Непрості розрахунки

  • З 1 січня 2017 року на Прикарпатті ОСББ сплачуватимуть за електроенергію наперед. Таке рішення прийняла національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, воно є обов’язковим для виконання всіма енергокомпаніями. Найскладніше у цьому випадку буде тим об’єднанням співвласників, які здійснюють непрямі розрахунки з «Прикарпаттяобленерго». Всім решта доведеться пристосуватися до нових умов і навчитися економити. Адже, крім того, що наприкінці року доведеться заплатити подвійну суму – за попередній і наступний місяці, ціна на електроенергію зросла на 30%.

    Ініціатива зверху

    Рішення щодо попередніх розрахунків викликане необхідністю приведення умов Договорів про постачання електричної енергії до вимог чинного законодавства, а саме до змін, внесених до Правил користування електроенергією Постановою НКРЕКП №2684 від 29.10.2015, пояснив начальник відділу по роботі зі споживачами ПАТ «Прикарпаттяобленерго» Андрій Семенців. Розуміючи особливість та важливість здійснення господарської діяльності у сфері управління багатоквартирними будинками, компанія прийняла рішення щодо перехідного етапу при зміні порядку розрахунків за електроенергію для енергоємних ОСББ за умови відповідного обґрунтування. Для поступового переходу до нової форми оплати запропоновано розрахунок за зміненими ПКЕЕ розпочати з січня 2017 року.

    «Розрахунки відбуватимуться відповідно до додатка №2 до Договору про постачання електроенергії. Щомісячно у визначений договором день споживач направляє уповноваженого представника у відділ збуту відповідної районної філії постачальника для подання додатка №6 «Акт про використану електричну енергію», який є невід’ємною частиною договору, одержання відповідних рахунків на оплату та надання постачальнику документів, що підтверджують оплату в розрахунковому періоді. У разі наявності субспоживачів, які мають прямі договори про постачання електричної енергії, споживач у акті визначає обсяг поставленої електричної енергії як різницю між обсягом електричної енергії, визначеним за показами розрахункового засобу обліку основного споживача, та обсягом електричної енергії, визначеним за засобом обліку субспоживача, з урахуванням втрат електричної енергії, пов’язаних із спільним використанням технологічних мереж основного споживача», – коментує Семенців.

    Повна передоплата

    Споживач здійснює попередню оплату в терміни, визначені договором, на наступний розрахунковий період в сумі вартості 100% обсягу постачання електричної енергії, вказаного у додатку 1, на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання. Сума на попередню оплату розраховується постачальником електричної енергії як добуток договірного обсягу постачання електричної енергії відповідного розрахункового періоду на середньозважений тариф поточного розрахункового періоду та відображається у рахунку на попередню оплату, який вручається споживачу в день, вказаний у п.2 цього додатку, або надсилається поштою протягом п’яти операційних днів. Якщо впродовж поточного розрахункового періоду споживачу проведено коригування договірної величини в сторону збільшення, він здійснює оплату за додатковий обсяг електричної енергії. При меншому обсязі споживання надлишок коштів зараховується в рахунок погашення наявної заборгованості споживача з найдавнішим терміном її виникнення. У разі погашення заборгованості і оплати вартості спожитої електричної енергії за розрахунковий період, надлишок сплачених коштів зараховується в рахунок платежів наступного розрахункового періоду.

    Споживач проводить остаточний розрахунок за всіма платежами протягом п’яти операційних днів з дня отримання рахунку на оплату. У випадку порушення умов розрахунків споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки за кожен день прострочення платежу, 10% річних та інфляційні збитки. Також споживачеві може бути обмежено електропостачання.

    Не забудь оплатити!

