На Прикарпатті вакцинують від раку шийки матки

  • В області триває вакцинальна кампанія з профілактики раку шийки матки. Найбільш ефективною вона є для дівчаток віком 12-14 років, коли формується активний імунітет. Отримавши вакцинацію в цьому віці, дівчатка будуть захищені від небезпечного і підступного вірусу на довгі роки.

    «Щодня в Україні від раку шийки матки помирає шестеро жінок, – інформує головний позаштатний спеціаліст із онкогінекології ДОЗ Івано-Франківської ОДА Степан Долик. – На рік – близько 5500, з яких 1000-1200 становлять жінки репродуктивного віку. Тому це питання не тільки медичної, соціальної, але й національної безпеки. Рак шийки матки передається папіломавірусом, тобто статевим шляхом. У 15-річному віці 50% дівчат вже мають сексуальний досвід, з них 28% мають 2-5 партнерів».

    60 країн світу вже створили державну програму, спрямовану на вакцинування дівчаток. На жаль, в Україні цей процес перебуває на зародковій стадії.

    Вакцинацію можна проводити з 10-річного віку. Головне – вакцинувати до першого статевого контакту. Якщо вакцинувати дівчат з 12 років, то потрібні два введення з інтервалом у півроку. Якщо ж щеплення виконують після 14 років, то необхідні три введення: через місяць після першого, а потім – через шість місяців.

    У світі не існує підробок вакцини від раку шийки матки. Побічні ефекти можливі незначні: припухлість, почервоніння у місці введення ін’єкції. В українських аптеках орієнтовна вартість вакцини біля 600 грн.

    На Івано-Франківщині нещодавно впровадили програму, спрямовану на профілактику папіломавірусної недуги. «За кошти обласного бюджету в рамках обласної цільової комплексної програми «Здоров’я Прикарпаття 2013-2020» закупили 685 доз вакцини проти папіломавірусної інфекції, – інформує головний позаштатний спеціаліст ДОЗ Івано-Франківської ОДА з епідеміології Марія Бойко. – Цього вистачить для вакцинації і захисту 342  дівчаток області вікової групи 12-14 років. Вакцинація здійснюється у два етапи: листопад 2016 року і травень 2017-го».

    Як зазначив головний спеціаліст з акушерства і гінекології ДОЗ Івано-Франківської ОДА Володимир Дзьомбак, починаючи з наступного року і аж до 2020-го, з бюджету виділятимуть 700 тисяч гривень на вакцинацію. Окрім того, спрямують 2 млн. на рідинну цитологію, яку будуть активно впроваджувати, оскільки вона сприяє у виявленні раку шийки матки при онкологічних профоглядах.

    На всі райони Прикарпаття уже розподілені вакцини. Наразі в області налічується 7700 12-річних дівчаток. Основним критерієм розподілу вакцин є соціальна незахищеність і неблагополучність дівчаток. Адже саме такі верстви населення перебувають у найбільшій групі ризику.

    Степан Долик рекомендує усім жінкам будь-якого віку пройти вакцинацію. Вакцинування забезпечує майже стовідсоткове блокування ракових та передракових процесів на наступних 10 років.

    Найгірше, що на початкових стадіях раку шийки матки симптоми не виражені, вони з’являються на пізніх формах недуги: кровоточивість, виділення з піхви, контактні кровотечі після статевих стосунків чи фізичного навантаження.

    «Щоб вакцинувати дівчинку до 14 років, потрібно 1200 гривень, – каже лікар. – А лікування раку шийки матки ще в 2014 році обходилося в 97 тисяч гривень».

    Наталя МОСТОВА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!