Небажане сусідство

  • Жителі будинку на вул. Гетьмана Мазепи, 28 понад півроку потерпають від сусідства з клубом шанувальників східної культури “Падишах”, який, на їхню думку, функціонує тут незаконно.

    Раніше кальян-клуб “Падишах” розміщувався по вул. Чорновола, 4, однак згодом там його закрили і відкрили вже на Мазепи. Відтоді жителі цього будинку почали втрачати нерви і сон.

     Як все починалось

    Член правління ОСББ “Гетьмана Мазепи, 28” та активістка Богдана Юїч, розповідає, що з листопада 2015 р. у підвальному приміщенні їхнього багатоквартирного будинку працює кафе “Падишах”. Проте ремонтні роботи у підвалі проводились і вдень, і вночі ще з кінця 2014 року. Жителям будинку в той час ані власники майбутнього закладу, ані майстри спершу нічого не пояснювали, а потім запевняли, що тут буде фітнес-центр.

    З вулиці Мазепи у двір будинку, де власне і розташований “Падишах”, можна дістатися двома шляхами: в обхід і напряму через арку. Оскільки арка була на кодовому замку, то не кожен міг туди потрапити. Відтак, як розповідають жильці, якось власники клубу забрали їхню браму і повернули через деякий час, щоправда, вже без кодового замка. З того часу їхній двір став прохідним. Вони підозрюють, що замок зняли, щоб відвідувачі кафе могли вільно туди заходити.

    Через сусідство з таким закладом мешканцям будинку додалось незручностей. “Через те, що будинок такої форми, як колодязь, тут чути все. Уявіть, коли п’яні підлітки та чоловіки вибігають з кафе і починають о 03.00 вересканити. Я, наприклад, не можу дозволити собі вже відкрити вікно вночі. Інші жителі також, – підкреслює Богдана. – Тут бардак страшенний. Клієнти постійно ходять у дворі в туалет, пляшки валяються, блювотиння на сходах…”

    Жінка переконана, що заклад працює без дозволу пожежників, санстанції та у нього відсутня зовнішня вентиляція. Каже, що власник хотів пустити вентиляцію позаду будинку. Однак в сусідньому будинку живе мама героя Небесної сотні Романа Гурика, яка скликала комісію, і встановлювати там зовнішню вентиляцію заборонили.

    “Після того вони вбилися у мій комин. Тому тепер після 17.00 у мене у ванній – стійкий сморід кальяну. Виявляється, що в сусідів таке саме. Крім того, у нас в котлі почала пропадати тяга. Ми з чоловіком навіть були отруїлися чадним газом. Ввечері я тепер не можу прийняти душ, бо немає тяги і, відповідно, гарячої води”, – стверджує Богдана.

    Ще однією причиною, чому жителі цього будинку впевненні, що заклад працює незаконно, є те, що дозволу на його відкриття у підвальному приміщенні в них ніхто не питав. Відтак вони вирішилися боротися з таким сусідством.

    Наприкінці 2014 р. Богдана організувала колективне звернення до міського голови, секретаря міськради, начальника управління архбудконтролю і директора департаменту містобудування та архітектури з проханням дати відповідь, яким чином їхній підвал був переданий у власність третій особі та чи має його власник дозвіл на реконструкцію підвалу у кафе.

    Департамент містобудування та архітектури прислав їй відповідь, що архітектурно-планувальних завдань чи містобудівельних умов та обмежень на реконструкцію підвальних приміщень у будинку на вул. Гетьмана Мазепи, 28 не надавалось і відповідних рішень міськвиконкому не готувалось.

    В управлінні архбудконтролю також повідомили, що в них відсутня інформація щодо реєстрації будь-яких дозвільних документів з цього приводу. Однак при здійсненні позапланової перевірки потрапити у приміщення вони не мали змоги у зв’язку з відсутністю власників і пообіцяли вжити заходів відповідно до чинного законодавства.

    “Виходить, що вони незаконно проводили ці роботи і в листопаді 2015 року відкрилися”, – міркує Богдана.

    Жінка додає, що у квітні була на прийомі в першого заступника міського голови Миколи Вітенка, де описала йому ситуацію з “Падишахом”. “При мені він дає доручення, щоб пожежники перевірили заклад, податкова і управління з праці щоб перевірили їхній режим роботи. А через місяць я отримую один-єдиний папірчик-відповідь від міської ради про те, що дійсно порушується режим роботи і що акт направлено в Головне управління Держпродспоживслужби та відділ поліції”, – обурюється жінка.

     IMG_0112

    До останнього клієнта

    Режим роботи цього закладу справді специфічний. На їхньому офіційному сайті зазначено лише початок роботи – 17.00. Проте минулого року виконавчий комітет міської ради погодив кафе-бару “Падишах” режим роботи до 23.00. Та незважаючи на обмеження, він функціонує майже цілу ніч.

    Жителі будинку скаржаться, що через музику, крики та верески не можуть спати і часто викликають поліцію. Однак коли поліція приїжджає, клієнти втікають, офіціантка вибачається, і поліція їде. А служба охорони, яка майже завжди там чергує, на крики відвідувачів серед ночі ніяк не реагує.

    Шанувальниками східної культури, тобто відвідувачами закладу, як зауважує інший мешканець будинку, пан Микола, є наші. “70% – це дівчата. Ці наші дівчата – це перший крок в наркоманію”, – підкреслює Олександр Юїч.

