Одні працюють, інші – чекають

  • В Україні потроху послаблюють карантин, відновлюють свою діяльність підприємства, установи та організації. Щоправда, не всі…

    З 22 травня до 22 червня уряд запровадив в Україні так званий адаптивний карантин.   Обмежувальні заходи послаблено, в тому числі й на Прикарпатті.

    Зокрема, уряд дозволив проведення спортивних та релігійних заходів, запуск міського і приміського транспорту в межах однієї області, діяльність готелів (без ресторанів). З 25 травня можна відвідувати заклади дошкільної освіти. Після публікації постанови Кабміну відповідні рішення прийняли місцеві комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

    Але полегшення карантину не означає його закінчення, тому у всіх сферах, де дозволили пом’якшення, все ще треба дотримуватись встановлених рекомендацій.

    Громадський транспорт

    Чи не найбільше чекали втомлені карантином люди на відновлення роботи громадського транспорту. В Івано-Франківську його вирішили запускати в повному обсязі не з 22 травня, а з 25-го. До цього в місті вже курсували маршрутки і тролейбуси, але в режимі спецперевезень. Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прогнозував, що у приватних фірм, які надають послуги з пасажирських перевезень у місті, можуть бути проблеми через ймовірну нерентабельність.

    Керівник міського управління транспорту і зв’язку Андрій Гіглюк пояснив, що 25 травня не працювали три автобусні маршрути: №23, №29 та №31. Їх обслуговує один приватний перевізник. Працівники підприємства під час карантину були у відпустках, наразі вони тільки вийшли на роботу і готуються розпочати перевезення з 1 червня.

    «У транспорті люди займають виключно сидячі місця. Ми повідомили всіх перевізників про те, що за порушення правил перевезення – штраф 17 тисяч гривень.  Вони видали свої внутрішні розпорядчі документи і повідомили всіх своїх працівників про відповідальність», – наголосив Гіглюк.

    Керівник комунального підприємства «Електроавтотранс» Віталій Голутяк додав, що 25 травня на вулиці міста виїхали 40 комунальних автобусів та 36 тролейбусів – як і було до карантину. За дотриманням обмежень у транспорті слідкують у міру можливості.

    У перший робочий день на деяких маршрутах не спостерігалось скупчення пасажирів. Проте були такі, де людям бракувало місця. «Якщо немає сидячих місць, водій просто зупиняє посадку», – підкреслив Голутяк.

    Церкви

    Прессекретар Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ, отець Володимир Лукашевський нагадує, що пом’якшення карантину не означає його закінчення. Зараз церква, як і низка інших інституцій, помалу повертається до нормального ритму життя. Але священнослужителі просять парафіян дотримуватимуть рекомендацій органів державної влади. Душпастирі нагадують про два декрети, які видав Архієпископ і Митрополит УГКЦ, Владика Володимир Війтишин. Перший звільняє вірних від фізичної присутності на богослужіннях.

    «Хто має потребу, той може приходити на спільну молитву за умови дотримання правил карантину. Але якщо хтось відчуває слабкість і перебуває у зоні ризику, може і надалі дивитись служби онлайн, і гріха від того не буде», – наголошує Володимир Лукашевський.

    Другий декрет стосується звільнення від сповіді. Сповідатися радять при першій нагоді після карантину. Однак, якщо священника хтось просить провести певний обряд, він не зможе відмовити і зробить все відповідно до вимог.

    Уряд дозволив людям відвідувати церкви, проте основне обмеження – на 10 квадратних метрах має бути не більше, ніж одна людина. Лукашевський пояснює, що це важко контролювати під час богослужіння. Але церковна обслуга (причет) має дивитись, скільки осіб зайшло у храм, якщо буде забагато – проситимуть слухати службу на вулиці.

    «Якщо є можливість, то адміністрація храму може поклеїти на підлогу відповідні стрічки, як це зробили у супермаркетах, аби вірянам було зручніше орієнтуватись у безпечній відстані», – каже отець Володимир.

    У перші вихідні після послаблення карантину кількість людей у храмах збільшилась. Пояснюють це тим, що люди втомились сидіти вдома і скучили за службами. Також в УГКЦ кажуть, що причастя зараз відбуватимуться так само, як і під час строгого карантину.

    «У соціальних мережах траплялись відео причастя біля різних храмів. Але ніхто не звертав уваги, що біля одного священника був другий. Він після кожного причасника дезінфікував ложечку. Так і буде надалі», – пояснює Володимир Лукашевський.

    Садки

    Не менше чекали франківці відкриття садків. Вони в Івано-Франківську запрацюють з 1 червня. Їх має бути 10: ДНЗ №14 «Кристалик», ДНЗ №16 «Сонечко», ДНЗ №17 «Ромашка», ДНЗ №18 «Зернятко», ДНЗ №22 «Світанок», ДНЗ №23 «Дударик», ДНЗ №24 «Котигорошко», ДНЗ №35 «Вишиванка», ДНЗ №36 «Віночок», Початкова школа ім. Софії Русової.

