Новий міст, новий сквер, відремонтована вулиця та високий індекс міста

  • Перша половина вересня для Івано-Франківська виявилася насиченою значущими подіями. Оприлюднені результати дослідження «Індекс конкурентоспроможності міст України (ІКМ) 2021», які про­вела Програма Агентства США з міжнародного розвитку USAID «Кон­курентоспроможна економіка України» спільно з українськими партнерами, вивели наше місто на друге загальноукраїнське місце в рейтингу аналітиків. Вони оцінювали економічний клімат у 45 містах за такими показниками, як лідерство міської влади, підтримка розвитку бізнесу, публіч­но-приватний діалог та ре­сурси для розвитку за підсумками 2021 року. Франківськ набрав 65,41 бала зі 100 можливих, поступившись першим місцем Хмель­ницькому (67,65) і випередивши Львів (64,75). А за сприятливим бізнес-кліматом та ефективним еко­номічним урядуванням наше місто серед обласних центрів було третім після Хмельниць­кого і Тернополя. Також Фран­ківськ продемонстрував один із найвищих в Україні рівнів підтримки інновацій.

    Отож, наше місто продовжує утримувати лідерські позиції в Україні за показниками соціально-економічного розвитку. Нагадаємо, рівно рік тому в рейтингу журналу «Forbes Україна» експерти на­звали Івано-Франківськ найкращим в Україні для ведення бізнесу серед міст із населенням у понад 90 тисяч осіб.

    Високе реноме нашого міста в Україні в останні кілька років, можливо, теж відіграє певну роль у тому, що центральна влада стала більш прихильною до Івано-Франківська. Добрі новини з Києва минулого тижня привіз міський голова Руслан Марцінків. Будівництво нового моста на Пасічну через річку Бистрицю Солотвинську включили до програми Президента України «Велике будівництво».

    «Вчора був у Києві, було багато зустрічей у декількох міністерствах, в Офісі Президента. Є позитивна новина. Є розуміння і підтримка Президента України, що міст потрібно добудувати і його здати наступного року», – повідомив на своїй фейсбук-сторінці Руслан Марцінків минулої п’ятниці, 10 вересня. За його словами, до кінця цього року на будівництво моста пообіцяли виділити з державного бюджету 100 млн грн, а наступного року для його завершення — ще 300 млн грн.

    Тим часом у районі нового моста вже кілька тижнів триває ремонт старої вулиці Надрічної і приступають безпосередньо до будівництва транспортної розв’язки. Крім проїзної частини, на Надрічній облаштують тротуари, ділянку для паркування автомобілів, вздовж всієї вулиці встановлять освітлення, 270 метрів дощової каналізації та 224 метри водопроводу. На виконання цих робіт спрямували 60 млн грн торішнього траншу із держбюджету. А на реалізацію проєкту транспортної розв’язки з міського бюджету планують виділити 100 млн грн, які використають на облаштування під’їзних доріг, дамби та дороги на вулицю Хіміків.

    Міський голова Руслан Марцінків наголошує, що стара Надрічна і транспортна розв’язка – це «надзвичайно складна робота, яка потребує дуже швидкого виконання». Щоб не створювати незручностей мешканцям, ремонт вулиці поділено на три частини. «Зараз підрядник працює на першій частині – від переїзду до вулиці Промислової. Друга частина – від Промислової до Княгинина, і остання – від Княгинина до магазину «Пако», – розповів начальник УКБ Івано-Франківської міської ради Роман Галіпчак. За його словами, уже робиться «корито», потім укладуть щебеневу основу і після того — три шари асфальту, причому вже цього року планують застелити нижні шари, щоб дати проїзд транспорту. Стару Надрічну використовуватимуть як об’їзну дорогу на час будівництва транспортної розв’язки до нового моста.

