Проблемний маршрут

  • Приміське село Чукалівка залишилося без сполучення з обласним центром. Раніше цим маршрутом курсували міські автобуси, на роботу яких люди постійно нарікали. Зрештою, місто розірвало угоду з перевізником, а область так і не уклала її з іншим. У відчаї люди перекрили дорогу і таки добилися свого.

    Місту цвинтар, селу – автобуси

    Чукалівка розташована всього за декілька кілометрів від Івано-Франківська. Тут знаходиться міське кладовище, онкодиспансер та психіатрична лікарня. Відтак вже давно існувала негласна домовленість між Івано-Франківською міськрадою та Чукалівською сільрадою про те, що оскільки тут є кладовище, то мерія забезпечуватиме автобусне сполучення з містом. Тож у Чукалівку їздили міські маршрутки, і це було зручно як для селян, так і для містян.

    Однак згодом через кладовище і землю між жителями села та міською радою розпочалися конфлікти. Вже кілька років гостро стоїть питання розширення меж міського кладовища. Оскільки воно межує із земельними паями селян, то ритуальна служба здійснює поховання вже на них. Спочатку господарям надсилали листи з проханням віддати землі, щоб збільшити територію місцевого кладовища. Хоч люди не погоджувалися продати ділянки за тими цінами, які їм пропонували, але ритуальна служба забрала ці землі під поховання без їхньої згоди.

    Марія Коваль, власниця земельної ділянки, яка прилягає до міського цвинтаря, два роки тому отримала лист від ритуальної служби з проханням віддати пай під поховання. А коли приїхала на ділянку – побачила могили. Ховають померлих і на інших наділах мешканців Чукалівки.

    Сільський голова Михайло Курій розповідає, що люди мають право власності на земельні ділянки і можуть розпоряджатися ними на власний розсуд. Якщо мешканці були не згідні продати міській раді землю, але там проводять захоронення, то обласна рада зобов’язана їм надати інші ділянки в межах області.

    «Зараз у людей забрали п’ять ділянок, але не викупили їх. Обласна рада також не дала їм інші ділянки. Тільки нещодавно міська рада затвердила виплати людям», – зазначає війт.

     Зворотна реакція

    Роками до Чукалівки їздили міські автобуси. Однак після транспортної реформи, яка відбулась у січні 2016 року, вони курсували невчасно та в меншій кількості, а іноді їх годі було дочекатись. Тож мешканці постійно скаржились управлінню транспорту та зв’язку на недобросовісного перевізника.

    Зрештою, людям почав вриватися терпець, і 8 серпня на оперативну нараду до міського голови Руслана Марцінківа завітав сільський голова Михайло Курій. Він пояснив, що громада незадоволена тим, як перевізник «Корида транс» виконує домовленості, та погрожує перекрити дорогу, якщо автобуси не будуть справно їздити.

    Однак замість того, щоб зобов’язати перевізника дотримуватися графіків, Руслан Марцінків запропонував розірвати з ним договір та припинити перевезення до Чукалівки. «Міськрада пішла назустріч громаді, розробивши до Чукалівки маршрут, який взагалі не мав туди їздити. Я розумію, що по маршруту №47 є питання, але ви належите до Тисменицького району, тому у вас мав би бути приміський автобус, а не міський. Перевізнику не вистачає водіїв», – наголосив мер та запропонував війту створити свій маршрут.

    Заступник мера Олексій Кайда додав, що місто взагалі може зняти цей маршрут, якщо люди будуть ще й погрожувати. «Не можна говорити мовою ультиматуму, треба сісти і нормально це обговорити», – підкреслив він. Зрештою, міський голова дав доручення начальнику управління транспорту і зв’язку Олегу Ганчаку опрацювати питання розірвання договору з перевізником на цьому маршруті.

     

    Втратили порозуміння

    Заступник начальника управління транспорту та зв’язку Андрій Гіглюк також пояснив, що згідно з законодавством, організатором перевезень на автобусних маршрутах, які виходять за межі міста, є облдержадміністрація. Тож, оскільки Чукалівка належить до Тисменицького району, міська рада не має здійснювати перевезення туди.

    «Виконавчий комітет прийняв рішення скасувати цей маршрут і подав листа в ОДА для проведення конкурсу. Так, колись ми обслуговували ці перевезення, виконавчий комітет йшов на компроміс з жителями, бо розумів, що вони працюють у місті. Зараз, щоб нормалізувати і узаконити це все, ми прийняли таке рішення. До кінця вересня на маршруті працював один автобус, а з жовтня ми припинили перевезення», – наголосив Гіглюк.

    Також він зазначив, що цей маршрут виявився нерентабельним через велику кількість пільговиків. Оскільки в перевізника не було достатньої кількості водіїв, то він почав продавати автобуси. Однак, каже, щоб забезпечити доїзд мешканців до кладовища, виконавчий комітет  розробив спеціальний маршрут «Вокзал-Чукалівка». Тож вже наступного тижня на вихідних цим маршрутом курсуватимуть три автобуси.

     Терпець урвався

    Попри те, що ще в серпні міськрада попередила, що розриває договір з перевізником і перевезеннями тепер має займатися ОДА, на початку жовтня мешканці опинилися без сполучення з обласним центром. Люди звинувачують у цьому сільського голову Михайла Курія. Мовляв, замість того, щоб вирішувати питання, він пішов у відпустку.

    Кожного дня до облцентру з Чукалівки їздить приблизно 300 людей. Це не тільки дорослі, а й діти, які в місті навчають у школах та ходять у садочки. У селі, яке нараховує 1700 жителів, дошкільного закладу немає, а школа – тільки початкова. За словами мешканців, через Чукалівку курсують автобуси за маршрутом «Радча-Іваниківка», однак вони неохоче зупиняються тут.

