Майже без солодощів: нові умови харчування у прикарпатських школах

  • Менше солі, цукру, жиру, без кави та майже без солодощів – так повинне виглядати оновлене шкільне меню з першого січня.

    Тоді набере чинності новий санітарний регламент для освітніх закладів, який корегує список продуктів, дозволених в освітніх закладах. Частину продуктів – наприклад, чипси чи солодкі газовані води – заборонили ще раніше, повідомляє “Суспільне Карпати”.

    Серед нових заборон: солодощі, які містять більше ніж 10 грамів цукру на сто грамів продукту, плавлені сирки та продукти домашнього виробництва.

    “Це стосується, зокрема, продуктів, у яких високий вміст солі: чіпси, сухарики, солоні горішки, снеки, попкорн. Під заборону також потрапляють м’ясні вироби промислового виготовлення – сосиски, ковбаси, сардельки та м’ясні консерви. Також рибні продукти: солона, копчена, пресерви чи консерви. Будь-які плодово-овочеві консерви – заборонені. Залишаються тільки пастеризовані соки”, – розповідає Леся Семанчук.

    За її словами, школа має забезпечити дієтичним харчуванням дітей, які мають проблеми зі здоров’ям.

    Документ також дозволяє організовувати виїзне гаряче харчування в освітніх закладах.

    “Цим санітарним регламентом дозволяється кейтеринг – надання послуг харчування компаніями, які не знаходяться в закладі, які виготовляють кулінарну продукцію, доставляють і харчують дітей. Але ці компанії повинні мати впроваджену систему ХАССП – систему аналізу небезпечних факторів і контролю критичних точок”, – каже Леся Семанчук.

    На прилавку шкільного буфету у франківському ліцеї № 5 – власна випічка, соки та печиво з вафлями.

    Чипси, шоколад та солодкі води не продають давно, розповідає Любов Коритан, яка надає послуги з організації гарячого харчування в цьому навчальному закладі.

    Жінка каже, що заборона продажу солодощів у буфеті зменшить прибутки. Через карантин вже скоротили обсяги власної випічки. Тож нові обмеження в роботі буфетів жінка не підтримує.

    “Нам буде, як кажуть, не на руку. Тому що ми маємо виторг, а кошти за харчування нам дають через 90 днів після надання послуги. І ми маємо обігові кошти, за що придбати продукти, які необхідні для приготування страв”, – розповідає Любов Коритан.

    Додаткові проблеми створює й вимога одночасно готувати за двома меню: звичайним та дієтичним, каже Любовь Коритан. Вона пояснює, що ці зміни потребують відповідного обладнання та збільшення кількості працівників на кухні, що можуть дозволити собі не всі школи.

    Директор ліцею № 5 Ярослав Олексин каже, що особливих змін у співпрацю з підприємцем, який забезпечує гарячим харчуванням школярів, новий санітарний регламент не внесе. В закладі постійно працює комісія спільно з батьками, які контролюють, що саме подають дітям в їдальні. Але нововведення загострюють іншу проблему – неподалік школи через дорогу є магазин.

    “Заборонити учням користуватися магазином ми не можемо. Єдине, що їм роз’яснюємо, пояснюємо, нагадуємо, звертаємо увагу батьків – там є і чипси, і сухарики, і газовані солодкі напої, які діти не мали би споживати”, – каже Ярослав Олексин.

    Держпродспоживслужба перевірятиме освітні заклади планово. Якщо будуть звернення батьків – проводитимуть позапланові перевірки.

    Нагадаємо, що у Калуші проведуть моніторинг харчування дітей у навчальних закладах

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!