Що робити з центром?

  • Зараз в Івано-Франківську діє обмеження в’їзду автомобілів у центральну частину міста щонеділі та в святкові дні. Однак громадська рада з контролю за використанням коштів на експлуатацію, капітальний і поточний ремонт доріг домагається того, щоб виконувалось рішення міськради ще від 2012 року, згідно з яким в’їзд у центр має бути платним.

     

    Без авто

    У 2012 році була прийнята програма «Обмеження руху – підвищення комфорту», що передбачала платний в’їзд до центру міста з 8.00 до 19.00. Таке рішення обґрунтовували потребою зберегти старовинну архітектуру центральної частини Івано-Франківська та зробити комфортнішим пересування туристів і мешканців міста центральною площею Ринок.

    Відповідальність за впровадження програми поклали на директора ДКМ ТЦ «Сервіс-Авто» Андрія Строїча. Для простих авто в’їзд мав коштувати 50 грн. за день, а для туристичних автобусів – 80 грн. за день. Безкоштовно могли їздити тільки ті, хто там живе, та спецтранспорт. На ніч обмежувальні стовпчики опускали і в’їзд був безкоштовним. Крім того, були й абонементи на місяць, які коштували 250 грн. Такі ціни, звісно, влаштовували далеко не всіх водіїв. Тому в центр можна було потрапити і за «неофіційним» тарифом – 10-20 грн. у кишеню працівників «Сервіс-Авто». Але все це протривало недовго, рішення перестали виконувати, а підприємство зараз перебуває на стадії ліквідації.

    Голова громадської ради Михайло Панчишин повідомив, що виступає категорично проти руху транспорту в центрі міста. Тут, на його думку, має їздити тільки громадський транспорт, таксі та спецавто. Він пропонує зробити на околицях міста парковки, де люди залишатимуть автівки, пересідатимуть на громадський транспорт і так заїжджатимуть у центр. На думку Панчишина, такі зміни значно розвантажать центральну частину міста від автомобілів.

    DSC_0599

    «Стометрівка», площа Шептицького і площа Ринок були тільки пішохідні. Ми готуємо нову схему руху в місті. У нас буде тільки односторонній рух, бо немає де ставити машини. Місто не може переварити тієї кількості автомобілів, які заїжджають. Люди, які хочуть заїхати в центр, мають платити солідні гроші. Ми також запропонували побудувати кілька багаторівневих парковок у центрі. Якщо ми зараз не зробимо порядок з транспортом, то захлинемося, бо і так немає чим дихати», – підкреслив він.

    Для того, щоб зробити центр пішохідним, громадська рада написала вже десятки звернень до міського голови, його заступників та ходить на прийоми до чиновників. Однак, за словами Панчишина, відповідей на них або взагалі немає, або вони неповні. «Вітенко або нефаховий спеціаліст, або не володіє ситуацією, що робиться в місті. Відповіді іноді важко зрозуміти. Я сказав Марцінківу: «Від громадської ради вам повна підтримка у вирішенні всіх питань, але нещадна критика вашим заступникам і чиновникам, які не виконують своїх обов’язків. Ми їм спуску давати не будемо»», – каже активіст. І зауважує, що й з мером поговорити також складно, бо він постійно кудись поспішає.

    Обурення у громадської ради викликає і теперішній стан площі Шептицького, де є Європейський дворик, який був призначений для туристів, а зараз у ньому   мешканці будинку паркують свої автівки. Ба більше, вони утворили ОСББ та взагалі закрили Галицьку браму, яка була встановлена за кошти міста, щоб облагородити дворик для туристів. «Уявіть собі, що буде йти богослужіння і будуть їхати машини. Люди зробили площу зараз паркувальною зоною», – обурюється Панчишин.

    Тому громадська рада утворила комісію, яка має вивчити ситуацію з паркуванням на площі Шептицького. Активісти не розуміють, для чого влада витратила гроші і встановила паркувальні стовпчики коло площі, якщо можна було просто встановити знак, яким був би заборонений в’їзд на територію, а поліція вже тоді контролювала б це та штрафувала порушників. До того ж, один стовпчик зараз зрізаний і автівки знову заїжджають на площу. Втім, як зазначає начальник управління транспорту і зв’язку Олег Ганчак, обмежувальні знаки неефективні, тому й використовуються стовпчики.

    Також вони направили листа до митрополита Володимира Війтишина з проханням посприяти у позитивному вирішенні цього питання. «Громадська рада з контролю за використанням коштів на експлуатацію, капітальний і поточний ремонт доріг вважає за недопустиме факт паркування і проїзду автотранспорту на площі Шептицького. Площа Шептицького – сакральна площа і повинна використовуватись для релігійних потреб громади міста, церковних відправ, туристичних екскурсій, для морального і фізичного відпочинку жителів та гостей міста», – йдеться у зверненні.

     

    Треба звикнути

    Перший заступник міського голови Микола Вітенко розповідає, що рішення міської ради від 2012 року не чинне, оскільки КП «Сервіс-Авто» ліквідовується і його немає кому виконувати. Водночас він каже, що підтримує бажання громадської ради зробити центр пішохідним не тільки у вихідні, а й у будні дні. Проте це має відбуватися поступово.

    «Спочатку виконуємо це рішення, потім дивимося перспективи розширення, ту ж саму вул. Грушевського, частину Курбаса, бачу, можна також безболісно перекрити, але на це потрібен час. Ми вивчаємо, які проблеми створює перекриття центру для людей, що там живуть. Зараз при перекритті будемо видавати їм тимчасові посвідчення та подивимось, як це працює. Центр міста, звичайно, має бути перекритий», – підкреслює чиновник.

    Такої ж думки і міський голова Руслан Марцінків, який, до речі, у 2012 році був секретарем міської ради. За його словами, тодішнє рішення про перекриття центру не дало свого ефекту. Тому зараз розпочали перекривати центр з вихідних, а там вже будуть дивитися далі. «Треба, щоб громада звикла», – каже він.

    Керівник патрульної поліції Дмитро Міхалець вважає, що перекриття центру у вихідні – це цілком нормально, але треба продумати пропускні пункти. «Патрульна поліція готова забезпечити контроль за виконанням, допомагати, але ми не зможемо на кожному пості виставити людей з 06.00 до 24.00. Влада має організувати, а поліція допомагати. З часом, думаю, всі звикнуть до цього, людям не треба буде пояснювати, що й до чого, і патрульна поліція не буде потрібна, а буде одна людина на пропускному пункті, яка пропускатиме тих водіїв, які там проживають», – заявив він.

    Для того, щоб центр був перекритий кожного дня, на думку Міхалця, треба підготувати жителів міста. Бо, зважаючи на ті скарги, які працівники поліції вислуховують у вихідні, містяни до такого ще не готові. «На мою думку, немає нічого неможливого. І перекрити повністю центр можна, але треба організувати паркувальну зону для авто. Місто поки що для цього не підготовлене», – резюмував керівник патрульної поліції.

    Втім, поки чиновники та активісти хочуть перекрити центр міста не тільки у вихідні, а й у будні, водії зареєстрували петицію, щоб скасувати заборону на проїзд у центральну частину міста у вихідні та святкові дні. Свою позицію вони обґрунтовують тим, що кількість паркомісць на прилеглій території недостатня, а маршрут об’їзних шляхів заборонених для в’їзду зон є незручним. Однак наразі петиція набрала тільки 33 підписи, а для того, щоб її розглянули, має підписатися 250 осіб.

    Наталя ДЕРКЕВИЧ

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!