Цирковий манеж: з тваринами чи без

  • Про необхідність функціонування цирку без тварин нині говорять у цілому світі. Більше того, у багатьох країнах уже заборонили експлуатацію тварин. Українське суспільство розділилося навпіл: одні вважають, що тварини мають жити на волі, а утримувати їх у тісних клітках негуманно та жорстоко. Інші ж підтримують традиції, що склалися роками, де на манежі обов’язково мають виступати дресировані собаки, кішки, тигри та інші звірі. Крім того, де ще в Україні можна показати дітям таку екзотику, як не під куполом цирку?

    Акції протесту

    У червні під час приїзду Будапештського цирку жителів Івано-Франківська закликали приєднатися до протесту проти експлуатації тварин. Активісти наголошували на необхідності підтримати диких тварин, які все життя проводять в клітках, страждають від ударів батогом і живуть в жахливих умовах лише заради декількох хвилин чужого задоволення. «У ХХІ сторіччі не можуть існувати цирки з тваринами! Давайте будемо людьми! Приходьте!» – закликали дописи у соцмережах. Проте акція не набула масової підтримки, на мітинг зібралося лише кілька активістів.

    Подібна акція відбувалася в Івано-Франківську 21 квітня. Учасники протесту закликали не відвідувати циркові вистави, наголошували, що цирк вбиває, а дітей треба виховувати на прикладах любові до тварин, а не вчити їх жорстокому поводженню. Аналогічні акції проходили навесні у різних містах країни.

    На початку червня в Івано-Франківську створили петицію до міської ради про заборону цирків з дикими тваринами. У тексті йшлося про те, що тварини, яких прийнято називати артистами, насправді проводять життя, мов заручники або раби. А умови, в яких тварини існують у цирках, гірші, ніж у будь-якій в’язниці.

    Законодавчі заборони

    Наприкінці червня виконком Богородчанської селищної ради заборонив пересувні звіринці і циркові шоу з використанням тварин на території селища. Ініціатива щодо заборони використання тварин давно обговорюється на законодавчому рівні. 5 жовтня 2016 р. до Верховної Ради подано проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заходів для запобігання негуманному та жорстокому ставленню до тварин. Наприкінці року щодо документа проводилася антикорупційна експертиза, корупціогенних факторів у ньому не виявлено. Проте, на думку членів комітету, заборона використання будь-яких тварин у видовищних, розважальних заходах може спричинити збанкрутіння державних циркових підприємств та призведе до безробіття персоналу й знищення циркової галузі. Таким чином, будуть порушені права громадян України, що суперечить ч. 3 ст. 22 Конституції України, відповідно до якої при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу наявних прав і свобод. Відтак законопроект відправлено на доопрацювання.

    Ще один проект закону про внесення змін до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» (щодо використання тварин у пересувних цирках) до парламенту надійшов 18 жовтня минулого року. Наприкінці травня ц. р. комітет з питань євроінтеграції дав висновок щодо нього: правовідносини щодо захисту тварин у цирках не регулюються правом Європейського Союзу, а визначаються на рівні національного законодавства держав-членів ЄС. Тобто законопроект не суперечить праву ЄС та зобов’язанням України відповідно до Угоди про асоціацію. Водночас депутатам рекомендується врахувати практику більшості держав-членів ЄС, передбачивши заборону на використання в пересувних цирках саме диких тварин або окремих їх видів.

    Про утримання та використання диких тварин у пересувних цирках впродовж кількох років дискутують у багатьох країнах як Європи, так і світу. 18 держав-членів ЄС на законодавчому рівні заборонили використання в цирках тварин. Це Греція, Кіпр та Мальта, Австрія, Нідерланди, Хорватія, Словенія, Бельгія, Данія, Фінляндія, Угорщина, Чехія, Словаччина, Болгарія, Португалія, Естонія, Польща, Швеція. Деякі країни повністю наклали заборону на використання тварин, інші – на окремі види.

    Гуманне ставлення

    Кілька днів тому до Івано-Франківська приїхав цирк. Попри неоднозначні настрої, глядачам пропонують побачити бізонів, жирафу, кенгуру, зебру, страусів. Запевняють, що всі тварини доглянуті, жодних ран чи побоїв не мають.

  • «Якщо тварина коштує приблизно 30-40 тис. євро, не кожен собі дозволить над нею знущатися. Для нас це, в першу чергу, наші артисти, які виходять на манеж, дарують людям радість», – пояснює директор програми «Ангели цирку» цирку «Кобзов» Денис Ольшанський.

    Чоловік погоджується з тим, що в багатьох цирках над тваринами знущаються. Але насамперед тут має бути відношення керівництва цирку, дресирувальників до тварин. «Ми любимо наших тварин. Дресирують їх представники італійської династії Тогні, які займаються цим з 1872 року. Ці всі тварини належать безпосередньо їм, у кожної є вмонтований чіп, а ще всі мають паспорти», – запевняє керівник.

    Для перевезення тварин використовують габаритні автобуси та фури. «Жираф у цирку дресирований, під мостами нахиляється», – жартує Ольшанський. Каже, що  прибирання за 20-ма тваринами, яких привезли до міста, проводять п’ять разів на день. Їх обслуговує 12 працівників, спеціально навчені люди годують звірів.

    З тваринами і без

    Українське суспільство розділилося на дві частини: тих, хто вважає, що цирк має бути без тварин, і тих, хто не підтримує цю думку, зауважує директор. Враховуючи тенденції, у цирку створили окремий напрямок, нову експериментальну програму «Екстрим», яка працює без тварин. Впродовж багатьох років люди відвідували циркові вистави, звикли, що все-таки у цирку мають бути тварини, тож вистави з тваринами користуються більшим попитом. З особистого досвіду Ольшанський розповідає, що до каси підходять люди, запитують, які тварини будуть на манежі. Якщо касир відповідає, що цирк без тварин, кажуть: це не цікаво. Іноді люди виходили посеред вистави, обурювалися, чому в цирку лише акробати, адже привели дітей показати собаку, кішку чи якихось звірів.

    Циркова історія дуже давня, за багато років сформувався стереотип, що тварини в цирку все-таки мають бути. Де ще в такому місті, як наше, можна побачити живу жирафу, зебру, кенгуру чи інших диких тварин?

    Денис Ольшанський запевняє, що майже в кожному місті, куди приїжджає цирк «Кобзов», тварин оглядають ветеринари. Можливо, міркує він, варто дати додаткові функції ветлікарям: якщо вони виявляють пошкодження у тварин, щоб зверталися у ту чи іншу установу, реагували на порушення.

    «Особисто моя думка: тварини в цирку мають бути, – підкреслює директор. – Дитина може піти в цирк, подивитися на живих звірів – циркові вистави робляться саме для дітей. Але повинен бути державний контроль чи нагляд за тваринами у цирках».

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!