Посад багато – охочих мало

  • В Івано-Франківській ОТГ обирають директорів навчальних закладів

    Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради оголосив конкурс на посаду директора у 14 навчальних закладах – ліцеях і гімназіях об’єднаної територіальної громади. 2 червня відбулося перше засідання конкурсної комісії, на якому розглянули подані документи та прийняли рішення про допуск претендентів до другого етапу конкурсу.

    Подавалися не всі

    Як пояснює заступник директора Департаменту освіти та науки Наталія Микула, причиною оголошення конкурсу стало те, що всі директори цих навчальних закладів досягли пенсійного віку і з ними минулого року було укладено трудові угоди терміном тільки на один рік. 30 червня 2021 року термін дії договорів закінчується.

    «Закон України «Про освіту» пише, що з тими директорами, які минулого року вже були пенсійного віку, було укладено контракт на рік. 30 червня термін дії контракту минає. Закон їм дає право, якщо вони хочуть бути далі на посаді, подавати документи на новий конкурс, і якщо вони переможуть, то матимуть право бути призначеними на шість наступних років. Хтось із директорів знову пішов на конкурс, а є і такі, що вже не подавалися», – говорить посадовиця.

    Тому і було оголошено конкурс відразу в 14 освітніх закладах Івано-Франківської об’єднаної територіальної громади.

    Підтвердити знання державної мови

    Головними кваліфікаційними вимогами до учасників конкурсу були громадянство України; вільне володіння державною мовою; вища освіта не нижче магістра; стаж педагогічної або науково-педагогічної роботи не менше трьох років; організаторські здібності, стан фізичного і психічного здоров’я, що не перешкоджає виконанню професійних обов’язків.

    Серед доволі довгого переліку документів, які повинен подати на конкурс претендент (а це заява, резюме, копія трудової книжки, мотиваційний лист, довідка про проходження психіатричного огляду), був документ, що підтверджує вільне володіння державною мовою. Якщо щодо інших документів у членів комісії не виникало питань, то необхідність підтверджувального документа про володіння українською мовою викликала зацікавлення.

    «Таким документом, згідно з роз’ясненнями Міністерства освіти і науки України, може бути документ про закінчення вищого навчального закладу, у якому вказано предмет «українська мова» чи «ділова українська мова». Якщо у претендента у додатку до диплома такого предмета немає, то тоді він може представити атестат про загальну середню освіту. Якщо це жінка і атестат був виданий на дівоче прізвище, тоді кандидатка додає ще копію свідоцтва про шлюб», – пояснює Наталя Микула.

    «Цей закон писався для всієї України. У нас є східні терени, де є російськомовні школи, і там знання української мови апріорі для законодавця було важливим. Тому, можливо, це менше стосується нас, але є чинні законодавчі норми. Це треба розуміти», – додає директор департаменту освіти і науки міськради Ігор Максимчук.

    Допустили всіх

    На 14 вакантних місць документи подали 20 кандидатів. Усіх їх, за результатами засідання конкурсної комісії, яку очолив секретар міської ради Віктор Синишин, було допущено до наступного етапу.

    У ліцеї імені Івана Пулюя на посаду претендує чинний директор закладу Мирослав Бідичак.

    За посаду керівника ліцею №1 змагаються директорка Любов Мурга та вчителька початкових класів ліцею Галина Глушко.

    У ліцеї №5 єдиний претендент Ярослав Олексин, який очолює навчальний заклад ще з 1994 року.

    Очолити ліцей №7 мають бажання відразу троє освітян: Зоряна Галас – наразі безробітна, а раніше працювала у ІМЦ Департаменту освіти та науки, Леся Кушнір – заступниця директора з навчально-виховної роботи ліцею №18, та Оксана Румак – директорка дитячо-юнацького пластового центру.

    Продовжити роботу на посаді директора ліцею №11 має бажання Наталя Романишин.

    У ліцеї №18 також єдиний претендент – досвідчений освітянин Дмитро Чміль, який наразі й очолює навчальний заклад.

    У ліцеї №19 на посаду директора претендує Оксана Борович – професорка кафедри управління та адміністрування Університету Короля Данила.

    Ліцей №23 імені Романа Гурика – Василик Микола Дмитрович, чинний директор ліцею.