    Зі всіх жителів будинку сусідство з таким закладом влаштовує тільки пані Ліну. Вона каже, що власник кафе ремонтував ворота, чистив каналізацію, тому нарікати на нього немає чого. І додає, що кафе абсолютно їй не заважає. Проте сусіди подейкують, що їй належала частина підвалу, яку вона продала під “Падишах”.

    Згідно з державним реєстром, власником закладу є Валентина Гриневич, але, як пояснюють жителі будинку, насправді ним керує Віктор Гриневич. Якщо спершу він твердив, що після 23.00 кафе зачинене, то потім сказав, що згідно з політикою закладу, він працює до останнього клієнта.

    Голова ОСББ “Гетьмана Мазепи, 28” Ігор Соколовський каже, що на словах власник адекватний і наче розуміє проблеми мешканців. Але, на жаль, всі речі, які декларуються на словах, не знаходять відображення в тому, що відбувається. Вони кажуть, що будуть дотримуватися режиму, що не буде запаху в квартирах, охоронці не будуть паркувати тут свою машину, щоб не будити людей вночі, але все це відбувається знову і знову.

    “Я лікар центральної міської лікарні. Чи хотіли б ви, щоб вашу маму лікував лікар, який вночі кілька разів вставав, не розуміючи від чого, заспокоював своїх дітей, був втомлений і невиспаний?” – розмірковує він.

    Крім того, чоловік додає, що його діти просто бояться заходити у двір, бо бачать там компанії нетверезих молодиків.

    “Ми хочемо, щоб була створена комісія з комплексного обстеження цього закладу: податкова, санстанція, пожежники, архітектура, управління праці і винесено акт обстеження, законно це чи незаконно. Якщо ні, то хай влада зробить так, щоб воно або стало законним, або закривалося”, – заявляють мешканці будинку.

     IMG_0100

    Без кальяну?

    На думку Віктора Гриневича, поліцію сюди викликають люди тому, що це центральна частина міста і тут великий потік молоді, а не через роботу його закладу. “Задоволених і незадоволених сусідів є достатньо. Ми самі деколи не задоволені жильцями, бо вони викликають поліцію без підстав”, – каже він.

    Крім того, Гриневич стверджує, що вони покращили у цьому дворі благоустрій, реконструювали та підсвітили арку і найняли службу охорони для того, щоб забезпечити спокій та благоустрій всіх, хто там живе. До слова, мешканці кажуть, що за словами електрика, власники кафе врізалися в електрощитову і не сплачують за електроенергію.

    “Приміщення було придбане як нежитлове. У ньому були зроблені роботи для покращення інтер’єру. Згідно з чинним законодавством, ніяких погоджень у сусідів і департаменту на це не вимагається. Ми орендарі у цьому приміщенні”, – підкреслює Віктор Гриневич.

    А на запитання, чи курять там кальян, впевнено відповідає: “Ні!” Однак на офіційному сайті “Падишаха” вказано, що тут представлений широкий вибір кальянів, та зазначені ціни на них. Крім того, згідно з реєстром, заклад має ліцензію на тютюнові вироби.

     “Перекрийте йому дорогу”

    У відчаї жителі будинку прийшли на прийом до міського голови, однак мер тільки розвів руками і сказав, що єдине, що він може зробити, – це обмежити режим роботи чи перевірити його.

    “Держархбудконтроль мені поки що не підпорядкований. Треба писати в прокуратуру, щоб вони здійснили перевірку. Все решта не в моїй компетенції. Я не маю права закрити цей заклад. Я маю право тільки обмежити режим роботи, скласти акт і направити його потім в суд. Їх може закрити тільки санстанція, держархбудконтроль або пожежники”, – зазначив він.

    На зауваження про те, що поліція не захотіла перевірити режим роботи закладу, міський голова повідомив, що поліція може тільки фіксувати злочини.  “Патрульна поліція – це великою мірою фікція, яка має створювати видимість роботи. Вони можуть скласти тільки протокол і передають його іншій поліції. Єдине, що по ДТП складають протокол”, – наголосив він.

    “Чого ви до мене звертаєтеся? – зрештою висловив своє невдоволення мер. –  Перекрийте йому дорогу!” Однак така порада обурила людей, вони сказали, що хочуть врегулювати ситуацію законними методами. “Ну, законними… Якби ми повністю законними методами, то…”, – почав відповідати їм міський голова, але не докінчив фразу.

    Зрештою, він пообіцяв направити на Мазепи, 28 муніципальну інспекцію з благоустрою та комісію, куди за згодою увійдуть також представники санстанції та держархбудконтролю. А про результати її роботи можна буде дізнатись у вівторок, 21 червня, після оперативної наради. Однак після наради мер сказав, що комісія ще тільки створюється і результатів її роботи ще немає.

    До слова, ситуація з “Падишахом” дещо нагадує ситуацію з “DJ Kafe”. Незважаючи на те, що у закладу не було дозвільних документів працювати після 23.00, він працював цілодобово. На закритті цього закладу наполягала патрульна поліція і міський голова після того, як туди наприкінці січня намагалися зайти двоє невідомих з автоматом. А декілька років тому там  взагалі стріляли з травматичної зброї у 18-річну дівчину. То невже влада і поліція чекають, поки щось подібне станеться і в “Падишаху”?

    Наталія ДЕРКЕВИЧ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!