Ніж у серце ні з того, ні з сього

  • Минув місяць після жахливої трагедії у Надвірнянському військово-спортивному ліцеї, коли ліцеїст, будучи напідпитку, зарізав ліцеїста. І хоча це дике вбивство сколихнуло всю область, батьки загиблого 14-річного юнака побоюються, що винному злочин зійде з рук і він не буде покараний.

    Родичі звернулися до ЗМІ з листом про допомогу, який ми публікуємо повністю:

    “Пише вам сім’я вбитого 14-літнього ліцеїста Богдана Данищука, учня Прикарпатського військово-спортивного ліцею. Дуже просимо вас допомогти нам і не лишатись байдужими до смерті нашого сина та брата. Кожен, хто знав Богдана, може про нього сказати лише хороше, він був надзвичайно добрий, порядний, милий. Він ніколи нікого не ображав. В нього було дуже багато друзів. Те, що сталося, сколихнуло всіх.

    На відміну від Богдана, за вбивцею Павлом помічалася агресія, і до цього часу вже було її проявлення. В нього був конфлікт у ліцеї, який також міг призвести до смерті. Але його батько, який працює в міліції, зробив все для того, щоб про це ніхто не дізнався і щоб Павло залишився у ліцеї. У зв’язку з цим йому дали час для виправлення у ліцеї до Нового року. Але, як ви бачите, це призвело до жорстокого вбивства.

    На даний момент його батько, знову ж таки, хоче, щоб його дитина залишилася безкарною. Завдяки своїм зв’язкам він намагається зробити все, щоб Павло не поніс ніякого покарання за вбивство.

    Найголовніше, що сам Павло не відчуває ніякої вини. Він, дивлячись в очі матері вбитого, з посмішкою сказав: «Так сі стало». І після цього, будучи в СІЗО, сидів у соціальних мережах, виставляючи статуси.

    Зараз його батько хоче купити довідку про те, що його син Павло психічно неврівноважений, щоб замість тюрми він відлежався у лікарні. А далі відправити його до матері за кордон.

    Також нам сказала прокурор, що за це вбивство Павлу загрожує всього 2 роки, якщо батько не купить йому довідку.

    Без вашої допомоги нам не обійтись. Невже можна вбити людину і не понести за це ніякого покарання?»

     ніж

    Бійка до смерті

    Усе трапилося швидко і несподівано недільного вечора, 29 листопада. Приблизно о 19 год. між двома другокурсниками Надвірнянського військово-спортивного ліцею стався конфлікт. Павло Новик накинувся на Богдана Данищука і завдав йому ножові травми, несумісні з життям. Хлопець помер на місці. О 19.35 від фельдшера Надвірнянської ЦРЛ до відділу поліції надійшло повідомлення, що в приміщенні медичної частини ліцею виявили труп ліцеїста 2001 р. н. з ознаками насильницької смерті.

    Так родину Данищуків спіткала негадана трагедія. Мама Богдана, Олена Сергіївна, й досі не може зрозуміти, як таке могло статися з її сином. Жінка розповідає, що син завжди мріяв стати військовим, що закладом, у якому навчався Богдан, вона була дуже задоволена. Синові подобалось там вчитися, він ніколи не скаржився, клас у нього був дуже дружний, Богдан товаришував з усіма. Класний керівник знав про все, що відбувалося у колективі, на батьківських зборах розповідав про кожного учня. Богдана навчили відповідальності, дисциплінованості, самостійності. Крім того, в ліцеїстів був високий рівень знань.

    У ліцеї збереглося відео смертельного інциденту. Мати загиблого переглянути його не змогла. Запис бачила її подруга Ірина Дворська, за словами якої, все відбулося майже миттєво і Богдан не мав шансу вижити.

