Мої роки – моє багатство?

  • Нещодавно Кабінет міністрів одностайно ухвалив довгоочікуваний проект пенсійної реформи, зробивши ще один крок до отримання Україною чергового траншу від Міжнародного валютного фонду (МВФ). Втім, говорити про запуск реформи ще рано, адже мова йде тільки про законопроект, який спочатку розгляне Національна рада реформ при президентові, а вже потім – Верховна Рада.

    Під час зустрічі прем’єр-міністра Володимира Гройсмана з пресою минулої п’ятниці, на якій побував і “Галицький кореспондент”, мовилося про нагальну необхідність та деталі (вік, стаж, розмір пенсій) майбутньої реформи. Про те, якими будуть зміни у цій сфері – з перших уст.

    19075453_770335746482594_1403575936_n

    Гнучка справедливість

    Сьогодні в Україні вийти на пенсію можуть чоловіки у 60 років, а жінки – у 57 років і шість місяців. Відповідно до вимог МВФ, пенсійний вік має зрости до 63 років. Але Володимир Гройсман запевнив, що Україні вдалося переконати кредитора поки що не підвищувати пенсійний вік. Відтак до 2021 р. і чоловіки, і жінки матимуть право виходити на пенсію у 60 років.

    У 60 років українець зможе вийти на пенсію, якщо він пропрацював 25 років і постійно платив відрахування до Пенсійного фонду. Але кожні 12 місяців вимога до розміру страхового стажу буде збільшуватися на рік, і у 2028 р., аби отримати пенсію за віком, необхідно буде мати 35 років страхового стажу. Таким чином, Кабмін вводить “гнучкий коридор пенсійного віку”.

    “Реформа відновить соціальну справедливість і ліквідує «зрівнялівку». Адже зараз, маючи пенсійний вік, пенсію отримують і ті люди, які мають, для прикладу, 15 років стажу, і ті, які мають 25 років стажу. Відповідно до реформи, для виходу на пенсію потрібен буде 25-річний страховий стаж”, – пояснив прем’єр-міністр.

    Якщо в 60-річної людини немає достатньої кількості років страхового стражу для виходу на пенсію, вона має право компенсувати нестачу на свій вибір: або допрацювати необхідну кількість років, або придбати недостатню тривалість страхового стажу. Але не більше п’яти років.

    За наявності страхового стажу від 15 до 25 років і чоловіки, і жінки матимуть можливість вийти на пенсію у 63 роки. Починаючи з 1 січня 2019 р., особам, в яких страховий стаж складатиме 15 років, пенсія за віком призначатиметься в 65 років. Якщо стаж менший 15 років, то людина зможе претендувати лише на отримання соціальної допомоги, розмір якої залежить від сукупного доходу сім’ї.

     

    Осучаснення пенсій

    Останній раз перерахунок пенсій в Україні зробили у 2012 р. на основі розрахунків 2007 року. Відтак, за словами прем’єра, у нас є пенсії на рівні 2007 р., в той час як ціни і зарплати за 10 років зростали.

    “Ми не будемо піднімати пенсійний вік та не оподатковуватимемо пенсію працюючих людей. Пенсійна реформа почне відновлення справедливості та поверне повагу до працюючих людей. Середня зарплата зростає з кожним роком, тому пенсії українців повинні осучаснюватись”, – обіцяє Володимир Гройсман.

    Це сьогодні вкрай необхідно. Адже, відповідно до даних, наданих урядом, 8 з 12 млн. пенсіонерів отримують мінімальну пенсію – 1312 гривень. А ця сума становить лише 50% вартості споживчого кошика. Середній розмір пенсій в Україні становить 1828 грн., і це означає, що більшість пенсіонерів живуть за межею бідності.

    Уряд пропонує з 1 жовтня 2017 р. перерахувати раніше призначені пенсії з використанням показника середньої зарплати на рівні 3 764 грн., а не 1 197 грн., як це було раніше. Тобто показник, за яким розраховуються пенсії, буде підвищено майже втричі.

    Уряд також пропонує відмінити оподаткування пенсій для працюючих пенсіонерів та скасувати 15-відсоткове зниження їхніх пенсій, щоб ті з пенсіонерів, хто працює, отримували зарплатню і пенсію у повному обсязі.

    “За роки своєї роботи пенсіонери вже сплатили свої податки державі, і скасування оподаткування пенсій – це ще один крок відновлення справедливості до тих, хто працював усе своє життя”, – каже очільник уряду.

     

    Преференціям – ні, індексаціям – так

    З 1 січня 2018 р. скасовується право дострокового виходу на пенсію всіх пільговиків, за винятком військовослужбовців.

    Зараз право дострокового виходу на пенсію мають працівники, зайняті на небезпечних і шкідливих виробництвах, медики, учителі, співробітники правоохоронних органів. Уряд хоче, щоб замість дострокової пенсії роботодавці платили за них підвищені ставки соціального внеску, і після виходу на пенсію вони будуть отримувати більше.

    Передбачається щорічна індексація (перерахунок) пенсій для захисту від інфляції. Перерахунок мають проводити не менше, ніж на 50% зростання середньомісячних зарплат за три роки і на 50% індексу споживчих цін.

    До слова, нині закон встановлює, що перерахунок пенсій проводять щорічно відповідно до індексації грошових доходів населення, але не менше, ніж на 2% заробітку, згідно з яким нараховують пенсію.

     

    Чи вистачить грошей

    На сьогодні Пенсійний фонд України (ПФУ) має зростаючий дефіцит коштів. Якщо нічого не робити з пенсійною системою, то за 3-5 років фонд стане банкрутом, переконаний глава Кабміну. Наразі дефіцит фонду становить 140 млрд. гривень.

    За підрахунками урядовців, запропоновані пенсійні зміни обійдуться бюджету у 12 млрд. грн. тільки у 2017 році. Але цю суму, як запевняє Володимир Гройсман, вдасться отримати за рахунок збільшення відрахувань до ПФУ після підвищення мінімальної зарплати.

    За даними уряду, за чотири місяці ц. р. Пенсійний фонд уже отримав 7,9 млрд. грн. і до кінця року отримає ще понад чотири. Наступного року для підвищення пенсій потрібно буде вже приблизно 30 мільярдів, та прем’єр впевнений, що грошей вистачить.

     

    Неголосування як зрада

    Очевидно, що прийняття законів для впровадження реформи буде нелегким. Днями парламент ледь протягнув проекти законів, які впроваджують медичну реформу. За них проголосувала мінімальна кількість депутатів, необхідна для прийняття рішення, – 227 з 450.

    На запитання, чи не виникне у Верховній Раді супротиву при прийнятті пенсійної реформи, Володимир Гройсман підсумовує: «Не голосувати за цю реформу – зрадити громадян. Я буду винним, якщо щось піде не так. Але я цього не боюсь і готовий нести за реформу персональну відповідальність. Спитаєте з мене. Я впевнений, пенсійна реформа пройде ідеально».

    Ольга НИЧАЙ

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!