Літник розбрату

  • 5 квітня в Івано-Франківську, прямо посеред нещодавно реконструйованої пішохідної вулиці Тринітарської, почали встановлювати літній майданчик від кафе «Делікатес» площею 83 квадратних метри. Звістка про фактичне перекриття цієї вулиці обурила франківців.

    Баталії в соцмережах

    Першим своє обурення літником посеред Тринітарської висловив франківець Олексій Мельничук у спільноті «Комуналка ІФ».

    «Вартість робіт склала  1 мільйон 172 тисячі гривень. Отже, за кошт громади відбувається реконструкція вулиці. Потім приватний підприємець розташовує посередині цієї вулиці габаритний літній майданчик, який ускладнює пішохідний трафік і псує зовнішній вигляд реконструйованої вулиці. 29 березня 2018 року виконком погоджує розміщення даного літнього майданчика площею 83 (!!!) квадратних метри до 1 листопада 2018 року. Руслане Марцінків, для цього робили вулицю за кошти міста? Щоб «Делікатес» її забрав? Такий був план?» – пише Олексій Мельничук.

    У коментарях до його публікації десятки франківців одразу ж висловились проти цієї споруди. Втім, користувачі резонно зауважили, що дозвіл на літній майданчик дав виконавчий комітет міської ради, тож питання слід адресувати в тому числі й меру Руслану Марцінківу.

    Згодом на захист свого майданчика, немов по команді, стали працівники ТзОВ «Надія». Протягом півгодини коментарі на кшталт «Буде влітку де посидіти за чашкою кави з тістечком» та «Делікатес славиться смачною випічкою. Люди мають де відпочити, що в цьому поганого?» залишило одразу шість користувачів, так чи інакше пов’язаних з готелем «Надія» та кафе «Делікатес». Директорка ж «Надії» Маргарита Бойко написала, що осуд та гординя – це шостий смертний гріх, а з коштів, зароблених літнім  майданчиком, сплатяться податки, і франківці отримають ці кошти у вигляді зарплат та пенсій.

    Роман Король, директор з маркетингу ТзОВ «Надія», висловив позицію закладу. За його словами, основним є те, що в магазину «Делікатес» є законний дозвіл на встановлення літнього майданчика.

    «Це і близько не кінцевий варіант, він буде мати скляну огорожу, зелені насадження і вазони. Скоро ви побачите майданчик, який можна зустріти на вуличках у багатьох історичних європейських містах. З обох сторін від літнього майданчика є достатньо місця, щоб пройти пішки чи проїхати з дитячою коляскою. Сучасний туалет знаходиться у приміщенні магазину, відвідувачі літнього майданчика зможуть користуватися ним. На відміну від тих літніх майданчиків довкола Ратуші, які не мають жодних санітарних умов, туалетів і т.д. А конструкції літнього майданчика є сучасними і розбірними, що за короткий час дозволяє скласти-розкласти площадку», – коментує ситуацію Роман Король.

    Комунальники – проти

    Згодом, 6 квітня, на Тринітарську прийшов Мирослав Федорків – начальник відділу дорожньої інфраструктури департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою. Комунальника також обурило розміщення майданчика не у сервісній зоні, попри стіну кафе, а посеред вулиці.

    «Зайшов на Тринітарську, подивився на це неподобство, викликав адміністраторку, спробував поговорити з паном Бойком – не вийшло. Викликав поліцію для з’ясування обставин встановлення літника. Поліція ж просто відмовилась фіксувати очевидні порушення державних будівельних норм, правил дорожнього руху, пожежної безпеки та благоустрою», – пише Мирослав.

    За його словами, департамент ЖКПБ збирається боротися за збереження Тринітарської такою, якою її проектували та будували.

    «Ми будемо намагатись досягнути компромісу з «Делікатесом» усіма законними методами, – каже комунальник. – Але слід розуміти, що посередині вулиці транзитна зона, де зараз історична бруківка – «трилінка». По боках – нова гранітна бруківка. І це називається сервісна зона, або смуга озеленення і меблювання. І саме там слід було розміщувати літній майданчик. У такому разі ніхто не був би проти. Ми зробили вулицю пішохідною, на зразок стометрівки, але зменшену копію. І по краях вулиці передбачалося місце для ліхтарів, дерев, лавок, столиків, літників і так далі. Вони проігнорували нову концепцію вулиці та нахабно розклали настил посеред неї. Це неприйнятно, і ми цього не допустимо».

