяців.

  З таким вироком не були згідні ні він та його захисники, ні прокурори. Обидві сторони звернулися в апеляційну інстанцію. Причому обвинувачення просило суд ухвалити новий вирок – 13 років позбавлення волі за державну зраду з конфіскацією майна та грошових коштів, які були вилучені у Коцаби під час обшуку.

   

  Шкода часу

  У червні суддя Апеляційного суду Івано-Франківської області Олександр Васильєв, головуючий у розгляді цієї справи, спробував взяти самовідвід. Однак колегія суддів його заяву не задовольнила. 14 липня Васильєв повторив спробу, пояснюючи, що він належить до внутрішньо переміщених осіб і вимушено покинув тимчасово окуповану територію. Але і прокурори, і захисники Коцаби попросили відмовити йому в задоволені заяви. Колегія суддів знову відмовила і приступила до розгляду справи.

  До речі, якщо раніше, у суді першої інстанції, захисниця Коцаби Тетяна Монтян дозволяла собі ображати суддів та погрожувати їм, то тепер вона відзначила, що головуючий суддя є адекватним і видно, що колегія уважно вивчила справу.

  На початку засідання представники держобвинувачення заявили, що не погоджуються з вироком суду першої інстанції, просять його скасувати та ухвалити новий. Прокурори клопотали, щоб суд ще раз дослідив документи та докази, адже, на їхню думку, міський суд призначив занадто м’яку міру покарання. «Навіщо досліджувати ще раз докази, допити Коцаби та всіх свідків? – запитував суддя Васильєв. – Ви ж розумієте, скільки це займе часу».

  Захисники Коцаби та він сам висловилися проти задоволення такого клопотання. Мовляв, прокурори хочуть затягнути справу. Порадившись на місці, суд відхилив клопотання прокурорів. Натомість він задовольнив клопотання Коцаби, в якому підсудний просив після оголошення вироку дати йому півгодини безперешкодно поспілкуватися з журналістами.

  У суді Коцаба поводився як завше, не втрачаючи жодної можливості виговоритися. У своїх монологах він то накидався на прокурорів, називаючи їх «гебнею» та енкаведистами, то благав випустити його, то погрожував Європейським судом. Хтозна, можливо, останнє й подіяло…

  Час від часу Коцаба просив колег-журналістів очистити його заплямоване ім’я і журився, що його дітей називають сепаратистами. Незважаючи на заяви про те, що він не має доступу до Інтернету, періодики та новин, бо тільки раз на місяць йому дозволяють зустрітися з дружиною чи мамою, Коцаба дивував своєю обізнаністю у житті країни.

  Він заявив, що Порошенка, Яценюка та Турчинова незабаром будуть судити, бо вони зробили бізнес на крові та спровокували Путіна на захоплення Криму, і вкотре наголосив, що не визнає себе винним. «Я прошу мене виправдати і дати можливість притягнути до відповідальності прокурорів і «гебню», яка утримувала мене 524 дні в клітці», – звернувся Коцаба до суду. І при цьому додав, що раніше у його справі було сім томів, а тепер є тільки чотири, що, на його думку, свідчить про фальсифікацію.

  Адвокат Сулима підкреслив, що жодного доказу про перешкоджання Коцабою Збройним Силам прокурорами не надано. Натомість покази свідків були сформовані так, що жоден з них не сказав, що відеозвернення обвинуваченого мало якісь наслідки. У відповідь прокурор Білий зазначив, що судом першої інстанції за обвинувачення в держзраді не враховані всі докази, а їх, як він стверджував, було багато. На думку прокурора, суд неправильно врахував кримінальний закон і призначив покарання нижче нижньої межі.

  Натомість правозахисниця Тетяна Монтян взагалі заявила, що «якби підсудний був бійцем АТО і ґвалтував неповнолітніх неприродним способом, то прокуратура просила б два роки, а тут за ролик просить 13 років і конфіскацію майна».

 •  13816813_1036372709774236_2027820039_n

  Неочікуваний вирок

  Під час судових дебатів Руслан Коцаба вкотре поскаржився, що дуже погано себе почуває і йому доводиться приймати багато таблеток. «Я розтоптаний. Не дай Бог, буде підтвердження тим бздурам, про які говорять прокурори, і 13 років. Мій фізичний та моральний стан погіршився», – сказав він. При цьому апеляційну скаргу обвинувачення назвав такою, що затягує судовий процес та сприяє залякуванню журналістів, і наполягав, що прокуратура здійснює над ним «політично замовне судилище».

  За словами Коцаби, 34 депутати Європарламенту написали відкритий колективний лист президенту України із закликом негайно звільнити його. Мовляв, Україна як претендент на вступ до ЄС має поважати права і свободи людей.

  «Навіть якщо уявити гіпотетично, що Коцаба не ролик на «Ютубі» розмістив, а хапав біля військкоматів призовників і казав не йти до армії, бо мобілізація незаконна, це все одно не було б перешкоджанням діяльності ЗСУ, оскільки військкомати не є підрозділами Збройних Сил, – додала Монтян. – Єдине розумне рішення в інтересах держави, яке може прийняти Апеляційний суд, – це виправдати Коцабу і припинити ганьбити Україну в усіх європейських інституціях».

  І несподівано для всіх Апеляційний суд постановив виправдати Руслана Коцабу за всіма статтями, закрити кримінальне провадження та негайно звільнити з-під варти. Прихильники Коцаби відреагували на це оплесками, а прокурори поспішно покинули судову залу. Коцаба дав волю емоціям і розплакався.

  «Якщо вірити, то все вийде! – такими були його перші слова на волі. – Я думаю, що це не випадково. Не випадково біженець суддя був, який на собі то відчув». Дружина Уляна ж одночасно обіймала Руслана і била його зі словами: «Скільки нервів на тебе пішло!».

  Безымянный

  Коцаба заявив, що, напевне, повернеться в журналістику. Проте зараз він вже встиг отримати запрошення до Німеччини від представника німецької партії «Ліві» Алєксєя Данквардта. До слова, представники цієї політсили брали активну участь у спостереженні за так званим «кримським референдумом». Крім того, політик та бізнесмен Вадим Рабінович кличе його у партію. Що ж вибере Коцаба?

  Наталія КОЗАК

  P.S. Генпрокурор Юрій Луценко під час візиту до Івано-Франківська повідомив, що, ймовірно, прокуратора подасть скаргу на це рішення суду в касаційну інстанцію.

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!