Санаторії кидають на поталу

  • Міністерство охорони здоров’я взяло курс на жорстку економію. В зоні ризику – хворі на туберкульоз, зокрема діти.

    Держава відмовляється від протитуберкульозних санаторіїв та планує передати їх під місцеву опіку та фінансування. У «чорному списку» три таких оздоровниці та, крім них, Прикарпатський центр репродукції людини. Для обласного бюджету їхнє утримання є доволі проблематичним.

    Унікальний заклад

    Санаторію «Косів» 120 років. Він розташований у селі Смодна, за кілька кілометрів від Косова. Понад півстоліття тут оздоровлюють дітей після туберкульозу. Гірське повітря, майже 10 гектарів унікальних лісів та три гектари дендропарку лікують без пігулок. Та це не єдине зелене оздоровлення, яке практикують тут.

    «Зрізаємо паростки пшенички, вона проростає вісім днів, замочуємо її в холодну водичку і промиваємо», – медсестра пропускає жмут соковитої зелені через спеціальний прес, знизу цівкою тече темнозелена рідина. Це сік паростків пшениці – унікальне джерело хлорофілу, містить усі вітаміни групи В, чимало макро- та мікроелементів, здатних допомогти при багатьох важких недугах. Малечі «кров рослини» дають пити для зміцнення імунної системи.

    Унікальний санаторій працює з 1891 року. Його фундатор Аполлінарій Тарнавський лікував тут еліту з усієї Європи від ожиріння. Новаторськими методами Тарнавський був відомий далеко за межами України, тому в санаторії і нині шукають виняткові способи лікування, як-от не зовсім традиційне оздоровлення соком паростків пшениці.

    У 1939-му санаторій оголосили «народним курортом», тому Тарнавський через два роки змушений був емігрувати. Пізніше тут розмістився військовий госпіталь. Півстоліття тому санаторій отримав новий профіль — у ньому почали лікувати захворювання верхніх дихальних шляхів.

    Тож дітей оздоровлюють кисневими пінками, аромо- та спелеотерапією, спеціальними хвойними ваннами, готують фіточаї, роблять масажі і навіть лікують у діжках.

    Санаторій може прийняти дві сотні пацієнтів. На оздоровлення приїжджають діти з усієї України, влітку – групами.

    «У нас танцюристи, спортсмени, гімнасти, акробати. Ми привезли своїх діток, аби лікувати верхні дихальні шляхи. Адже що таке танці – діти, в першу чергу, мають правильно дихати», – пояснює Світлана Горбенко. Разом з трьома вихователями з Кам’янського Дніпропетровської області вона привезла на оздоровлення два десятки дітей. Каже, що у кількох починався бронхіт, заклало ніс та був кашель. Тиждень інтенсивних процедур та жодного медичного препарату – і хвороба відступила. «Я дітям не даю жодних ліків від кашлю, обходимося процедурами, які прописав лікар», – розповідає жінка.

    Дніпропетровські діти – танцюристи, вони увесь час проводять на стадіоні. Поруч сцена, спортивні зали, усе в оточенні магнолій, кипарисів, тюльпанового дерева, плюща та гінкго білоба. Тож в санаторії вони не лише оздоровлюються, а й тренуються.

    bankrot-2015«Війна» з туберкульозом

    Попри щорічну боротьбу з туберкульозом, кількість хворих не зменшується, вона зростає. Тому в санаторії людно у будь-яку пору року. Тут є школа, і діти оздоровлюються без відриву від навчання.

    До того ж, корекцію в роботі закладу внесла анексія Криму. Два роки тому Україна втратила унікальні оздоровниці на півострові. Тому до 160 ліжок, які були в санаторії, Міністерство охорони здоров’я наказало додати ще 50. Кількість місць збільшують у час тотального скорочення ліжок, і це мало би щось означати…

    Та фінансувати дитячий заклад профільне відомство з 1 січня наступного року вже не буде. Тиждень тому головному лікарю «Косова» Юрію Плав’юку з МОЗу надійшов лист про те, що з нового року санаторій передадуть під опіку Івано-Франківської області. Тепер 32 млн. гривень – саме такий річний бюджет оздоровниці – шукатимуть у місцевому бюджеті.

    «Виживаємо на чесному слові. Зарплата, комунальні послуги (світло, газ, вивіз нечистот), харчування і лікування – це 90% наших витрат. Ми вкладаємося в ті кошти, які нам виділяє міністерство. Плюс до того стараємося економити, адже кожного місяця приходять рекомендаційні листи стосовно витрат електроенергії та газу», – не приховує розпачу Плав’юк.

    Головний лікар додає, що ремонти роблять, коли є можливість, а не потреба. А найбільші витрати, крім основних, йдуть на харчування та оновлення інвентарю.

     

    Вбивчі реформи

    МОЗ планує передати у підпорядкування області три дитячі та дорослі протитуберкульозні оздоровниці. Крім «Косова», це санаторії  «Прикарпатський» у Яремче та «Гірське повітря» у Ворохті. Також у списку не менш унікальний заклад – Прикарпатський центр репродукції людини. На його базі проводиться лікування безпліддя за бюджетні кошти пацієнткам з 15 областей України і Києва.

    «Нам сказали попередньо зробити розрахунки цих чотирьох закладів. Утримання їх – понад 100 млн. гривень», – каже директор обласного департаменту охорони здоров’я Мирон Матейко. Чиновник визнає, що витримати такий фінансовий тягар області не під силу.

    Цього року обласний бюджет охорони здоров’я, порівняно з минулим, врізали на 48 млн. гривень. Обмеження вже вилізло боком – на виплату зарплати медпрацівникам не вистачає 128 мільйонів.

    «Медичний працівник має мізерну зарплату, але її треба виплачувати. Сьогодні субвенцією з серпня ми перекрили виплати за червень. І проводимо наради з головами райдержадміністрацій щодо виділення додаткових коштів з місцевих бюджетів. Маємо тільки 98 млн. з місцевих бюджетів, зекономили коло 17 млн., але це не вирішує питання», – розповідає Матейко. Він додає, що зарплату медикам виплатять коштом місцевих бюджетів. Щоправда, за умови їх перевиконання.

    Тож де шукати ще 100 мільйонів гривень на дитячі санаторії?.. Керівники санаторіїв побоюються, що без належної підтримки оздоровниці, особливо туберкульозні, занепадуть. До того ж, заклади розміщені у курортних зонах, на десятках гектарів недешевих гірських земель. Головні лікарі не виключають, що санаторії свідомо можуть довести до занепаду, щоб без зайвого галасу перевести у приватну власність.

    Наразі рішення про передачу фінансування медзакладів на місця МОЗ остаточно ще не прийняло. Але про такі наміри держава вже попередила листом.

    Ірина ТИМЧИШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!