    “Павло прибирав, Богдан з хлопцями сиділи на ліжку. Звуку під час запису не було. Педагоги розповіли, що Богдан зробив зауваження Павлові, що той погано мив підлогу – спершу слід було замести, а тоді вже мити. І відмовився прийняти зміну після такого прибирання. Павло відповів грубо, на що Богдан знову попросив його відповідальніше поставитися до прибирання. За кілька секунд Павло повалив Богдана на ліжко, встромив ножа прямо йому в серце. Богдан встав, зняв з себе одяг, подивився на груди, побіг. І впав. У медпункт відніс його однокласник. Врятувати його було неможливо, адже удар був прямо в серце”, – розповіла Ірина Дворська.

    Жінка знала Богдана з дитинства. Пригадує, що він був світлою, дуже доброю дитиною. Щирим, ввічливим, безконфліктним. Вважав, що все можна вирішити мирно. У нього були хороші стосунки з мамою, завжди її слухав, радився, допомагав у всьому.

    “Це просто неймовірна втрата, словами важко передати. Я дуже любила цю дитину, хотіла, щоб мій син виріс схожим на Бодю, був таким же гарним і послушним. Жодного поганого слова про нього сказати чи згадати не можу. Він поважав і маму, і всіх, кого знав. Бабусям на вулиці допомагав носити сумки, в магазині розмовляв з людьми. Був дуже уважним, цікавився всім. У його кімнаті безліч макетів літаків. Він хотів закінчити ліцей, стати військовим і вступити навчатися на пілота”, – продовжила пані Ірина.

    Літати хлопцеві не судилося. Його друзі після трагедії на своїх сторінках у соціальних мережах поставили фотографії свічки на чорному фоні. “Не заросте ніколи та стежина, що провела Тебе в останню путь. Похилиться зажурена калина, і добрим словом люди пом’януть. Лебединим пухом Тобі земля і Царство Небесне”, – написав друг загиблого Саша Сайник у соцмережах.

     

    Схильність до насильства

    Надвірнянський військово-спортивний ліцей функціонує вже 20 років, нічого схожого раніше тут не траплялося.

    “Це було неочікувано ні для працівників, ні для мене особисто, – каже директор ліцею Микола Мартинюк. – Павло Новик не відзначався неординарною поведінкою, агресивністю. Між хлопцями можливі незначні конфлікти, адже вони у підлітковому віці і перебувають у стінах ліцею цілодобово, але стосовно Новика жодних зауважень чи скарг до мене не надходило. Класний керівник, черговий педагог чи психолог не повідомляли про дії хлопця, які потребували мого втручання. Характеристика його з попереднього навчального закладу була бездоганною. Ми вимагаємо сертифікат від психіатра та нарколога, це все є в особовій справі Павла. Вчився хлопець посередньо, особливо не вирізнявся з-поміж решти. Можливо, у нього була якась схильність до насильства, адже як не намагаюся зрозуміти, що відбулося – не можу. Між учнями трапився конфлікт на побутовому рівні, який закінчився трагедією. До того ж, хлопець носив при собі ніж. Залишити його в шафі або серед особистих речей він не міг – педагоги постійно перевіряють їх. Павло так і пояснив, що носив його через те, що інакше ніж забрали б”.

    Інформацію щодо того, що Новик вживав алкоголь, директор спростовує. Мовляв, вживати спиртні напої в закладі суворо заборонено, за це відраховують. І педагоги постійно стежать за дітьми, тож такі випадки є поодинокими.

    Як розповів Іван Будзак, голова комісії, яка займається розслідуванням цього випадку, у Павла була позитивна характеристика, відтак дуже важко пояснити природу такого його вчинку. І психолог, і класний керівник кажуть, що хлопець вчився не дуже успішно, але стверджують, що агресії за ним не спостерігалося. Наразі вдалося встановити, що Новик дуже холоднокровно сприйняв події того дня, без хвилювання розказував про те, що трапилось. Лише коли прийшла його мама, розплакався.