  • Директор міського департаменту освіти та науки Ігор Максимчук каже, що наразі цього буде достатньо. За потреби готові відкривати ще. Все залежить від кількості дітей.

    Відповідно до рішення МОЗ та головного санітарного лікаря України, садки треба забезпечити антисептиками, одноразовими рукавичками, масками, безконтактними термометрами тощо. На ці речі доведеться на місяць витрачати близько 800 тисяч гривень. І це не враховуючи харчування, зауважує Максимчук.

    Чиновник переконує, що до 1 червня ДНЗ будуть готові до відкриття та дотримання у них всіх правил. А їх чимало. Наприклад, батьки мають заходити на територію садка в масках, дітям на вході мірятимуть температуру, а загалом її вимірюватимуть чотири рази на день. Також у дошкільному закладі постійно мають проводити вологе прибирання, дезінфікувати поверхні та дверні ручки. Групи між собою повинні якомога менше контактувати.

    «Завдання важкі. Ми будемо проводити онлайн-навчання для вихователів та керівників ДНЗ», – наголошує Ігор Максимчук.

    Супермаркети

    Пом’якшення карантину торкнулось і великих супермаркетів. Ще 25 березня міська комісія з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій зобов’язала великі магазини вимірювати на вході відвідувачам температуру. Заступник начальника управління торгівлі Тарас Слободян каже, що з 22 травня в місті вирішили скасувати цю вимогу. «Інформацію ми донесли до керівників всіх великих супермаркетів. Але якщо хтось хоче продовжувати температурний скринінг, то ми не можемо заборонити це робити», – зазначив чиновник.

    Станом на 25 травня більшість великих продуктових магазинів перестали вимірювати температуру відвідувачам, але у супермаркетах «Сільпо» та «Велмарт» все ще не пропускали покупців, не пересвідчившись, що вони здорові. У «Велмарті» й надалі це робитимуть для безпеки.

    Ті, кому все ще не можна

    Уряд обіцяє, що з 1 червня в Україні запрацюють спортивні зали та фітнес-центри, відновляться залізничні перевезення та міжобласні пасажирські перевезення автомобільним транспортом тощо. З 10 червня мали б відновити діяльність заклади харчування, яким дозволять приймати відвідувачів у приміщеннях, бо наразі працюють тільки літники. Ймовірно, тоді ж запрацюють і заклади культури. З 15 червня хочуть відкрити аеропорти. Звичайно, все це працюватиме за умови дотримання певних правил.

    Під забороною все ще залишається робота торгово-розважальних центрів, театрів, кінотеатрів тощо. Прогнозують ще довге обов’язкове носіння масок у громадських місцях.

    Антикварня «Шпиндель» літника не має, тож роботу свою ще не відновила. Щоправда, власник ресторану Михайло Зінько вважає, що літник бізнес не врятує. Послуги доставки у «Шпинделі» також не пропонують, оскільки у них готують страви традиційної кухні, які треба з’їдати одразу. «Наскільки я знаю, доставка також не впливає на ситуацію, ресторатори працюють у мінус», – наголошує Зінько.

    Найбільші збитки від карантину ресторан отримав через зіпсуті продукти, в які раніше вклали гроші. Також за цей час антикварня нічого не заробляла. Тепер власник переживає за своїх людей, які понад два місяці сидять вдома без зарплати.

    «Планують ресторани відкрити 10 червня. Ця дата вже переноситься четвертий раз, тому не факт, що так і буде. Але ми намагаємось людей підбадьорювати», – зауважує Михайло Зінько. Він додає, що ресторан готовий до роботи завжди, навіть якщо відкриватись скажуть завтра.

    Власниця кінотеатру «Люм’єр» Лідія Шкрібляк розповідає, що вони теж чекають дозволу на відкриття свого бізнесу. «Для кінотеатрів це, здається, один із найскладніших моментів. Їх запускають в останню чергу», – каже вона.

    Однак часу в «Люм’єрі» не гаяли і вирішили зробити оновлення. Зокрема, покращили систему звуку та кондиціонування, оновили крісла, відреставрували технічне обладнання, зробили санітарні побілки тощо. Зараз займаються переплануванням, розширенням і повним ремонтом санвузлів та гардеробу.

    Всі зали кінотеатру готові приймати глядачів. Але, за словами Шкрібляк, дистриб’ютори перенесли багато прем’єр і, відповідно, зменшився контент. «Та є фільми, з якими кінотеатри недопрацювали. Наприклад, наші українські «Черкаси», «Толока», – зазначає власниця кінотеатру.

    Лідія Шкрібляк додає, що наразі важко порахувати, скільки коштів втратив її бізнес через карантин. Підбиватиме підсумки уже після нього. Каже, що великий плюс – приміщення вони не орендують. Поки що працівники перебувають у відпустках, а ремонти роблять за рахунок майбутніх доходів.

    Людмила ОЛЕНЮК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!