Обрані

  • Як відбувався відбір на посаду заступників голови ОДА

    Нещодавно новий очільник Івано-Франківської ОДА Денис Шмигаль офіційно представив своїх заступників. Обирав їх, зважаючи на професіоналізм та відсутність схильності до корупційних схем.

    Хто саме допомагатиме очільнику ОДА здійснювати урядову політику на Прикарпатті, дізнавався «Галицький кореспондент».

     

    Тести і перевірка на корупцію

    Офіційне представлення заступників Дениса Шмигаля відбулося 16 вересня. Ними стали Василь Івасик, Дмитро Романюк та Світлана Онищук. Керівником апарату наразі залишився представник попередньої адміністрації Роман Маланій, першу заступницю голова також не змінив – на посаді втрималася Марія Савка. Кожен з них проходив співбесіду у голови ОДА, а потім – в Офісі президента.

    «Претендентів на посади було вісім. Всі вони проходили подібний до проєкту ЛІФТ шлях: з кожним із них були співбесіди, кожен проходив тестування, зокрема і психологічні тести, і перевірку на знання законодавства. Частина не пройшла випробувань, хоча це були також достойні люди і кандидати. Щодо кожного з них мені, звичайно, давали рекомендації, але я не особливо зважав на поради і лобіювання, заступників собі відбирав особисто», – пояснює Шмигаль.

    Голова ОДА зазначає, що новопризначені керівники зараз активно знайомляться з ситуацією на Івано-Франківщині у різних сферах.

    Розмір заробітної плати заступника коливається в межах 20-34 тисяч гривень – залежно від стажу та обов’язків. Голова ОДА каже, що при двох працюючих у сім’ї така сума дозволяє повноцінно утримувати родину. Вона є вищою від середньої, для рівня області це хороші зарплати. А от чи вистачить їм цих коштів, щоб не піддатися на корупційні спокуси, – це питання до кожного з них зокрема.

    «Вважаю, що зарплата має бути достойною і такого розміру, щоб не дати людині спокуситися на якусь корупційну пропозицію. Коли я сюди йшов, то називав президенту певний рівень зарплати, який має бути у голови та заступників, щоб ті могли годувати сім’ю і не піддатися корупції», – пояснює Шмигаль.

    До речі, кожного претендента перевіряли за певною процедурою правоохоронні органи та спецслужби. Частину людей, за словами голови ОДА, відхилили саме тому, що вони не пройшли перевірку на причетність до корупційних схем.

    Кого обрали заступниками

    При призначенні нових заступників голови ОДА також звертали увагу на відсутність у них скандальних історій. «Токсичних» людей вирішили не брати.

    «Для мене це теж важливий параметр: щоб людина не була токсичною, щоб не було у суспільстві несприйняття. Щоб про заступника не ходило чуток, а ще гірше – не було офіційних справ про корупцію тощо», – каже Шмигаль.

    Новообрані заступники, а також ті, що залишилися на своїх посадах, і справді не встигли відзначитися у скандалах.

    Перший заступник голови облдержадміністрації Марія Савка виконувала обов’язки очільника ОДА з 11 червня, коли президент звільнив з посади Олега Гончарука. Вищу освіту вона здобула у Львівському політехнічному інституті за спеціальністю «автомобільні дороги», інженер-будівельник. Раніше вона була директором департаменту агропромислового розвитку Івано-Франківської обласної державної адміністрації. З жовтня 2016 року стала першим заступником голови ОДА.

    Як перший заступник вона запам’яталася тим, що заспокоювала публіку замість голови ОДА, коли до будівлі облдержадміністрації увірвалися сотні розлючених протестувальників з Косівщини та Надвірнянщини, які вимагали грошей для ремонту дороги «Яблунів – Делятин». Марія Савка прийняла їх у своєму кабінеті і заспокоювала до прибуття голови.

    Також на посаді залишився Віталій Федорів. Він близько року був заступником у колишнього голови, зараз йому довірили більше напрямів для роботи. Зокрема, до охорони здоров’я, яку він курував раніше, йому додали сфери культури та релігії, спорту, а також питання виплати заробітної плати працівникам установ, які фінансуються з місцевих бюджетів.

    Раніше Віталій Федорів був заступником начальника Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області та заступником директора департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації.

    Шмигаль каже, що збирав інформацію про цю кандидатуру у всій області, негативних коментарів не знайшов. Схвальні відгуки залишали користувачі на сторінці Дениса Шмигаля у Фейсбуці також після його призначення.