    Можна припустити, що поведінка хлопця пов’язана з його минулим. Павло родом з Миколаєва, батьки його багато працювали, вечері хлопець часто залишався сам. Дружив з різними компаніями, ходив по барах, нічних клубах. Одна з версій, чому хлопця віддали навчатися у закритий військовий заклад за сотні кілометрі від дому, – він міг вдома щось серйозне накоїти і навчання в ліцеї було для нього виховним моментом, зауважує Іван Будзак.

     

    Висновок психологів

    Наступного дня після смертельного випадку, коли сприйняття ситуації в учнів загострене, у ліцеї розпочалась перевірка. Троє методистів Івано-Франківського обласного центру практичної психології і соціальної роботи провели анкетування 30% учнівського складу закладу.

    “В опитуванні взяли участь 106 респондентів – учні 9-11 класів. Серед них 65 дев’ятикласників, адже саме на цій паралелі навчалися обидва хлопці. Учні восьмих класів участі в опитуванні не брали, оскільки при вступі практичним психологом закладу проводиться ретельне дослідження агресії, психологічних розладів, емоційних коливань, залежностей та інших девіацій учнів, тож проводити анкетування повторно не було сенсу. Крім того, у дітей, які перший рік навчаються, проходив адаптаційний період у закладі і повноцінної відповіді б не було”, – розповіла методист центру Лілія Крикун.

    Фахівці провели ґрунтовне діагностичне дослідження за методикою Басса-Дарки щодо проявів агресії, негативу, відчуття провини і насилля в колективі. Результати показали, що 75% опитаних вважають, що проблеми насилля (фізичного, психологічного, сексуального чи економічного) в колективі не існує. Поодинокі респонденти виокремили крик, лайку, образу, що є проявами вербального насильства. Крім того, як показали результати, довіра до працівників закладу дуже висока.

    “Якщо вести мову про заклад, тут навчаються діти підліткового і раннього юнацького віку, коли характерна боротьба за соціальний статус лідера серед однолітків. У цей період діти схильні до боротьби, змагального ефекту. Особливо у військовому закладі, де властивий певний рівень агресії. Нам вдалося з’ясувати, що індекс агресивності у закладі становить 45,3%. Такий показник притаманний дітям підліткового віку, свідчить про закономірні особливості розвитку дітей у цей період. Якщо б він був аж надто низьким, можна було б розцінювати відповіді як неправдиві. Загальний індекс ворожості в ліцеї становить 21%, це нижче середнього. Якщо зважити на те, що діти у закладі перебувають цілодобово, в одному середовищі і суперечки між ними є природними, то показники дуже хороші”, – зауважила психолог, методист центру Тетяна Глуханюк.

    Оцінку ситуації, яка призвела до летального випадку, фахівці центру давати не беруться. Пояснюють, що ні з підозрюваним, ні з його батьками не спілкувалися. Не бачили і відео з місця злочину. Можливо, хлопець діяв у стані афекту чи відреагував на вербальну агресію. Рік тому хлопець проходив ретельну психологічну перевірку перед вступом у заклад, і за цей час не могло відбутися серйозних особистісних змін, вважає психолог.

     

    Від семи до 15-ти

    Прокуратура Надвірнянського району проводить кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 (умисне вбивство) Кримінального кодексу України.

    “У цій справі триває досудове розслідування, наразі воно ще не завершене, проводяться слідчі дії. Після того матеріали будуть погоджені з прокуратурою і скеровані до суду. Експертиза показала, що ліцеїст перебував у стані легкого алкогольного сп’яніння. За фактом убивства, скоєного неповнолітнім, порушена кримінальна справа за ч.1 ст.115 ККУ, яка передбачає позбавлення волі строком від семи до 15-ти років”, – інформувала начальник сектора комунікації Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області Мирослава Белдик.

    Як повідомила начальник сектора кримінальної міліції у справах дітей ГУ НПУ в області Алла Бойчук, перші три дні після інциденту Новик був у Надвірній, а нині перебуває у слідчому ізоляторі в Івано-Франківську.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!