Стережись автомобілів!

  • Відколи в Івано-Франківську почала роботу нова патрульна поліція, автомобілів, припаркованих у невідповідних місцях, суттєво поменшало. Проте це лише поверхове вирішення проблеми перенасичення автотранспортом центральної частини міста. Потреба в сучасних парковках залишається вкрай актуальною для обласного центру.

     

    Дві паркувальні зони

    У будь-якому європейському місті паркування в центрі коштує дорого. Ближче до центру припаркуватися важче, відповідно, зростає і вартість. Таким підходом керувалися і в департаменті комунального господарства Івано-Франківська, коли розробляли стратегію паркування в місті. Тепер у виконавчому комітеті відбулися зміни – створили окреме управління транспорту, тож продовжувати розпочате будуть там.

    Як розповідає директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак, пропонувалося зробити дві паркувальні зони у центрі міста. Першу паркувальну зону хотіли облаштувати біля міської Ратуші. До неї передбачався платний в’їзд. Проект її повністю готовий, його передадуть в управління транспорту для реалізації.

    Друга паркувальна зона має на меті зробити центр міста простором для спільного користування пішоходів, велосипедистів і автомобілістів та перекрити його для транзитного руху. Мова йде про вулиці Галицьку, Грушевського, Курбаса та Мельничука. Усередині цієї зони будуть місця для паркування. На в’їздах до неї будуть стояти шлагбауми, паркомати, водій зможе отримати талон із чітко визначеним номером, а при виїзді оплатити за стоянку.

    Вартість обладнання і його встановлення у першій зоні обійдеться приблизно у 800 тис. гривень. Облаштування другої зони коштуватиме дещо дорожче, але тут буде більша кількість місць для паркування. Тож, за підрахунками департаменту, вона мала б себе окупити вже за рік.

    «Всі кошти будуть йти в бюджет, без незрозумілих посередників і талонів. Щодо вартості паркування, то в центрі залишити машину коштуватиме найдорожче, а чим далі від центру, тим більше ціна знижуватиметься», – говорить Смушак.

     DSC_0203

    Паркінги для перехоплення

    Головний комунальник міста акцентує: щоб розвантажити центральні вулиці, не потрібно будувати нові дороги чи парковки – слід лише забрати автомобілі з центру. Зробити треба так, щоб людині було незручно і дорого заїжджати туди.

    Для подальшого ж розвитку міста є дві концепції. Одна передбачає будівництво паркінгів, розширення доріг. Та, як показав досвід, таким чином проблема не зникне. Вирішити її можна, лише забравши автомобілі з центру і паралельно з цим створивши зручну інфраструктуру для тих, хто їде в центр.

    «Насамперед, слід побудувати паркінги. На під’їздах до центру міста їх повинно бути три-чотири. Загалом, питання паркінгів вирішується доволі просто: будь-який торговий, розважальний центр чи торгівельний комплекс в обов’язковому порядку повинні мати внизу паркінги. Це закладається на початку будівництва. У нас, на жаль, такої практики немає. Це призвело до того, що в центрі міста паркуватися практично немає де», – наголошує керівник департаменту.

    Паркінг мав би бути на вулицях Мельника, Дністровській та Привокзальній, а ще на Тичини чи Володимира Великого. І цих місць для Івано-Франківська мало б вистачити.

    Наразі міська влада вважає, що багаторівневі паркінги мають бути збудовані за кошт інвестора. Бюджетні кошти у такі речі місто не має права вкладати. За попередніми розрахунками департаменту, вартість будівництва становить до 10 млн. доларів. Але будівництво треба продумувати комплексно, адже сам паркінг не дасть результату. Будувати його слід разом з торговими, готельно-ресторанними, спортивними комплексами, щоб капіталовкладення було ліквідніше і паркінг міг себе окупити.