    «Звичайно, будь-яка ініціатива щодо оплати коштів наперед викликає невдоволення, адже доводиться оплачувати послуги, які ще фактично не надані. Хоча насправді в більшості ОСББ вартість оплати спожитої електроенергії не є значною в структурі загальних витрат, бо споживається електроенергія тільки на освітлення сходових кліток та роботу ліфтів. А за умови встановлення в під’їздах енергозберігаючих ламп такі витрати можна суттєво зменшити. Для нашого ОСББ як одного з небагатьох у місті ми маємо ще додаткові витрати електроенергії на роботу дахової котельні, яка забезпечує гарячу воду та теплопостачання. Але такі витрати включаються у собівартість виробленого тепла, і кожен мешканець контролює своє споживання та, відповідно, намагається забезпечувати енергозберігання у квартирі», – зауважує Андрій Корнієнко, голова ОСББ «Пилипа Орлика, 8».

    Розрахунки за електроенергію тут будуть здійснюватися згідно з укладеною угодою між ОСББ та «Прикарпаттяобленерго» відповідно до виставлених рахунків,  уникаючи виникнення заборгованості, бо в іншому випадку це тягне за собою моментальне накладення штрафів та пені. Мешканці сприймають такі нововведення як додатковий стимулюючий фактор контролю за  власними комунальними рахунками. «Хочеш, щоб було тепло і світло в квартирі – не забудь вчасно оплатити рахунок!» – наголошує Корнієнко.

  • Подвійне навантаження

    Нововведення щодо розрахунків стосується не лише ОСББ, а й інших юридичних осіб, які є споживачами електроенергії, пояснює начальник управління житлової політики департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою виконкому Івано-Франківської міськради Геннадій Пономаренко. Оскільки ОСББ сплачують за спожиту в місцях загального користування електроенергію (на горищах, у підвалах, на сходових клітках), то до них також застосовуються попередні розрахунки. За даними департаменту, в Івано-Франківську створено 250 ОСББ.

    «Ініціатива щодо такої системи розрахунків належить не постачальнику електроенергії (у нашому випадку – «Прикарпаттяобленерго»),  це встановлено НКРЕ і відповідними документами. Наразі ми намагаємося вийти на так званий проміжний етап розрахунку. Для цього проводили розширену спільну нараду з керівництвом енергокомпанії, головами ОСББ, керівниками управляючих компаній, щоб знайти компроміс. Адже всі розуміють, що запровадження таких розрахунків буде доволі важким. Найменше це вдарить по тих ОСББ, які проводять розрахунки лише за приміщення загального користування, більше – по ОСББ, у яких непрямі розрахунки за спожиту електроенергію. Але поки діє таке законодавство, треба думати, як працювати у правовому полі і виходити з ситуації», – зауважує Пономаренко.

    Хоча більшість будинків в Івано-Франківську з прямими договорами, тобто мешканці сплачують за спожиту електроенергію самі. У місцях загального користування встановлений окремий лічильник, і оплата цих послуг входить у загальну вартість при сплаті рахунків за утримання будинку.

    «На нинішній день процедура виглядатиме приблизно так: юридична особа, в т.ч. ОСББ, має подати попередню пропозицію щодо ліміту. Раніше вони встановлювалися на рік наперед і споживач намагався не виходити за ліміти споживання. Нині цей ліміт буде встановлений на місяць наперед і розрахована оплата за нього. Якщо буде перебір або недобір електроенергії, буде проведений перерахунок. Проте досі не врегульоване питання з субсидіями та пільгами, законодавством не передбачена попередня оплата з відшкодуванням наданих пільг», – продовжує чиновник.

    Для ОСББ введення попередніх розрахунків створить певні незручності, адже наприкінці року необхідно буде сплатити за електроенергію фактично вдвічі більше – за спожиту попередньо і на місяць наперед. Єдиний плюс цієї ситуації у тому, що жителі будинків замислилися над питанням енергоефективності і раціонального споживання електроенергії у місцях загального користування. Як мінімум, проводиться заміна звичайних ламп розжарювання на діодні лампочки. Нововведення з розрахунками наклалося ще й на підняття тарифу на електроенергію на 30%. Якщо ОСББ сплачувало по 99 коп. за кВт/год, то нині це 1 грн. 29 коп. Для того, щоб спростити розрахунки для ОСББ з непрямими договорами, можна буде вести мову з «Прикарпаттяобленерго» про реструктуризацію боргів, підсумовує Пономаренко.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!