  • 2 жовтня жителям Чукалівки увірвався терпець, і вони перекрили дорогу в селі. Таким чином люди хотіли привернути увагу до наболілого питання. Мешканка села Марта Остап’як пригадує, що в сільраді їм обіцяли, що з 1 жовтня буде пробний автобус.

    «Зараз ми з маленькими дітками ходимо на зупинку до онкодиспансера, але це дуже далеко. У нас одна вимога – нам потрібне сполучення з містом і графіки руху. Коли перевізник «Корида транс» виграв тендер, то підписав угоду, що на маршруті буде п’ять автобусів, але їхав один, інколи – два, а тепер взагалі ніякі не їздять», – пояснює жінка.

    Вона зазначає, що ще раніше мешканці проводили збори в Народному домі та запрошували туди перевізника. Він говорив, що немає водіїв і маршрут нерентабельний.

    «Зараз наш сільський голова, не вирішивши це питання, пішов у відпустку і поїхав за кордон. Ми його питали, коли будуть автобуси, але відповіді так і не отримали. Він голова, брав на себе зобов’язання і мав його виконати. Ми зібралися на нараду і будемо перекривати дорогу доти, поки нам не скажуть, коли буде сполучення з містом», – підкреслила Марта Остап’як та додала, що якщо вимогу людей не почують, то вони перекриють надвірнянську трасу.

    Мати трьох дітей Марія Янківська розповідає, що кожного дня її дочка-п’ятикласниця доїжджає до школи №21, а менші дітки їдуть у садок. Однак нести двох дітей півгодини на зупинку до онкодиспансера чи в кінець села вона фізично не може.

    «Зі старшою дитиною я ходжу разом на маршрутку №41. У нас по тій дорозі бігають зграї собак, тому без нагляду вона не може йти. Дитина неодноразово телефонувала і казала, що за нею біжить собака і вона боїться сама йти», – продовжує жінка.

    Вона не розуміє, чому всі говорять, що маршрут №47 нерентабельний. Каже, що зранку люди так набивалися в автобус, що він по дорозі вже нікого не брав та зупинявся тільки, щоб висадити пасажирів. Пані Марія пригадує, що ще до транспортної реформи в село курсувало три автобуси зі сполученням «Чукалівка-Вокзал» та п’ять – «Чукалівка-Каскад».

    «Ми зверталися до сільського голови, а він вже до міського голови. Але Руслан Марцінків сказав, що наше село не є приміським, та розірвав угоду з перевізником. Чому ж тоді до Хриплина та Черніїва їздять міські маршрутки? На сільському рівні питання з транспортом не вирішується, на міському та обласному також. То хто його зможе вирішити? Ми ніби й близько до міста, а їздити немає чим», – зітхає Марія Янківська.

    Бібліотекарка Марія Шібель зазначає, що сільська рада подала документи на обласний конкурс перевезень пасажирів. Однак рада вказала місця, де повинні бути зупинки, але не прописала графік та інтервал руху, тому ці документи не включили на конкурс.

    До протесту та перекриття дороги 2 жовтня долучилися навіть діти. «Ми не маємо чим їхати зранку до школи. Мусимо йти півгодини на зупинку. Деколи через це запізнюємося на уроки, і вчителі сварять нас. А як ми маємо добиратися взимі, коли буде холодно і темно? Дехто вчиться в другу зміну», – зазначила семикласниця Настя.

     

    Сполучення таки буде

    Сільський голова Чукалівки Михайло Курій розповідає, що дотримав усі свої обіцянки, а от ОДА, яка обіцяла, що з 1 жовтня буде пробний маршрут, – ні. Однак 3 жовтня він був в обласному відділі транспорту та спілкувався з перевізником, який готовий надати два автобуси на їхній маршрут. З 4 жовтня щогодини автобус вже курсуватиме за пробним графіком. Вартість проїзду – 6 грн., діти зможуть їздити безкоштовно, а пенсіонери матимуть тільки два пільгових місця.

    «Сільська рада готова відшкодовувати перевізнику певні кошти, якщо йому буде нерентабельно їздити на таких умовах. 18 жовтня відбудеться конкурс на визначення постійного перевізника, а наразі буде тимчасовий. Я був у відпустці і перервав її спеціально, щоб вирішити питання з перевезенням», – підкреслив війт.

    Також він зазначив, що маршрут №47 був нерентабельний, однак міська рада відмовлялась відшкодовувати йому кошти за пільговиків, а сільська рада не мала на це юридичного права. Тому зрозуміло, що перевізник не захотів їздити собі в збиток.

    Заступник директора департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Сергій Подошва пояснив, що забезпечити перевезення не так просто. Мовляв, є підготовчий процес, який необхідно пройти.

    Він розповів, що згідно з правилами, автобус мав би їхати попри кладовище, через Драгомирчани до автостанції №3. Однак в департаменті розуміють, що такий маршрут нікому не потрібний. В інших випадках схему руху потрібно узгоджувати з органами місцевого самоврядування. Тож наразі з міською владою погодили, що автобуси будуть рухатися по вулицях Коновальця, Січових Стрільців, Лепкого, Вочинецькій, Привокзальній, Залізничній. А звідти по вулицях Незалежності та Коновальця назад до Чукалівки.

    «4 жовтня навряд чи автобус буде вже їхати, а 5 жовтня мав би бути на маршруті. Я чув, що з 1 жовтня місто обіцяло припинити сполучення з Чукалівкою. Але ми не можемо просто так взяти і запустити автобус, бо є процедура», – резюмував Подошва.

    Наталя ДЕРКЕВИЧ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!