    «Багаторівневі гаражі мають бути в житлових кварталах міста. Нині у дворах, на дитячих майданчиках, зелених зонах – припарковані машини. Вже не говорю про те, що якщо раптом виникне якась пожежа чи інша надзвичайна ситуація, то жодна вантажна машина не зможе доїхати. Двори мають бути пішохідними. Зараз будується безліч будинків, і в них не враховані місця для авто. Не можна дозволяти будувати без зони для паркування», – вважає Смушак.

    «При опрацюванні і видачі містобудівних умов і обмежень на багатоповерхову забудову кожному забудовнику рекомендується і вписується вирішити в процесі опрацювання проблематику із паркуванням, – каже головний архітектор міста Дмитро Нижник. – На совісті проектантів і забудовників те, яким чином вони реалізують забудову відведеної їм земельної ділянки».

    За словами Нижника, стосовно багаторівневих паркінгів є протокольне доручення. «Ми опрацьовуємо варіанти на вулиці Мельника і на території біля ОДА, де вже є паркові місця. Але питання наразі детально вивчається, адже просто забудувати центральну частину міста не можна», – каже архітектор.

  •  

    Базари – геть із центру!

    Щоб розвантажити центр міста, слід грамотно планувати внутрішньоміський простір. Величезна кількість людей заїжджає в центр саме на базар. Тому одним із необхідних рішень має бути перенесення ринків з центру на околиці. Планується залишити тільки критий ринок, а всі намети довкола забрати.

    «На місці «П’ятачка», «П’яного базару», який більше схожий на гетто, слід робити цивілізований простір. Це може бути чудовий парк, можливо, із підземним паркінгом. Я розумію, що базар – це бізнес, але він має бути орієнтований на потреби більшості жителів міста, а не лише окремої його частини», – переконаний Смушак.

     

    Думка жителів

    Паркування у місті – доволі дражлива тема. Думки щодо доцільності введення плати за паркування і його вартості неоднозначні. Проте жителі одноголосно стверджують, що це питання слід вирішувати.

    «Оренда гаража на місяць у спальних районах – від 250-300 грн. і вище. Якщо вести мову про постійне паркомісце з охороною, то 500 грн. заплатив би без вагань. Щодо короткострокової стоянки, думаю, заплатити 10 грн. буде все одно дешевше, ніж штраф новій поліції», – ділиться думками франківець Андрій Озорович.

    «Краще почати зі спальних районів. Наприклад, на Симоненка, 13 потрібно спорудити паркінг на три-п’ять рівнів. А на останньому рівні відкрити спортивні майданчики для футболу, баскетболу, тенісу. Оренда гаража 200-300 грн. на місяць, так що парковка мала б стільки і коштувати. Окрім паркомісця, можна здавати в оренду бокси, щоб люди могли зберігати всілякий мотлох, що не помістився на балконі. На території паркінгу можна розмістити шиномонтаж, автомийку, заміну мастил, автомагазин, кав’ярню. На це необхідна значно менша площа, ніж займають автівки у дворах, на дитячих майданчиках, у проходах», – переконаний житель міста Андрій Гладкий.

     

    Вулиці під контролем

    Ще до появи патрульної поліції в Івано-Франківську діяв рух «Стопхам». Небайдужі жителі фотографували авторагулів, викладали фото в інтернет, де це все жваво обговорювалося, а горе-водіїв засуджували за недотримання суспільних норм.

    Наразі штраф за неправильне паркування складає 255 грн., каже прес-секретар Управління патрульної поліції в Івано-Франківську Микола Гурак. А за суттєві порушення, наприклад, паркування на переході – 510 грн. Якщо довго немає водія, патрульні викликають евакуатор. Поліція, до речі, патрулює всі вулиці міста.

    Питання місць для паркування, оплати за нього і штрафів за порушення мають вирішуватися комплексно. Марно будувати паркінг і брати за нього гроші, якщо довкола можна буде поставити авто «на халяву». Водночас і виганяти водіїв з місць паркування, не давши альтернативи – теж не вихід. Місто має врешті визначити оптимальний шлях розвитку у цьому напрямку і вживати заходів для викорінення «поганих звичок», які формувалися у водіїв багато років.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!