    Питаннями економічного розвитку і транспорту, міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій, освіти, науки та молодіжної політики займатиметься Дмитро Романюк. Кандидат економічних наук. Радник з питань інвестицій юридичної компанії “MORIS GROUP”, голова Наглядової ради компанії з управління активами “MG Invest”.

  • Романюк запам’ятався прикарпатцям з його студентських часів. У 2004 році 17-річний студент-економіст Дмитро Романюк жбурнув яйцем у Віктора Януковича, тодішнього прем’єр-міністра та кандидата у президенти. Тоді повідомляли про «колаптоїдний стан», «загрозу здоров’ю» внаслідок «патологічних змін після удару» і про «черепно-мозкову травму» Януковича, а в результаті комічне падіння кандидата дуже вплинуло на його рейтинг перед виборами.

    Після співбесіди його добре охарактеризували також у Верховній Раді та в Офісі президента. В економічній сфері він спеціаліст із науковим багажем знань, а ось питання освіти, науки тощо стануть для нього своєрідним викликом.

    Світлана Онищук отримала пропозицію стати заступником, коли зайшла у кабінет познайомитися із новопризначеним головою ОДА. Погодилася не одразу, спершу попросила час на роздуми.

    Онищук має майже 10-річний досвід управлінської роботи. Вона доктор наук з державного управління, до свого призначення була начальником Міжрегіонального управління Національного агентства України з питань державної служби у Чернівецькій, Івано-Франківській і Тернопільській областях.

    Заступниця вестиме питання реформи з децентралізації, соціального захисту, пенсійного забезпечення та зайнятості населення, захисту прав дітей і соціального захисту учасників та ветеранів АТО/ООС.

    Також заступником обрали Василя Івасика. Він старший за інших заступників і має досвід роботи в силових структурах. Юрист, офіцер із вищою спеціальною освітою. Викладач кафедри повсякденної діяльності військ та тилового забезпечення Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного.

    За словами голови, сфери його діяльності на посаді заступника дуже непрості, тому людина має бути «із характером та з короткою комунікацією із правоохоронними органами». Він займатиметься питаннями будівництва, ЖКГ, містобудування та архітектури, екології і природних ресурсів, лісового та мисливського господарства, розвитку доріг, оборони, мобілізації і правоохоронної роботи.

    Співбесіда і нові виклики

    Кожен із заступників вестиме кілька блоків питань. Деякі з них будуть цілком нові. Скажімо, Віталію Федоріву тепер доведеться поєднувати управління сферами культури та спорту, оскільки відбулася реструктуризація на рівні міністерства.

    Віталій Федорів був перепризначений на посаду і зауважив, що має багато невтілених ідей у тих напрямках, якими займався раніше. Щодо нових блоків він теж має певні думки.

    Його знайомство з новим головою відбулося під час офіційного призначення. Згодом було кілька ознайомчих нарад, на яких кожен розповів, чим займався і які має плани на майбутнє.

    «У структурі ОДА я працюю ще з 2001 року. Коли дізнався, що можна взяти участь у конкурсі на продовження виконання обов’язків заступника, я не вагався, бо маю багато нереалізованих ідей і планів. За перший час на цій посаді я чітко зрозумів, які є проблеми, які будуть виклики», – каже Федорів.

    В охороні здоров’я новий заступник вважає своїм обов’язком долучитися до її успішного завершення, щоб кожен відчув зміни і вони були позитивні.

    У питаннях спорту чоловік теж обізнаний, адже є засновником кількох спортивних ГО та сам колись був футбольним арбітром.

    Зі сферами культури та релігії теж стикався. Вважає, що розвитком культури в області слід займатися дуже активно, а от втручатися у релігійні справи не потрібно – потрібна підтримка та повага. Оскільки на Прикарпатті чимало сакральних об’єктів і в ОДА назвали наступний рік роком доріг, то до святинь дороги мають бути в гарному стані, вважає Федорів.

    Його співбесіда і тестування в Офісі президента тривали близько півтори години. Каже, комісія була сформована з фахівців.

    «Треба було знати законодавство країни, вміти застосовувати ці знання у профільних напрямках. Були завдання також на психологічну готовність отримати посаду. Все пройшло добре», – пригадував Віталій Федорів.

    Отже, гучних скандалів з новими заступниками не було, на хабарах їх не ловили, свою роботу вони обіцяють виконувати добре. Чи вистачить їм сили, заробітку і бажання, зможе показати лише час.

    Марта БАРАНЕЦЬКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!