Олег Дунаєвський

  • Мозаїка – це картини, що пишуться для вічності. Такими словами відомого італійського художника Доменіко Гірландайо розпочинається альбом робіт івано-франківського майстра з мозаїки Олега Дунаєвського. Хлопець відкрив свою студію мозаїки три роки тому. Перед тим опановував ремесло протягом чотирьох років в Італії – у професійній школі мозаїки, яка відома в усьому світі. Тепер він чи не єдиний в Україні, хто створює мозаїку як за класичними, так і за новітніми європейськими техніками.

    Тоді Олег приїхав у гості в Італію і, гуляючи вулицями під час екскурсії, був вражений неймовірною красою мозаїки. Рішення прийняв за десять хвилин – хоче досконало володіти майстерністю мозаїки і зробити Івано-Франківськ осередком її розвитку. «В мене була можливість залишитися в Італії і там працювати з мозаїкою, – каже іванофранківець. – Але я хочу популяризувати це мистецтво в рідному місті».

    До того часу хлопець був далеким від мистецтва, здобув освіту у сфері автоматизованих систем, кілька років працював інженером-системотехніком. Про мозаїку знав лише з типових радянських зупинок, але те видовище і близько не нагадувало високий рівень сучасних технік, які побачив за кордоном.

    Повернувшись додому, Олег одразу відкрив майстерню. Поки що працює сам. Уже неодноразово набирав групи для навчання, аби потім сформувати свою команду, однак у більшості людей захоплення мозаїкою не виходить за межі арт-терапії або ж просто бажання спробувати щось нове.

    У роботі Олег використовує природні матеріали (мармур, камінь) і штучні – смальту (спеціально скло, яке виготовляють для мозаїки). Всі матеріали замовляє в Італії, бо в нас штучні не виробляють – немає попиту. А серед природних – скупий вибір.

    Через високу вартість матеріалів і філігранність виконання готова мозаїка коштує немало. Під час роботи Олег відчуває себе ювеліром. «Матеріал розколюється на дрібні частинки спеціальним молотком, і обов’язково на пеньку, – пояснює майстер. – Важливо розколоти шматки потрібного розміру і форми, які потім клеяться на якісний клей для плитки. Мозаїка потребує багато часу. Це заняття не дуже підходить для хобі, лише найтерплячіші можуть собі його дозволити. Наприклад, аби створити картину розміром 20 на 20 см, початківцю потрібно близько 40-50 годин. Якщо говорити про об’ємні речі, то необхідна команда виконавців, бо самотужки я це робитиму роками». Олег мріє створити якийсь цікавий мозаїчний виріб для міста і вже має певні напрацьовані проекти.

  • Хлопець виконує мозаїку лише на замовлення, бо дуже важко заздалегідь вгадати чужі вподобання. Замовляють роботи навіть з-за кордону.

    «Як на мене, мозаїка – унікальна річ, – каже майстер. – Такі вироби можуть зберігатися століттями або й тисячоліттями. Я бачив мозаїки, яким дві тисячі років, і вони в ідеальному стані».

    Наталя МОСТОВА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!