    Не перше порушення

    Марія Козакевич, співавторка ініціативи «Франківськ, який треба берегти», каже: це вже не перше порушення, яке числиться за готельєром Бойком та його фірмою.

    «Ми свого часу боролись за збереження «трилінки», адже її хотіли взагалі викинути, вважаючи, що цінності у ній нема, – розповідає Марія Козакевич. – Вдалось довести, що вона ще польського періоду, тож трилінку вдалося зберегти. Всі так трусились над тією вулицею, щоб вона вийшла красивою, а тепер маємо оце. Я часто гуляю Тринітарською з дитячим візком, і тепер пройти там великою сім’єю буде дуже складною. Вважаю, що це несправедливо – ставити великий літник на цій вузькій вуличці, адже має бути гармонія, а майданчики не мають заважати людям. Але тут слід згадати ще й те, що будинок, в якому зараз розміщено «Делікатес», зведено з порушенням. На його місці колись була будівля, яка мала лише три поверхи, а зараз там цілих шість. Те саме з готелем «Дністер», де є перевищення поверховості після перебудови».

    За її словами, в будинку, який був зруйнований і який ще можна було навіть реставрувати, була розміщена одна з найстаріших аптек України. Крім того, на площі Ринок ніколи не було будівель вище трьох-чотирьох поверхів.

    «Цей будинок є наріжним, і він закриває Ратушу, якщо йти з Галицької. Свого часу це була видова точка – був в’їзд через Галицьку браму, люди їхали в місто і милувались Ратушею. Навіть якщо фотографуватися перед будівлею Ратуші, то з одного боку визирає цей будинок. Фотографи намагаються знімати так, щоб ця будівля не «стирчала» збоку, для цього треба підійти аж до фонтану. Це ж головна площа міста, яку можна було зберегти. Її свого часу хотіли занести у список ЮНЕСКО, але після всіх цих реконструкцій і перебудов з перевищенням поверховості це не могло здійснитись. Якщо ми хочемо туристів та розвитку міста, то такі речі слід розуміти. Не має значення, з якої ти політичної сили чи від якого бізнесу, – Франківськ треба берегти. Втім, мені б хотілося вірити, що ситуацію виправлять», – ділиться думками Марія Козакевич.

    Підсумки та теорії

    Свою позицію з цього питання висловив і міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. За його словами, літник треба посунути і надалі продумувати такі речі наперед.

    «Дозвіл справді дав виконком, бо минулого року теж був дозвіл і підстав не давати не було. Вигляд мені не подобається, тому я доручив Богдану Білику з залученням департаменту ЖКПБ знайти компроміс, привести майданчик до норм і провести слухання з цього питання. Також я доручив департаменту культури проводити недільні культурно-мистецькі заходи, щоб простір ожив, – скрипалі, джаз – щось таке», – прокоментував мер.

    Втім, не до кінця зрозуміло, як Руслан Марцінків уявляв собі розміщення літнього майданчика площею 83 квадратних метри на цій вузькій вулиці, голосуючи за нього на виконкомі. На голосуванні, до речі, всі члени виконавчого комітету традиційно без обговорень підняли руки – крім Вадима Войтика, який позиціонує себе як противник МАФів та літників.

    Крім того, деякі факти самі собою складаються у цілісну картину ситуації: міський голова особисто голосував «за» цей літник, а директор з маркетингу ТзОВ «Надія» Роман Король прямо написав – «Без активної позиції «Надії» вулиця Тринітарська не стала б пішохідною і не була б відремонтована». Схоже, теорія Олексія Мельничука про те, що Тринітарську відремонтували спеціально для «Надії» та «Делікатесу», як мінімум, є не зовсім безпідставною.

    У вівторок, 10 квітня, в мерії відбулась нарада щодо цього питання. Міська влада та представники «Надії» досягли компромісу: літній майданчик все-таки посунуть вбік, але його розміри залишаться такими ж. Тобто частина споруди все-таки займатиме транзитну, центральну частину вулиці.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!