Невідкоригований генплан

  • Некомандна позиція

    8 грудня минулого року головний архітектор міста Володимир Гайдар пішов із займаної посади. На оперативній нараді міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків повідомив, що архітектор, який з липня 2014 року очолював департамент містобудування, сам написав заяву на звільнення.

    Володимир Гайдар не є членом команди політичної партії «Свобода», яка має найбільшу фракцію у міській раді, більшість у міському виконкомі, «свого» міського голову і секретаря міськради. І підтримки у раді стосовно принципової позиції у деяких питаннях колишній головний архітектор не здобув.

    «До влади в місті прийшла нова команда, у якої є своє бачення того, як має розвиватися місто, – говорить Володимир Гайдар. – Мав розмову із заступником міського голови, він сказав, що до мене є зауваження стосовно певних об’єктів. По кожному з них я міг пояснити ситуацію. Всі напрацьовані матеріали я передав профільному заступникові. Своє звільнення я розцінюю так, як мені сказали – у нової команди нове бачення, відмінне від тієї позиції, яку займав я на своїй посаді».

    11_2

    Одне з найважливіших питань, над якими працював Гайдар, – це новий генеральний план міста Івано-Франківськ.

    Нагадаємо, що попередній директор міського департаменту містобудування та архітектури Олег Гаркот втратив посаду і отримав два роки умовно через корупційний скандал, пов’язаний з тим-таки генеральним планом. Все тому, що Гаркот у приватному порядку, за чашкою чаю, намагався внести зміни до чинного генерального плану міста на користь забудовника…

    І справді – генеральний план Івано-Франківська потребує змін, адже розроблений він ще у 1978 році. Від того часу місто дуже змінилося. Впродовж кількох останніх років Івано-Франківськ займає топові позиції у рейтингах забудови міста. Відтак обсяги зелених насаджень та відпочинкових зон суттєво скоротилися. Коригування генплану здійснювалося ще у 1997 році і було затверджене рішенням сесії Івано-Франківської міської ради 3 липня 2001 року.

    У січні минулого року під час презентації скоригованого генплану Гайдар зауважив, що цей документ допоможе зупинити будівельну корупцію та хаотичну забудову міста. Мовляв, новий документ буде відкритим, а внести зміни до нього буде доволі складно. Для цього розроблена ціла процедура – відкрита, складна та багатоетапна.

    «За цей час дуже багато чого зроблено, головне, щоб ця тенденція продовжувалася. Новий генплан з 19 січня (2015 року – ред.) минулого року був виставлений у друкованому вигляді в холі міської ради, на сайті департаменту містобудування. Сказати, що хтось його не побачив, не висловив свої претензії, пропозиції, смішно. Крім законної процедури, яку ми чітко пройшли відповідно до законодавства, ми пройшли ще процедуру громадських обговорень – загалом їх було 14. Робота проведена серйозна і масштабна», – зауважив архітектор.

    Торік, презентуючи скоригований генеральний план Івано-Франківська, Володимир Гайдар наголосив, що документ допоможе зупинити будівельну корупцію. «Новий скоригований генплан буде відкритий і буде постійно висіти на сайті департаменту архітектури. Тобто внести зміни непомічено, десь там «попивши чаю», нікому не вдасться. А вносити зміни згідно з процедурою буде досить важко, бо вона відкрита, складна і багатоетапна», – сказав тоді головний архітектор.

    Отже, генплан пройшов усі необхідні процедури. Далі його слід подати на розгляд постійно діючої профільної депутатської комісії, яка відповідає за архітектуру та будівництво в місті. А після цього слід зробити експертну оцінку, яку роблять в Києві. І вже після неї генплан виносять на розгляд сесії міської ради.

    Втім, справа чомусь призупинилася. Громадський активіст Володимир Кушніренко пов’язує звільнення Гайдара із генпланом. «Нова влада захотіла змусити його розпочати процес, який суперечить усій тій титанічній праці, яку він робив протягом 2015 року, – каже Кушніренко. – Гайдар не погодився і подав заяву на звільнення за згодою сторін. Новий архітектор, переконаний, буде виконувати поставлені перед ним завдання».

    На думку активіста, це не означає, що його рішення і процеси, які він куруватиме, будуть сумнівні. Адже давати оцінку його діям можна буде тільки з часом. «Втім зрозуміло одне: новий архітектор буде відстоювати інтереси громади рівно настільки, наскільки в інтересах громади працюватиме міська рада і міський голова», – вважає Володимир Кушніренко.