    Майбутній міст на Пасічну, безперечно, стане в історії Івано-Франківська одним із найбільших інфраструктурних проєктів не лише часів незалежності. А місто тим часом успішно реалізує і чимало невеликих соціальних проєктів. 5 вересня в мікрорайоні БАМ урочисто відкрили новий сквер, який стане гарною зоною відпочинку для тутешніх мешканців. Як повідомив Руслан Марцінків, на свято Покрови Пресвятої Богородиці в місті планують відкрити ще один новий сквер, а нині триває закладання скверу в Драгомирчанах у рамках бюджету участі. Як відомо, очільник Франківська задля створення комфортного відпочинкового простору для жителів і гостей міської громади півтора місяця тому запропонував облаштувати 200 нових скверів.

    А цієї неділі святкувала свою велику перемогу — урочисте відкриття після ремонту — маленька вулиця Черемшини неподалік вокзалу. Її мешканці змогли об’єднати свої зусилля та увійшли до числа переможців цьогорічної програми «Бюджет участі», отримавши право на фінансування 1,5 млн гривень із міського бюджету на ремонт своєї вулиці. І завдяки цьому вулиця Черемшини нині вже нічим не нагадує себе колишню розбиту. «Те, до чого не доклав зусиль, потім не цінуватимеш», — слушно антитезою прокоментував Руслан Марцінків на своїй фейсбук-сторінці успіх згуртованих мешканців вулиці Черемшини, які змогли на рівних конкурувати з багатолюдними вулицями за кошти бюджету участі і фактично самі дали раду своїй розбитій вуличці.

  • «Загалом у нашій міській територіальній громаді сьогодні завершується ремонт близько трьох десятків дворів, які мають бути зроблені до кінця року. Деякі з них — ще на початковій стадії, але більшість уже фактично завершені», – зазначив міський голова Руслан Марцінків під час огляду ходу облаштування прибудинкової території на вулицях Гвардійській, 5–7 і Петлюри, 5, 5а, 7, 7а.

    Упорядковування життєвого простору франківців триває і на вул. С. Бандери, 14, вул. Сахарова, 33, вул. В. Стуса, вул. Національної Гвардії (у межах вулиць Коновальця і Львівська), вул. Ольги Басараб. На завершальній стадії — роботи на вул. Автоливмашівській у Хриплині. Раніше уже завершено роботи на вул. Сорохтея, 16, 16а і 28-30.

    Ще однією соціально значущою подією минулого тижня стало відкриття нового комунального центру позашкільної освіти «КУТ» у мікрорайоні БАМ. Це вже 14-й за рахунком і найбільший у Франківську площею (1000 кв. м) заклад позашкільної освіти для малечі міста та із прилеглих до нього Крихівців. На різні гуртки та студії вже записалось більше тисячі школярів. Цей сучасний позашкільний заклад відкрито завдяки спільним зусиллям бізнесу та влади на умовах пайової участі: ремонт взяв на себе забудовник — компанія «Вамбуд», а за технічні моменти та придбання необхідного обладнання відповідала міська влада.

    І того ж 10 вересня у Франківську сталася ще одна знакова подія гуманітарного характеру — запрацював мобільний павільйон нової єесівської програми грантів «House of Europe» («Дім Європи») для креативних українців, стартувавши двогодинним концертом просто неба відомого українського гурту «ДахаБраха». Учасників проєкту обирали під час відкритого конкурсу. Івано-Франківськ потрапив до четвірки переможців, обійшовши 150 інших українських міст. Тож і третім після Миколаєва та Кам’янець-Подільського він прийняв мобільний павільйон, який став тимчасовим представництвом «Дому Європи». У Франківську партнером цього проєкту стала платформа «Тепле Місто».

    Програма ЄС «House of Europe» фінансує стажування, навчальні подорожі, нетворкінги, резиденції та інші форми професійного обміну, підтримує творчу кооперацію та співпрацю між українцями і їхніми колегами з ЄС у галузі культури та креативної індустрії.

    Мирослав СТЕФАНЦІВ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!