«Політику мають замовляти люди»: Роман Безсмертний у Франківську пояснив, чому вірить українцям і не сприймає існуючу українську державу

  • Майбутній кандидат в Президенти України Роман Безсмертний сьогодні зустрівся з франківцями. У своєму виступі політик означив головні питання для українців в контексті дискусії «Якої ми хочемо України». І запропонував спільно дати на них відповідь.

    Загроза «апельсинової дольки»

    «Політику мають замовляти люди, коли йдеться про управління державою», – вважає Роман Безсмертний. «На жаль, українська політика все більше перетворюється на шоу, і її первинний зміст «політика як мистецтво управління державою» втрачається. Людям нав’язують телевізійне шоу, яке не дає відповіді, як вирішувати проблеми. Таким чином втрачається зв’язок між суспільством та політикою. В Україні на даний час стався майже повний розрив між суспільством і державою. Людина зайнята виживанням, а інститути влади працюють на забезпечення своїх внутрішніх потреб і не реагують на замовлення громадян. В результаті громадяни все частіше запитують себе, для чого їм така держава», – означив ситуацію Роман Безсмертний.

    Цей розрив – між громадянами і державою, – є на сьогодні найбільшою загрозою для України, вважає Безсмертний. Він може призвести до краху державних інститутів і втрати державності.

    «Як учасник процесу державного управління,  в 2015 році я був вражений кволістю і неспроможністю державної системи та її інститутів продукувати ефективні рішення. Якщо сьогодні не сформувати відповіді на запити суспільства, передовсім у питаннях безпеки, бізнес-клімату, викорінення корупції та соціальних питань, то прірва між державою і суспільством буде продовжувати зростати. Спочатку це погубить державу, а потім подробить і суспільство. Україну вже починають щипати з усіх боків. У міжнародних стосунках такий підхід називається «доктриною апельсинової дольки» і до України її застосовували вже декілька разів, коли розривали країну на шматки. Побачивши цю повну інституційну неспроможність держави, я прийняв рішення кандидувати в Президенти. І почав зустрічатися з людьми, щоби спільно сформувати відповідь на запитання хто ми і якої хочемо України», – пояснив Роман Безсмертний.

    Вагатися і роздумувати, коли маєш досвід і знаєш, як діяти – найнебезпечніший стан і найбільша помилка, вважає політик.

    «Сьогодні я вірю більше суспільству і людині, ніж державі. Дуже люблю українців і не сприймаю існуючу українську державу, бо вона побудована цілком неправильно. На моє переконання, ми втратили час, коли треба було змінювати державу інституційно. У 2005 році ми цей шанс упустили. Тепер треба міняти засади держави. Це означає йти на перезаснування. Сьогодні перед нами стоїть вибір: або свідоме розумне перезаснування держави, або чергова революція», – каже Безсмертний.

    Політик наголошує, що настав час керуватися розумом, а не емоціями. Аргументом до цієї тези є, за його словами, кількість зброї на руках в українців. Якщо до початку війни у населення було 1 млн. 200 тис. одиниць мисливської зброї, то на сьогодні українці мають близько 6 млн. одиниць нелегальної зброї. «Всі розуміють, що за цим стоїть. Наступна революція не буде вже ані Помаранчева, ані Революція Гідності, а щось цілком інше. Зараз питання стоїть так: чи залишиться Україна як держава і якою вона буде. Тож питання безпеки для українців лежить не в теоретичній площині».

    Війна і зброя

    Як майбутній кандидат в президенти Роман Безсмертний уважає помилкою, що в 2014 році не був прийнятий закон про правовий режим воєнного стану. «Мужність прийняття рішення це професійна річ», – зазначає політик. Теперішню ООС на Донбасі він уважає війною і принципово публічно так називає військові дії.

    На сьогодні залишається актуальним введення воєнного стану на окремих територіях вздовж кордону України з Росією, вважає Роман Безсмертний. «В цьому сенсі я не розрізняю Росію і Білорусь, – пояснив він. – Білорусь залучила поліцейський контингент Російської федерації для охорони громадського порядку і кордону з Україною. Через три тижні після цього у нас трапилася Ічня. Закликаю робити висновки. Не розумію, чому на 5 році війни у нас не введений воєнний стан на обмеженій території – вздовж кордону України з Росією, Білоруссю та Придністров`ям».

    Посилити армію та гарантувати безпеку громадян може, на думку Безсмертного, прийняття закону про територіальну оборону. І в контексті цього – закону про зброю.

    «На сьогодні у 40-тисячному війську некомплект 7 тисяч, в основному це офіцери і контрактники. Тільки цього року недобір – 1300 чоловік. Це ілюструє питання безпеки і оброни. Що з цим робити? Організувати територіальну оборону. Не виключаю, що війська тероборони мали би включати і козацькі громадські структури. Натомість ми маємо 5-ий рік вагань, чи приймати відповідний закон. Таке саме із законом про зброю. Нас лякають, що зброя це фактор провокації. Ні, це відгомін тоталітарного страху держави перед людиною. Демократичні держави світу стоять на тому, що право володіння зброєю – це право людини на захист. Зброя є фактором стримування агресії, а не провокації. Тільки так це питання має розглядатися в Україні. Маємо розуміти, що не тільки армія забезпечує оборону. Оборону забезпечує і громадянське суспільство», – озвучив свою позицію майбутній кандидат в Президенти.

    Корупція і людина

    Роман Безсмертний не прихильник теперішньої реформи із ОТГ – він вважає її скоріше невдалим експериментом влади. Але політик підтримує децентралізацію як таку із основною ставкою на місцеві повноваження та бюджети, оскільки бачить у концентрації фінансового ресурсу в центрі основу для корупційних дій. Механізм лікування такої «хвороби», за його словами – усунення причини, і позбавлення чиновників з центру можливості «сидіти на потоках».

    Такий підхід у політика і до решти проблем у «роботі» держави. Причина, на його думку, в тому, що державна система все ще продовжує «тягнути совок» і не ставить людину в центр державного устрою. Державні інститути не орієнтовані на обслуговування громадянина. «Просто реформувати і лагодити вже нічого неможливо, – вважає Безсмертний. – Треба створювати все з нуля. Будувати. Перезасновувати державу».

    «Вільна людина – сильна держава», – такий девіз кандидата в Президенти Романа Безсмертного.

    Перезаснувати державу майбутній кандидат в Президенти пропонує через нову Конституцію. Політик пропонує єдиний легітимний шлях для оновлення Основного закону – прийняття Конституційного акту. Перехідний період для цього – три роки. «За цей час можна підготувати кадри, ухвалити нову модель держави та втілити її. Це дасть можливість Україні за три роки отримати оновлену політичну та економічну системи», – заявив Роман Безсмертний.

    На зустрічі з франківцями політик поміж іншим зізнався, що давно хворіє. «Хворію ідеєю «Велика Україна», яка може бути реалізована за принципом «де українці, там і Україна», – повідомив майбутній кандидат у Президенти. Франківці підтримали цю позицію оплесками.

    Роман Безсмертний – політик, дипломат, один з авторів Конституції України 1996 року. Народний депутат кількох скликань. У 2005 році – віце-прем`єр-міністр України. Працював послом у Білорусі. Був представником України в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на сході України у 2015-2016 рр. Безпартійний.

    29 травня 2018 року заявив про намір брати участь у виборах Президента України. За його словами, «втомився підносити патрони тим, хто не вміє стріляти».

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!