Побори чи добровільні внески?

  • 20 гривень на потреби групи, 250 на заміну вікон, 50 гривень за аналіз. Навчальні та медичні заклади Івано-Франківська, як і у всій Україні, перетворились на напівприватні структури. Форма власності ніби державна, але послуги платні. І якщо причини ще можна зрозуміти, адже державних грошей на освіту і медицину справді не вистачає, то методи збору цих коштів з громадян викликають багато запитань. Українська Галицька Партія спробувала з’ясувати ситуацію.

    Добровільно-примусово

    Добровільно-примусові побори запроваджені практично у всіх школах, садочках, лікарнях та поліклініках міста. Називаються вони «благодійними внесками». Тобто людина сама мала би вирішувати, скільки грошей давати і чи давати взагалі. Але батьків чи пацієнтів не просто ставлять перед фактом «платіть!», а й оголошують конкретну суму, яку треба внести. Щоб якось легалізувати ці кошти і зменшити обурення громадськості, при державних закладах освіти і медицини почали активно створювати благодійні організації (фонди). Саме на їхні рахунки надходять кошти громадян і навіть можна отримати чек про оплату. Наприклад, за інформацією Департаменту освіти Івано-Франківська, такі організації існують при 22 садочках та 33 школах. За такою ж схемою працюють і медичні заклади міста.

    Сам п’ю, сам гуляю

    В УГП зазначають, що ідея, в принципі, хороша, але, як це притаманно українським реаліям, втілена із грубими порушеннями і тому викликає великі сумніви. Активісти дослідили лікарні та школи Івано-Франківська і виявили, що керівники так чи інакше задіяні у розподілі фінансів благодійних фондів у шести навчальних закладах міста та двох лікарнях. Активісти говорять про явні ознаки, коли одні і ті ж прізвища трапляються і серед керівництва закладу, і серед керівництва фонду. Ймовірно, в деяких школах, садочках і лікарнях прямі зв’язки із фондами прикриті третіми особами, які діють в інтересах закладів, припускають у партії.

    Такі кишенькові фонди дозволяють керівникам закладів управляти величезними фінансами на свій розсуд. За дослідженнями Інституту аналітики та адвокації, у 2014 році рекордсменом за благодійними внесками серед медичних закладів міста стала обласна клінічна лікарня, якій вдалось зібрати з громадян 19 млн. грн. Для порівняння, у сусідніх Чернівцях у 2014 році всі заклади охорони здоров’я зібрали 7,5 млн. грн., а в Тернополі – 5,6 млн. грн. До слова, керівником благодійної організації при лікарні із промовистою назвою “Фонд захисту медико-соціальних інтересів працівників і сприяння діяльності установ охорони здоров’я” є заступник головного лікаря Володимир Синоверський. Цікаво, чиї інтереси захищає цей фонд?

    У Центральній міській клінічній лікарні Івано-Франківська головний лікар Тарас Масляк є керівником благодійної організації “Лікарняна каса МЕДІФ”, до того ж, разом із своїм заступником Володимиром Вовчуком цю “касу” заснував. У тому ж 2014 році нею освоєно 2 млн. грн.

    Звітують заклади про використання коштів неохоче. УГП подала запити до декількох садочків і шкіл. У відповідь отримала, що така звітність – це конфіденційна інформація. Хоча за законом це не так. Небажання звітувати також породжує сумніви щодо раціональності використання коштів.

    1

  • Мовою закону

    Юрист Івано-Франківської організації УГП Андрій Боднарчук застерігає керівників, що стаття 24 Закону України «Про благодійництво та благодійну організацію» забороняє як конфлікт інтересів, щоб директор закладу і директор благодійного фонду була одна і та сама особа. Одна людина не може виступати від імені благодійної організації та від імені отримувача благодійної допомоги. “Також нагадую, що благодійні внески не є обов’язковими і сплачуються добровільно. А от вимагання грошей – це вже стаття Кримінального кодексу України. Кожен може надавати посильну допомогу, орієнтуючись на свої можливості. Нікого не можна змусити сплачувати конкретні суми за конкретні послуги. Це вже виходить за рамки добровільності”, – застерігає Андрій Боднарчук.

    Також юрист пояснює, що, скажімо, педагогічні працівники не мають права безпосередньо збирати кошти. Це грубе порушення Закону України «Про освіту». Це ж стосується і медичних працівників. Благодійні внески можуть надходити до благодійного фонду через банківську установу.

    Допомагайте розумно

    Українська Галицька Партія закликає батьків допомагати школам і садкам у законному руслі. Аби діяльність фондів відбувалась прозоро, необхідно, щоб їх засновниками виступали самі батьки, право розпоряджатись коштами фонду теж мали виключно батьки, а не працівники навчальних закладів. А директори шкіл і садочків мають постійно звітувати про використання коштів фонду. Так виникатиме мінімум запитань, а батьки будуть впевнені, що їхні кошти справді пішли на потрібні цілі.

    Також активісти пропонують громадянам у випадку вимагань збоку працівників державних установ сплатити благодійний внесок звертатись до офісу УГП в Івано-Франківську: пл. А. Міцкевича, 8, офіс 17, або за телефонами: (066) 715 45 18, (098) 367 58 43.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!