    На посаду керівника ліцею імені В’ячеслава Чорновола документи подала Наталя Бартків, яка зараз працює на посаді заступниці директора з навчально-виховної роботи ліцею №21.

    Найбільше претендентів на посаду директора Вовчинецької гімназії – відразу чотири. Тут балотуються Петро Павлюк – чинний директор Вовчинецької гімназії; Наталія Сологуб – вчителька англійської мови ліцею №11; приватний підприємець, громадський діяч, у минулому – викладач Прикарпатського університету Ігор Ткач, а також вчителька української мови та літератури ліцею ім. І. Пулюя Наталія Рущак.

  • Колодіївську гімназію хоче й надалі очолювати чинний директор Ольга Семанюк.

    Каміннецька гімназія має двох претендентів. Це Руслана Непеляк – раніше працювала на посаді головного спеціаліста відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму Переріслянської сільської ради ОТГ, а також Наталія Гаманюк – вчителька хімії та біології гімназії.

    На посаду директора Радчанського ліцею документи подала Марія Гречанюк, яка і зараз керує навчальним закладом.

    Нема охочих

    Єдиним закладом освіти, очолити який не знайшлося охочих, є Узинська гімназія.

    «Ми вперше стикаємо з ситуацією, коли ніхто не подав документи на зайняття посади. Директор навчального закладу Микола Монюк вже 35 років працює на цій посаді, він пенсійного віку і не хотів далі подаватися, сумнівався. Іншої мотивації не знаю», – пояснює Ігор Максимчук.

    Відтак, згідно з чинним законодавством, комісія визнала конкурс таким, що не відбувся.

    «Про проведення повторного конкурсу рішення має прийняти засновник, міська рада. Там буде призначений конкурс, коли закінчиться контракт із чинним директором. Тобто після 30 червня, згідно з законом, буде призначений виконувач обов’язків, який і виконуватиме тимчасово функції керівника закладу», – додав Максимчук.

    Спершу будуть тести

    Далі кандидати будуть представлені педагогічним колективам навчальних закладів, пройдуть тестування на знання профільного законодавства, вирішення ситуативного завдання та публічної презентації державною мовою перспективного плану розвитку освітнього закладу.

    «Згідно із Законом України «Про освіту» Департамент освіти і науки повинен організувати знайомство з колективом. Вже усіх допустили, далі ми готуємо офіційний наказ, і розпочинається знайомство з колективами. Департамент освіти опрацює графіки проведення знайомств із колективом. Кожному буде повідомлено про час їх проведення», – пояснює Наталія Микула.

    Після представлення колективу комісією буде визначено час, коли претенденти складатимуть іспит на знання нормативно-правової бази, а це 200 питань.

    «Усі питання у тестовій формі. Є спеціальна комп’ютерна програма, яка методом випадковості вибере 40 питань для кандидата, і він за комп’ютером відповідатиме на них. Відразу ж комп’ютер автоматично видруковує результат», – зазначає посадовиця.

    Усі бали можна буде побачити

    Окрім цього екзамену, у кандидатів буде ще і вирішення ситуативного завдання.

    «Претенденти мають вирішити якусь проблемну ситуацію, яка начебто виникла у навчальному закладі. Тут потрібно знати дитячу психологію та інші соціальні питання. Ці завдання, згідно з чинним профільним законодавством, готує департамент освіти і науки. Вони запечатуються у конверти, і кандидат витягує їх, як білет на екзамені», – говорить Наталія Микула.

    Якщо людина за знання нормативно-правової бази та вирішення ситуативного завдання набирає більше 50% правильних відповідей, то вона автоматично допускається далі.

    Наступний етап – публічна та відкрита презентація державною мовою перспективного плану розвитку закладу загальної середньої освіти та надання відповідей на запитання членів конкурсної комісії у межах змісту конкурсного випробування.

    «За презентацію мають набрати не менше 30 балів. І тоді визначатимуть переможців за сумою балів. Кожен член комісії має картку, на якій голосуватиме, під підпис. Усі бали можна буде побачити», – пояснює освітянка.

    Директори навчальних закладів мають бути призначені до 30 червня.

    Марія ЛУТЧИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!