Культ особи: Мар’яна Смицнюк

  • Під час карантину жителька села Крихівці, 32-річна Мар’яна Смицнюк вирішила сама забезпечити близьких захисними масками, оскільки в аптеках їх бракує. Згодом вона запропонувала допомогу  іншим жителям Прикарпаття. Жінка написала пост у Facebook, що готова безкоштовно шити маски. Отримати їх захотіло чимало людей, за останній тиждень в Мар’яни з’явилось близько 500 замовлень (тепер ця цифра, мабуть, збільшилась – ред.).

    Мар’яна працює у магазині, де продають все для вишивки, іграшки та інші дрібнички. Розповідає, що за освітою вона банкір, колись працювала за професією. Після скорочення вирішила пов’язати своє життя із рукоділлям, і тепер не шкодує, що так зробила.

    Шиє Мар’яна з дитинства. Пригадує, раніше, коли хотілося щось купити, але не вдавалося, вона брала старі речі і перешивала їх. «От береш стару мамину спідницю і робиш під себе», – згадує майстриня. У спеціалізованих закладах вона не вчилася, колись ходила на курси, де отримала базові знання. Далі все вивчала сама. Каже, що в Інтернеті є тисячі відео про те, як робити маски, треба тільки мати бажання.

    Часом жінка сумнівається, чи правильно вона зробила, опублікувавши пост. Задумується, може, треба було пошити 200 штук і просто роздати, як радив чоловік. Мовляв, зараз просять дуже багато людей, а часу бракує. А Мар’яна ще й мати двох малих дітей, яким також треба приділяти увагу. Проте вона намагається не відмовляти в проханнях. Навіть залучила свою подругу до пошиття, щоб робити все швидше. Іноді допомагає чоловік.

    Люди, які просять маски у Мар’яни, часто замовляють не одну чи дві штуки, а по декілька. Був випадок, коли замовили 30. «Я вже думала, чи не намагаються їх перепродати, але розумію, що в когось велика сім’я. Або що маски потрібні дівчатам, які працюють у продуктових магазинах», – каже прикарпатка. Також до неї періодично звертаються з такими проханнями лікарі.

    Засоби захисту Мар’яна робить із польської тканини – це 100% бавовна. Маски виходять із різними візерунками: з пір’їнками, кульбабами, в горошок. Для хлопців є більш стримані варіанти.

  • Маски багаторазові, після носіння їх треба прати. Але у пральній машинці це робити жінка не рекомендує, бо потім її не випрасуєш. «Треба прати вручну під гарячою водою. Ще вологою її треба випрасувати», – наголошує майстриня.

    Зазвичай Мар’яна робить звичайні двошарові маски. Каже, що цього простим людям для походу в магазин вистачає. Лікарі ж просять трохи інші – з кишенькою між шарами, аби можна було вкласти туди ще марлю.

    Мар’яна змушена була скласти графік розсилки масок. Щоб люди не приходили додому, вона вирішила сама розвозити: відшити штук 400 та розвезти за певними адресами в мікрорайони. Головне, щоб охочі підходили не всі в один час.

    Прикарпатка каже, що в інших містах також є майстрині, які шиють маски безкоштовно. Знає вона й про тих, хто на цьому заробляє. «Ми ж намагаємось просто допомагати», – зазначає Мар’яна Смицнюк.

    Людмила ОЛЕНЮК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!