    Час на доопрацювання

    У січні цього року місто отримало нового головного архітектора. Ним став Дмитро Нижник. Наразі департамент архітектури та містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради ліквідовують і уже створена нова структура з розширеними повноваженнями. Нову структуру зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців як «Департамент будівництва, архітектури і містобудівництва та культурної спадщини охорони культурних пам’яток».

    І як повідомив керівник новоствореного департаменту Дмитро Нижник, однозначної відповіді, скільки часу необхідно на коригування і прийняття змін до генплану, наразі немає.

    «Конкретизувати дату, коли буде прийнятий генплан, голослівно. Однозначно протягом цього календарного року заплановано великий шмат роботи в плані опрацювання, коригування документа. Маємо чинний генплан, на цьому етапі вносимо зміни, які раніше виносилися на громадські слухання, доносилися до жителів міста і доступні на сайті департаменту архітектури. Кожен може вносити свої пропозиції або висловлювати зауваження стосовно забудови міста, ми все це вислухаємо і винесемо на розгляд депутатського корпусу, постійно діючої комісії з будівництва, в компетенцію якої буде входити коригування генплану», – переконує Дмитро Нижник.

    А голова ліквідаційної комісії департаменту архітектури та містобудування Олег Баран стверджує, що перш ніж затвердити генплан, слід вирішити низку проблемних питань. Наприклад, облаштування зелених зон, адже міська влада вважає, що їх слід збільшувати.

    «Ми проведемо інвентаризацію зелених насаджень – це прибудинкові території, парки, сквери, територія вздовж річки. Після цього запропонуємо владі міста їх облаштування. Напрям роботи такий, якщо розробляється перепланування чи генплан, будемо проводити розрахунки, щоб на відповідній площі забудови були передбачені зелені насадження. Крім того, в центрі міста ми маємо історико-культурний ареал з окресленими межами. Коригуванню вони практично не підлягають, і тут мають бути свої правила забудови. Місто має своє обличчя, і його слід берегти. Тому не слід речі, які можна будувати в інших місцях, відтворювати в центральній частині міста», – зауважив Олег Нижник.

    Для нового головного архітектора міста буде два ключових завдання – ухвалення генплану та організація роботи держархбудінспекції у виконкомі, переконаний громадський активіст Тарас Случик.

     

    «Генплан – стратегічний документ для міста, який визначає його обличчя та є індикатором відповідальності міської влади, – каже Случик. – Важливо, щоб новий член команди мера, архітектор міста, проконтролював, щоб у генплані не намалювали забудови на теперішніх зелених зонах та не змінювали самовільно призначення земельних ділянок чи поверховості забудови».

    Головне, що у головного архітектора для цього є достатньо повноважень. А для того, щоб був високий рівень довіри до ухваленого документа, вважає громадський активіст, обов’язково ще раз провести громадські слухання в мікрорайонах міста – із якісним та завчасним інформуванням про це.

    І додає, що залишається багато питань щодо утвореної ще минулого року погоджувальної комісії для розгляду пропозицій та спорів щодо проекту генплану. Адже саме вона погодила зміну призначення ділянки з зеленої зони на багатоквартирну забудову біля міського озера. «Потрібно продовжити її роботу і, можливо, змінити склад», – міркує Случик.

     

    Щодо утворення держархбудінспекції у виконавчому комітеті, то тут важливо не лише обрати на конкурсній основі головного інспектора в місті, але й організувати передачу матеріалів від держархбудінспекції до новоутвореного структурного підрозділу виконкому.

    Відтак, наголошує активіст, міська влада буде мати можливість здійснювати перевірку виконання робіт, зупиняти самочинне будівництво, приймати в експлуатацію об’єкти. Тобто голова громади не зможе кивати на державу у разі незаконної забудови.

    Запитання без відповідей

    Ще у 2012 році, будучи секретарем міськради, Руслан Марцінків сприяв тому, щоб громадськість побачила генеральний план забудови міста. Хоча і змушений був визнати, що генплан свого часу не дотримувався, тому не відображає сьогоднішню ситуацію. У рекреаційних місцях постали багатоповерхівки, і, на його думку, доступ до генплану дозволить громаді контролювати хаотичну забудову Івано-Франківська.

    Наразі відповіді на запитання «Галицького кореспондента» щодо звільнення попереднього архітектора, призначення нового, завдань, які стоять перед керівником нового департаменту, термінів, коли буде доопрацьовано і почне діяти відкоригований генплан, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків не дав. Втім уже розуміємо, що впродовж найближчого часу жителі міста не зможуть вплинути на забудову дворів, скверів та рекреаційних зон, а несанкціоновані будівлі й далі матимуть шанс рости, як гриби після дощу.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!